Video! The Guardian apreciaza meciul Romania-Argentina ca fiind cel mai bun din istoria campionatelor mondiale

347

Romania nu s-a calificat la aceasta editie a Campionatului Mondial de fotbal din Rusia, insa presa straina vorbeste cu aceasta ocazie si de nationala noastra. E adevarat ca nu de cea de astazi ci de cea din 1994, care a participat la Campionatul Mondial din Statele Unite ale Americii.

Intr-un articol publicat ieri, The Guardian considera meciul jucat la Campionatul Mondial din 1994, intre Romania si Argentina, ca fiind cel mai bun din istoria campioantelor mondiale de fotbal.

Atunci Romania a invins Argentina cu 3-2, prin golurile lui Ilie Dumitrescu, doua, si Gheorge Hagi.

Maradona a lipsit de la acel meci, fiind depistat ca fiind dopat cu trei zile inainte astfel ca acesta nu s-a putut intalni cu ”Maradona din Carpati”. Hagi a dat atunci o pasa de gol si un gol.

Meciul a avut loc in afara grupelor. Argentina pleca drept favorita desi se calificase greu din grupa, iar Romania terminase pe locul 1.

Partida a inceput bine pentru Romania. Ilie Dumitrescu, care l-a inlocuit pe Florin Raducioiu, a inscris din lovitura libera in minutul 11. Batistuta a egalat din penalty dupa o lovitura de pedeapsa acordata usor argentienilor.

Romania a dat gol la doar doua minute distanta, printr-un schimb rapid de pase intre Hagi si Ilie Dumitrescu. Dupa pauza, Hagi a inscris pentru 3-1 printr-o faza de contraatac splendida. Argentinienii au redus din avantaj in minutul 75.

Mai jos puteti vedea imagini de la acel meci, pastrate in arhiva Televiziunii Romane.