Victorii superbe ale Soranei si Halep in fata Sharapovei si Pliskovei

266

Dupa ce Simona Halep a invins-o in premiera pe Sharapova ieri, la turneul din Beijing, Sorana Cirstea a reusit sa o invinga pe Pliskova in aceasta dimineata, in acelasi turneu Premier Mandatory.

Cele doua jucatoare au acces in sferturi dupa doua victorii importante, in special pentru moralul lor.

Despre intalnirile dintre Halep si Sharapova s-a spus ca romanca ar avea un complex in fata rusoaicei dupa sapte infrangeri consecutive. In ultimele meciuri, Halep a dat senzatia ca poate castiga, lucru care s-a intamplat ieri in premiera.

Simona Halep a invins-o fara drept de apel pe Sharapova in optimile de la Beijing, cu scorul de 6-2, 6-2, in care romanca nu si-a pierdut decat un singur serviciu.

In momentul de fata Halep se bate pentru primul loc WTA cu Muguruza, Svitolina si Pliskova. Muguruza pare a avea un avantaj pentru a ramane pe locul 1, insa a iesit din cursa de la Beijing.

Simona a primit un ajutor considerabil din partea Soranei Cirstea care a invins-o pe Pliskova in aceasta dimineata cu scorul de 6-1, 7-5.

Daca vor trece de meciurile in sferturi, cele doua romance vor juca in premiera o semifinala in care se afla fata in fata, ca adversare.