Un roman a castigat Supercupa Italiei la fotbal

243

Ziua de 13 august a fost cu noroc pentru Stefan Radu care a reusit ieri sa castige Supercupa Italiei dupa ce echipa sa, Lazio, in care a fost titular, a invins Juventus cu 3-2.

Meciul a fost unul extrem de disputat si la un pas de a se ajunge in prelungiri.

Lazio a deschis scorul in minutul 32, cand Ciro Immobile a inscris din penalty. Si-a marit avantajul in minutul 54, cand acelasi jucator a inscris din actiune pentru 2-0.

Juventus a revenit pe tabela pe final, cand a inscris primul gol in minutul 85 prin Paulo Dybala. Tot el a inscris si golul de egalare in minutul 89 din penalty.

Partida ar fi trebuit sa intre in prelungire daca Alessandro Murgia nu ar fi inscris golul victoriei pentru Lazio, la cateva minute (minutul 93) dupa ce Juventus egalase din lovitura de pedeapsa.

Lazio a reusit astfel sa castige a patra Supercupa a Italiei din istorie si in acelasi timp a obtinut primul trofeu din 2013 pana in prezent.

Stefan Radu este un jucator de baza pentru Lazio, avand numeroase meciuri in care a purtat banderola de capitan. Acesta s-a transferat in 2008 la Lazio de la Dinamo. In cei aproape zece ani in tricoul echipei din Roma a jucat in peste 200 de meciuri insa nu a inscris decat de patru ori, fiind fundas.