Stanciu si Chipciu au castigat campionatul Belgiei. Rotariu aproape de a deveni vicecampion

150

Anderlecht a castigat aseara campionatul cu numarul 34 din istoria sa dupa ca a invins in penultima etapa pe Charleroi cu 3-1. Ultimul titlu castigat de echipa lui Chipciu si Stanciu a fost obtinut in 2014.

Nicolae Stanciu nu a jucat in meciul de aseara, fiind rezerva. Chipciu a fost titular insa a fost inlocuit de Masimo Bruno in minutul 77, la scorul de 1-1. Zece minute mai tarziu, inlocuitorul sau a marcat ultimul gol al meciului.

Charleroi a deschis scorul in minutul 27 de Chris Breda, care a stabilit scorul de la pauza. In repriza a doua polonezul Lukasz Teodorczyk a egalat in minutul 59 si apoi a dus-o pe Anderlecht in avantaj in minutul 81.

Cei doi romani se afla la primul sezon la Anderlecht dupa ce au fost transferati de la Steaua. Nicolae Stanciu ramane cel mai scump transfer din istoria campionatului belgian si a jucat pentru echipa sa in 23 de meciuri din campionat in care a inscris de patru ori. Alex Chipciu a jucat in 32 de meciuri si a inscris de 5 ori.

Anderlecht nu avea emotii in legatura cu obtinerea titlului in acest sezon insa aseara l-a obtinut matematic dupa ce FC Bruges a pierdut cu 2-1 in fata celor de la KV Oostende.

Dorin Rotariu a fost titular la FC Bruges si a fost schimbat la pauza. Echipa sa are sanse sa devina vicecampioana daca o sa castige ultimul meci din campionat sau daca Gent o sa il piarda pe al sau.