Simona Halep va urca pe locul 2 in ierarhia WTA dupa ce a ajuns in sferturi la Doha

295

Simona Halep s-a calificat astazi in sferturi la Doha dupa ce a invins-o pe ucraineanca Lesia Turenko, cu 6-2, 6-3, intr-o ora si 19 minute.

Victoria a fost una facila dar foarte importanta deoarece i-a permis Simonei Halep sa acceada in sferturile unuia dintre cele mai importante turnee din lume si in acelasi timp i-a asigurat revenirea pe locul 2 WTA.

Primul set a fost dominat de Halep, care a castigat turneul de la Doha in 2014. Aceasta a condus cu 5-0 insa ucrainianca a redus dn diferenta.

In setul doi, lucrurile au stat putin diferit dar Halep a reusit sa castige din nou. Dupa ce a castigat primul game, ucrainiaca a reusit sa preia controlul si chiar sa se duca la doua game-uri distanta, conducand cu 3-1. Halep si-a revenit si a castigat apoi toate game-urile.

Simona Halep trece in acest moment printr-o perioada favorabila dupa ce saptamana trecuta a reusit doua victorii important in meciul de Fed Cup cu Cehia, pe care Romania l-a castigat, ajungand pentru a doua oara in istorie, in semifinale.

Dupa victoria de astazi, Halep si-a asigurat un cec de 24.360 dolari si 100 de puncte WTA, iar in sferturi o va intalni pe germanca Julia Goerges (30 ani), numarul 16 WTA.