Simona Halep va juca astazi pe terenul central de la Wimbledon pentru a deveni noul numar 1 WTA

554

Simona Halep a reusit sa o invinga ieri pe Victoria Azarenka, iar Muguruza a invins-o pe Kerber, astfel incat romancei i s-a oferit cale libera pentru a deveni noul numar 1 WTA daca o va invinge astazi pe Konta, in sferturile de la Wimbledon.

Pliskova era a treia jucatoare care lupta pe titlul de lider mondial insa si ea a fost eliminata, astfel incat o eventuala victorie astazi o va duce pe Halep pe locul 1 la finalul turneului de la Wimbledon, nemaiputand fi depasita de nimeni, indiferent ce se va intampla ulterior.

Meciul dintre Halep si Konta este programat astazi pe terenul central, fiind al treilea dupa  meciurile Mannarino-Djokovic si Venus Williams-Ostapenko.

Al doilea meci de pe acest teren este important pentru Halep deoarece ii va desemna adversara din semifinale in eventualitatea in care o va invinge pe britanica.

In primul set al meciului de ieri cu Azarenka, romanca nu a reusit sa conduca deloc. Adversara ei a avut insa de mai multe ori doua game-uri in fata. In cele din urma s-a ajuns in tie-break, iar Halep a castigat cu 7-3. Setul doi s-a desfasurat diferit. Halep a condus cu 5-0 si a incheiat setul cu 6-2.

Adversara de astazi este favorita britanicilor. Este nascuta din parinti unguri insa reprezinta Marea Britanie. Konta este jucatoarea care i-a adus suspendarea lui Nastase in partida de Fed Cup dintre Marea Britanie si Romania. Britanicii isi pun speranta in ea considerand ca le-ar putea aduce trofeul de la Wimbledon, la simplu feminin, dupa o pauza de patru decenii.