Simona Halep s-a calificat in turul trei de la Wimbledon

144

Simona s-a calificat in turul trei de la Wimbledon dupa ce a invins-o pe chinezoaica Saisai Zheng cu scorul de 7-5, 6-0.

Meciul a inceput destul de greu pentru romanca pana cand a ajuns sa conduca cu scorul de 5-3.

Asiatica a inceput treptat sa isi piarda resurse fizice ulterior, iar Halep a reusit sa castige primul set.  A urmat setul doi, pe care Halep l-a castigat la zero.

Numarul 1 WTA a reusit sa fie agresiva si sa plaseze mingile pe marginea terenului astfel inca Zheng nu a reusit sa castige nici macar un set.

Pentru aceasta victorie, Halep va avea asigurat un premiu de 100.000 de lire sterline. De asemenea va primi si 130 de puncte WTA.

Dupa eliminarea lui Wozniacki inca din turul doi de catre Ekaterina Makarova, Simona Halep isi va pastra pozitia de lider mondial si dupa Wimbledon.

In turul trei, romanca va juca cu inca o adversara din Asia, dar de data aceasta din Taiwan. E vorba de Su-Wei Hsieh.

Romania are in acest moment doua jucatoare in turul trei la Wimbledon. A doua jucatoare calificata este Mihaela Buzarnescu, care isi continua ascensiunea spectaculoasa in turneele pe iarba din Marea Britanie.