Simona Halep, la o victorie distanta pentru a redeveni lider mondial

176

Simona Halep s-a calificat in semifinalele turneului de la Miami dupa ce a invins-o pe Qiang Wang cu 6-4, 7-5.

Datorita faptului ca aproape toate principalele adversare ale romancei pentru locul 1 WTA au iesit pe rand din competitie, Simona Halep poate ajunge lider mondial daca se califica in finala, nefiind nevoita sa castige turneul.

Ca atare, romanca poate redeveni liderul ierarhiei mondiale daca va castiga urmatorul meci. Daca il va pierde, Pliskova poate ocupa o pozitie mai buna decat Halep in clasament daca va castiga turneul.

Primul set cu Wang a fost castigat de Simona Halep in 45 de minute insa nu a fost unul usor, desi romanca a condus pe tabela aproape tot timpul.

Al doilea set a fost inceput de Halep cu break, dar adversara sa a facut re-break si a egalat, reusind sa castige si urmatoarele patru game-uri distantandu-se la 5-1 de romanca. Jocul Simonei a inceput sa se imbunatateasca ulterior si a castigat toate game-urile ramase de jucat, obtinand victoria.

Cele doua jucatoare s-au mai intalnit o singura data inainte de a juca una impotriva alteia sferturile de la Miami. In 2018, Halep a invins-o pe Wang in optimile de la Indian Wells cu 7-5, 6-1.

Prin victoria de astazi, romanca si-a egalat cea mai buna performanta in turneul de la Miami. A mai jucat in semifinale aici in 2015 cand a fost invinsa de Serena Williams.