Simona Halep a intrat in careul de asi de la Australian Open

257

Simona Halep a invins-o in aceasta dimineata fara drept de apel pe Pliskova, favorita numarul 6 a turneului si una dintre principalele jucatoare care tintesc locul 1 WTA, cu scorul de 6-3, 6-2.

Pliskova a inceput in forta jocul, conducand cu 3-0 in primul set insa apoi Halep si-a revenit si a castigat noua game-uri consecutive.

Halep a condus in setul doi cu 3-0, la fel cum a facut si Pliskova in primul set, dar cehoaica nu a reusit sa revina, asa cum a facut romanca si a mai castigat doar doua game-uri pana la finalul meciului.

Prin aceasta victorie, Halep a ajuns pentru prima data in semifinalele de la Australian Open, primul Grand Slam al anului.

In semifinale va urma sa joace cu Kerber, favorita numarul 21 si un fost numar 1 WTA. In prezent este numarul 16 WTA dar si intr-o crestere de forma dupa o cadere inexplicabila.

Actualul ei antrenor este Wim Fissette, cel care a antrent-o si pe Halep in 2014.

Daca va ajunge in finala, Halep va juca cu invingatoare din cea de-a doua semifinala care se va juca intre Wosniacki si Mertens.

In clasamentul WTA, diferenta de puncte este de 330 de puncte. Pentru a nu pierde locul 1 WTA, Halep trebuie sa reuseasca cel putin o performanta egala cu cea a danezei.