Simona Halep a fost invinsa din nou de Serena Williams

441

Simona Halep a fost invinsa in aceasta de dimineata de Serena Williams in setul decisiv din sferturile de finala de la US Open, ultimul Grand Slam al anului.

Scorul a fost 2-6, 6-4, 3-6. Halep a reusit sa castige setul doi. Acesta este cel de-al zecelea meci dintre cele doua si cea de-a noua infrangere suferita de romanca.

Singura victorie a lui Halep s-a inregistrat in Turneul Campioanele din 2014, unde Simona a reusit chiar sa castige un set la zero in fata americancei.

Cel mai important meci dintre cele doua a fost chiar finala Turneului Campioanelor din 2014, la scurt timp dupa ce Halep a reusit sa o invinga categoric pe Williams in grupe.

Cele doua s-ar putea intalni din nou in Turneul Campioanelor de anul acesta, unde sunt deja calificate matematic si doar o accidentare le-ar putea impiedica sa nu ajunga in Singapore.

Trebuie remarcat ca la aceasta editie a US Open, Halep este singura jucatoare ce a reusit sa castige un set in fata Serenei.

Senzatia celor care au urmarit meciul este ca Halep a intrat crispata in meci, lucru ce a dus la pierderea primului set. Dupa finalul primul set a aratat ca se poate ridica la nivelul Serenei si ca ar putea sa o invinga din nou  in viitorul apropiat.