SCM Craiova a debutat cu victorie in Cupa EHF

83

Echipa femina de handbal SCM Craiova a debutat cu o victoria in grupele Cupei EHF. Craiovencele, care detin trofeul acestei competitii, au reusit sa invinga danezele de la Nykobing Falster Handbold – NFH, cu scorul de 18-12.

La pauza, scorul a fost de 9-6. Meciul s-a jucat la Craiova si a contat pentru Grupa D a Cupei EHF.

Oltencele au inceput foarte bine partida si au condus cu 2-0, 3-1, 4-2, iar apoi cu 6-3, 7-4 si 9-6, in prima repriza.

In repriza a doua acestea au reusit sa se distanteze la o diferenta si mai mare. In minutul 47, scorul era de 15-9 in favoarea gazdelor.

Pentru SCM Craiova, cele mai multe goluri au fost inscrise de Adrea Seric si Maria Andreea, cate patru goluri fiecare. Au mai inscris cate doua goluri Jelena Trifunovic, Ana-Maria Tanasie, Timea Tatar, Deonise Cavaleiro Fachinello si Patricia Vizitiu.

La oltence au debutat braziliencele Deonise Fachinello si Mariana Costa. Cele doua jucatoare sud americane au fost transferate la Craiova in aceasta vara. Ana-Maria Ticu si Cristina Zamfir-Florianu nu au putut juca pentru ca sunt accidentate.

In grupa oltencelor mai joaca Podravka Vegeta Koprivnica din Croatia si Super Amara Bera Bera din Spania. Urmatorul meci din grupa al craiovencelor va fi contra echipei din Spania si se va disputa pe 12 ianuarie, la Irun.