Romania va sta acasa si la Campionatul Mondial din Rusia

211

Romania a fost invinsa aseara de Muntenegru si a pierdut orice sansa matematica de a se califica la Campionatul Mondial din Rusia, de anul viitor.

Scorul din Muntenegru a fost de 1-0 pentru gazde, iar singurul gol al meciului a fost inscris in minutul 75 de Jovetic.

Dupa 8 meciuri, Romania a adunat 9 puncte, insa acestea nu sunt suficiente pentru a mai avea sanse la calificare. Cu doua meciuri inainte de finalul campaniei de calificari, Polonia are 19 puncte, iar Danemarca si Muntenegru au cate 16 puncte.

Ultimul campionat mondial la care echipa nationala de fotbal a Romaniei a participat a fost cel din 1998, cand echipa a ajuns pana in optimile de finala. Vorbim asadar de cinci ratari consecutive.

La campionatele europene ne-am calificat de trei ori in ultimii 20 de ani si probabil ne vom califica si la urmatorul turneu, avand in vedere ca s-a marit numarul de echipe participante.

In meciul de aseara, Romania a jucat intr-un sistem 4-2-3-1. In conditiile in care trebuia sa invinga a folosit un singur atacant, pe Andone. La mijloc au jucat Chipciu, Maxim si Stancu. Mijlocasi inchizatori au fost Gaman si Razvan Marin, care au fost inlocuiti de Hanca si Stanciu, in a doua repriza. Benzar, Chiriches, Moti si Tosca au fost folositi in linia de aparare, iar Tatarusanu a stat in poarta.