Romania a remizat in Tara Galilor si pastreaza sanse mari sa se califice la Campionatul European de fotbal Under-21

163

Nationala de fotbal Under-21 a Romaniei a obtinut un punct in deplasarea din Tara Galilor dupa ce a terminat meciul in noua oameni. Scorul a fost 0-0, iar nationala noastra se mentine pe locul 1 in grupa sa.

Meciul a avut loc aseara la Bangor, in Grupa a 8-a preliminariilor Campionatului European de fotbal Under-21 din 2019.

In grupa Romaniei mai joaca Tara Galilor, Portugalia, Elvetia, Bosnia si Lichtenstein.

Dupa sase meciuri din zece, Romania ocupa locul 1 cu 12 puncte, fiind urmata de Bosnia, cu 9 puncte dar si un joc mai putin. Tara Galilor are si ea un joc mai putin dar a strans pana acum doar 7 puncte.

Portugalia a invins aseara Elvetia cu 2-1 si pare un candidat serios pentru Romania, avand in vedere ca a strans 7 puncte din 4 meciuri.

Romania este singura echipa neinvinsa pana acum in grupa sa, inregistrand trei victorii si trei infrangeri.

In meciul de aseara a ramas cu doi jucatori mai putin pe finalul meciului dupa ce Razvan Marin a fost eliminat in minutul 73, iar George Puscas a fost scos si el de pe teren de arbitru in minutul 81.

Nationala Under-21 va juca urmatorul meci tot in deplasare insa cu Portugalia, pe 6 septembrie 2018. Pentru a pastra sanse reale la calificare Romania nu trebuie sa piarda meciul.

Echipa care termina grupa pe locul 1 se va califica direct, in timp ce echipa de pe locul 2 are doar sanse teoretice sa mearga mai departe. Patru dintre echipele de pe locurile 2 vor disputa un play-off.