Romania a invins Turcia antrenata de Lucescu printr-o dubla a unui jucator ce evolueaza in campionatul turcesc

108

Romania a invins aseara Turcia intr-un meci amical ce s-a jucat la Cluj. Scorul s-a terminat 2-0 pentru nationala noastra, iar golurile au fost inscrise in minutele 42 si 69 de Grozav, jucator ce evolueaza in Turcia, la Karabukspor.

Primul gol a fost inscris de Grozav dupa ce a primit o pasa de la Deac. Mingea a fost deviata de Ozan Tufan si a intrat in poarta turcilor.

Al doilea gol a fost inscris in repriza a doua tot de Grozav dupa ce Budescu a tras fundasii turci dupa el in careu, apoi i-a dat o pasa cu calcaiul lui Pintili care a dat apoi o pasa decisiva pentru atacantul Romaniei.

Cele doua echipe au convenit sa faca sase schimbari astfel ca antrenorul Cosmin Contra le-a dat ocazia mai multor jucatori sa intre in teren si sa joace pentru Romania.

Pantilimon a aparat dupa foarte mult timp in poarta nationalei apoi a fost schimbat in repriza a doua de Nita, portar despre care s-a spus ca este nedreptatit pentru ca nu prinde poarta Romaniei, dar pe acest post avem cei mai multi jucatori care pot intra cu succes in teren. Pe langa cei doi, Tatarusanu sau Silviu Lung Jr pot apara oricand la fel de bine.

Alibec a jucat si el in repriza a doua dupa ce l-a schimbat pe Stanciu.