Romania a invins spectaculos Ungaria la CE de handbal

551

Nationala Romaniei a reusit sa obtina o victorie categorica impotriva Ungariei in primul meci din grupa principala de la Campionatul European de handbal feminin. La pauza, Romania a condus cu 15-9, iar in final s-a impus cu 29-21.

Neagu a marcat de 10 ori si a tras de 15 ori. Pentru Romania au mai inscris Eliza Buceschi (5 goluri), Oana Manea (4 goluri), Aneta Udristoiu si Laura Chiper, de cate trei ori, Melinda Geiger, Laura Chiper si Crina Pintea, cate un gol.

Dupa acest meci, Cristina Neagu este lider in clasamentul golgheterelor, cu 33 de goluri marcate la acest turneu. Este urmata de Jorgensen Stine (Danemarca) cu 26 de goluri si de Isabelle Gullden (Suedia) cu 24 de goluri.

Ungaria a deschis scorul in primele secunde, insa Cristina Neagu a egalat in urmatoarele 30 de secunde si apoi Romania a preluat controlul prin golul Oanei Manea din al doilea minut al jocului.

Adversarele noastre au egalat prin golul Anitei Gorbicz din minutul doi, iar apoi Romania s-a distantat treptat, astfel incat in minutul zece sa conduca cu 6-3. Daca nu ar fi luat gol in ultimele patru secunde ale primei reprize, Romania ar fi putut intra in repriza a doua cu o diferenta de sapte goluri.

In repriza a doua scorul a ajuns insa foarte repede la o diferenta de noua goluri si nu a mai coborat deloc sub sase goluri.