Romania a invins Spania si s-a calificat in optimilie Campionatului Mondial de handbal

100

Echipa nationala de handbal feminin nu a cunoscut infrangerea la aceasta editie a Campionatului Mondial, care are loc in Germania.

Romania a invins aseara Spania cu 19-17, intr-un meci extrem de greu, in care adversarele au preluat conducerea rapid in meci, dar romancele au egalat si apoi au terminat in avantaj la pauza, conducand cu 9-7.

In a doua repriza emotiile au continuat deoarece cele doua echipe au preluat succesiv conducerea. Romania s-a distantat pe finalul meciului.

Dupa primele doua meciuri din Grupa A, Spania si Romania erau singurele echipe care aveau un numar maxim de puncte, cate patru.

Ca atare, prin victorie in fata Spaniei, Romania si-a consolidat pozitia in fruntea clasamentului, dar in acelasi timp s-a calificat si in optimi, unde urmeaza sa joace cu o echipa din Grupa B.

Cristina Neagu a fost principala marcatoare a Romaniei, cu opt goluri, urmata de Eliza Buceschi si Pintea, care au inscris cate patru goluri.

Nationala noastra mai are doua meciuri in Grupa A, inainte de a afla cu cine va juca in optimi. Astazi are pauza, iar maine va juca cu Angola. Vineri va juca impotriva Frantei, in ultimul meci al grupei. Locul 1 in grupa este important deoarece ar aduce un adversar mai slab din Grupa B, in optimi, cel clasat pe locul 4.