Romania a invins Canada in Fed Cup

319

Echipa nationala de tenis feminin a Romaniei a reusit sa se impuna in fata Canadei cu 3-1, intr-o intalnire din Fed Cup.

Simona Halep nu a facut parte din echipa pentru ca s-a resimtit dupa accidentarea suferita la Australian Open insa a sustinut nationala din tribunele din Cluj.

Primul punct al Romaniei a fost adus de Sorana Cirstea, care a trecut cu 6-2, 6-2 de canadianca Carol Zhao, intr-un meci care a durat aproximativ o ora.

Meciul s-a jucat sambata si a fost urmat de intalnirea dintre Irina Begu si canadianca cu origini romanesti Bianca Andreescu. Primul set a fost castigat de Begu cu 6-3. Bianca Andreescu a impins meciul in decisiv dupa ce a castigat cu 7-6 setul secund. Al treile set a fost castigat de Begu cu 6-2.

Ieri s-au disputat ultimele meciuri ale intalnirii. Perechea Ana Bogdan/Raluca Olaru nu a reusit sa invinga la dublu, fiind invinse de canadience cu 2-1. Punctul victoriei a fost adus de Begu, care a trecut de Katherine Sebov cu 6-2, 6-4.

Romania s-a calificat astfel in barajul de accedere in primul esalon valoric al Fed Cup. Barajul ar urma sa se joace la primavara cu o adversara ce va fi stabilita prin tragere la sorti.