Romania a facut egal cu Kazahstan

617

Echipa nationala de fotbal a Romaniei nu a reusit sa invinga Kazahstanul si a remizat in cea de-a treia etapa a preliminarilor Campionatului Mondial din Rusia, pierzand astfel primul loc in grupa E.

Meciul s-a terminat 0-0, iar mai multi jucatori inca resimt atacurile dure ale gazdelor, permise de arbitru, chiar daca ele au fost dincolo de limita regulamentului, de multe ori.

Dragos Grigore a fost lovit cu cotul chiar in fata arbitrului, care nu a fluierat nimic. S-a intamplat in minutul 26, iar verdictul medicilor este de fractura piramidala. Locul jucatorului a fost luat de Moti.

Spre finalul primei reprize, Chipciu a fost lovit si apoi schimbat. Verdictul medicilor – ruptura musculara.

Singurul care a rezistat loviturilor a fost Sapunaru insa si el a fost tamponat foarte tare. Dupa meci s-a ales cu sase dinti fracturati.

Dincolo de aceste depasiri ale regulamentului, Kazahstanul nu a aratat ca o echipa rudimentara ci ca una care poate alerga si pasa. Nu au avut insa eficienta in careul nostru.

In schimb, ocaziile Romaniei au fost mult mai multe, insa in special in prima parte. In partea a doua, jucatorii nostri au parut mai degraba atenti sa nu se accidenteze din cauza gazonului sintetic si inghetat, peste care s-au suprapus intrarile dure ale adversarilor.