Romania a pierdut meciul cu Suedia

229

Romania a fost invinsa in aceasta seara de Suedia, intr-un meci cu o incarcatura emotionala puternica pentru romani.

A fost primul meci oficial dintre cele doua echipe din 1994, atunci cand s-au intalnit in sferturile de finala ale Campionatului Mondial. Cele doua nationale s-au mai intalnit intre timp doar de doua ori, in meciuri amicale.

In cele doua meciuri amicale, suedezii au invins in 1997 cu 2-0, iar Romania a invins anul trecut cu 1-0, la Craiova.

Meciul de astazi, pierdut de Romania cu 2-1, s-a jucat in Suedia si a fost primul din preliminariile Campionatului European din 2020, cel care va fi organizat si de Romania.

Nationala noastra a inceput prost meciul. In prima repriza suedezii au inscris de doua ori, in minutele 33 si 39, prin Quaison si Claesson.

La adapostul unui avantaj de doua goluri, suedezi au inceput mai slab repriza a doua, iar Romania a inscris prin Keseru, in minutul 58. Atacantul l-a inlocuit pe Mitrita in minutul 46 si a inscris apoi cu capul.

Romania a avut sansa obtinerii unui egal in prelungirile meciului. In minutul 93 Ianis Hagi a fost faultat apoi a executat o lovitura libera care l-a pus pe Sapunaru in postura de a inscrie dar Olsen a reusit o interventie care a indepartat pericolul pentru scandinavi.