Romania a invins Spania la Campionatul European de handbal

231

Dupa o prima repriza slaba, Romania a reusit sa invinga Spania cu scorul de 27-25, urmand sa joace cu Ungaria, echipa pe care trebuie sa o invinga pentru a isi asigura prezenta in semifinale.

Pana acum, doar Rusia si-a asigurat prezenta in careul de asi ai acestei editii.

Victoria de astazi este prima din Grupa principala II, dupa ce anterior a invins tot, in prima faza a grupelor. Doar Olanda a reusit sa invinga Romania pana acum, la acest turneu.

In prima repriza a meciului cu Spania, extremele Romaniei nu au prea contat. Eliza Buceschi si Cristina Neagu au inscris cele mai multe goluri, reusind sa inscrie de trei, respectiv de patru ori.

Repriza a doua a fost inceputa de Romania in inferioritate, dupa ce Perianu a primit doua minute de suspendare in minutul 29. Cu toate acestea Romania a reusit sa revina si sa intoarca soarta meciului.

In minutul 53, handbalistele nationalei Romaniei s-au detasat la trei goluri diferenta, ecart mentinut de jucatoarele noastre pana aproape de final. In ultimul minut al meciului, Spania a marcat astfel ca Romania a castigat meciul la doar doua goluri diferenta, suficiente pentru a lua toate punctele puse in joc.