Potaissa Turda a castigat Cupa Challenge

186

Dupa ce SCM Craiova a castigat finala Cupei EHF, iar CSM Bucuresti a castigat finala mica a Ligii Campionilor, a venit si randului handbalului masculin sa castige o finala europeana.

Potaissa Turda a castigat ieri Cupa Challenge dupa ce anul trecut a pierdut finala acestei competitii.

E pentru a sasea ora cand o echipa romaneasca castiga acest trofeu. Au mai castigat trofeul CSA Steaua in 2006, CS UCM Resita in 2007, 2008 si 2009, HC Odorheiu Secuiesc in 2015 si anul acesta Potaissa Turda.

Potaissa Turda a pierdut meciul de ieri cu AEK Atena din returul finalei, la un gol diferenta. Scorul final a fost 27-26, in favoarea grecilor.

Echipa romaneasca a castigat totusi finala gratie rezultatului din tur, unde a luat un avans de 11 puncte, dupa ce au invins cu 32-22.

Turda a dominat si meciul de ieri din capitala Greciei, conducand la pauza cu 18-11, iar in minutul 43 cu 21-17. Inevitabil, jucatorii nu au mai fost la fel de concentrati in ultimele minute si au ajuns sa fie condusi in momentul in care arbitrii au fluierat finalul meciului.

Cu un sfert de ora inainte de terminarea meciului, Potaissa Turda avea un avans de peste 15 goluri in dubla mansa astfel incat sarbatorea deja castigarea primei Cupe Challenge din istoria clubului.