Mihaela Buzarnescu a eliminat-o la Doha pe Ostapenko

361

Mihaela Buzarnescu isi continua seria de rezultate exceptionale in turneele WTA. Ieri a reusit sa o invinga pe Jelena Ostapenko, cu 6-1, 6-3.

Ostapenko este in momentul de fata detinatoarea titlului la Roland Garros, Grand Slam castigat anul trecut in fata Simonei Halep.

Romanca de 29 de ani a facut un salt imens in cariera in ultimul an. Daca anul trecut se afla pe locul 540 WTA, in prezent este pe locul 43 si poate urca mai sus.

In primul set al meciului cu Ostapenko, Buzarnescu a condus chiar si cu 5-0. Letona a reusit sa faca apoi un break insa romanca a inchis imediat setul in doar 27 de minute si pierzand doar un game.

In setul secund, Ostapenko a incercat sa impinga meciul in decisiv. A condus cu 2-0, insa apoi Buzarnescu a castigat trei game-uri consecutive. Jucatoarea din Letonia a reusit sa egaleze la trei insa apoi nu a mai castigat nici un game.

Romancele au avut ieri o zi perfecta la Doha. Simona Halep a invins-o pe Makarova cu 6-3, 6-0, Sorana Cirstea a invins-o pe Mertens, iar Monica Niculescu a trecut mai departe dupa ce adversara ei, Rybarikova, a abandonat in setul decisiv.

In meciurile urmatoare, Niculescu o va intalni pe Wosniacki, Buzarnescu pe Georges, Sorana pe Muguruza, iar Halep pe Sevastova.