Lobont s-a retras de la nationala dupa un meci castigat cu 2-0 de Romania

288

Romania a jucat aseara ultimul meci amical inaintea meciurilor oficiale din noua competitie UEFA, Liga Natiunilor, care va debuta in toamna.

Meciul s-a jucat pe Stadionul Ilie Oana din Ploiesti, impotriva Finlandei. Inainte de partida, Bogdan Lobont si-a anuntat retragerea de la nationala, iar Cosmin Contra l-a bagat in minutul 87.

Jocul nu i-a permis lui Lobont sa intre mai devreme cu cateva minute, atunci cand era pregatita schimbarea, deoarece finlandezii au avut cateva actiuni periculoase la poarta noastra.

Meciul a fost insa unul fara prea multe probleme pentru echipa antrenata de Cosmin Contra. Romania a deschis scorul in minutul 37 printr-un gol inscris de Manea si a dus scorul la 2-0 printr-un gol inscris in minutul 61 de Ciprian Deac.

Cu putin inainte de a incepe meciul, Bogdan Lobont a primit o placheta din partea clubului AS Roma, un trofeu din partea FRF si un buchet de flori de la federatia finlandeza.

Pe tabela stadionului au rulat mesaje video de la antrenori si fosti fotbalisti, precum Totti, Mutu, Contra, Pancu, Di Francesco sau De Rossi.

Ca numar de selectii, Bogdan Lobont este al doilea portar din istoria nationalei Romaniei, dupa Bogdan Stelea. In cariera sa a jucat la echipe precum Ajax (2000-2005), Fiorentina sau AS Roma (2009-prezent).