Irina Begu a castigat primul meci la turneul britanic de la Birmingham

313

Tenismena Irina Begu a trecut de primul tur de la Birmingham dupa ce elventianca Belina Bencic a abandonat in setul doi, intr-un moment in care era condusa cu 4-3. Romanca castigase si primul set cu 6-4 si la cum aratau lucrurile se indrepta spre o victorie.

In meciul urmator se va confrunta cu bulgaroaica Svetlana Pironkova, ce a jucat sfertul de finala la Roland Garros anul acesta. Cele doua jucatoare s-au mai intalnit de patru ori si si-au impartit victoriile.

Pentru victoria de ieri, in fata favoritei numarul patru, Belinda Bencic, romanca a primit un cec de 11.930 de dolari si 55 de puncte WTA.

Culoarul Irinei a devenit unul favorabil pentru a juca finala si de ce nu pentru a o castiga. Desi nu se afla printre capii de serie, de pe jumatatea ei de tablou a scapat de Azarenka, cea care desi era favorita numarul 1 a competitiei si care a pierdut in primul tur in fata americancei Vandeweghe, in trei seturi. Pe jumatatea ei de tablou se mai afla Wosniacki insa nu o poate intalni decat in semifinala.

Romanii din Marea Britanie o pot sustine saptamana aceasta pe Irina atat pe tabloul de simplu cat si pe cel de dublu, unde face pereche cu Raluca Olaru.