Halep a invins-o pe Jankovic in primul meci din 2017

647

Simona Halep a inceput anul 2017 printr-un meci extrem de greu, impotriva fostului numar 1 mondial, Jelena Jankovic. Cele doua jucatoare s-au intalnit in primul tur al turneului de la Shenzen.

Romanca s-a impus in setul decisiv cu 6-3, dupa ce setul doi l-a pierdut cu acelasi scor. Primul set al meciului a fost castigat de Halep cu 6-1 si ne trimitea spre un meci usor.

Lucrurile s-au complicat in setul urmator cand sarboaica si-a revenit, iar la un moment dat dadea semne ca se indreapta spre o victorie.

Jankovic a avut probleme medicale in setul decisiv, iar la scorul de 2-2, Halep a profitat de momentul in care a sarboaica primea ingrijiri si si-a chemat antrenorul pentru a ii da sfaturi.

Sfaturile lui Daren Cahill se pare ca au ajutat-o sa se impuna in decisiv. In turul urmator va juca impotriva invingatoarei din meciul disputat intre Peng si Siniakova.

La turneu au mai jucat Sorana Cirstea si Monica Niculescu. Ambele au reusit sa se impuna in primul tur.

Sorana a jucat impotriva slovacei Kristina Kucova, pe care a invinsa in decisiv, dupa doua ore si 18 minute. Meciul a avut multe rasturnari de situatii, mai ales in ultimul set.

Monica Niculescu a reusit sa se impuna in fata lui Kai-Lin Zhang, in trei seturi, dupa ce l-a pierdut pe primul cu 7-5. Urmatoarele doua le-a castigat cu 6-1, 6-3 si va juca in turul doi tot impotriva unei chinezoaice – Qiang Wang.