Halep a castigat primul meci de la Turneul Campioanelor

166

Simona Halep a jucat ieri primul meci din Grupa Rosie a Turneului Campioanelor de la Singapore si in acelasi timp primul meci in care a fost oficial numarul 1 WTA.

Romanca a invins-o pe Caroline Garcia, cea care a batut-o in urma cu doua saptamani in finala turneului de la Beijing, turneul care i-a adus lui Halep locul 1.

Scorul in primul set al meciului de la Turneul Campioanelor a fost extrem de strans dar in cele din urma Halep a reusit sa castige cu 6-4.

In al doilea set lucrurile au fost mult mai simple pentru Simona. Garcia a servit prima si si-a castigat serviciul pentru a pierde toate game-urile pana la scorul de 5-1, cand a reusit sa isi castige ultimul serviciu din meci, pentru ca Halep sa inchida apoi si setul doi la 6-2.

Dupa ce Halep a invins-o pe Caroline Garcia cu 2-0, Caroline Wozniacki a reusit surpriza de a o invinge pe Svitolina tot cu 2-0, dar nu faptul ca a invins este surprinzator ci maniera in care a facut-o. Scorul a fost de 6-2, 6-0 in favoarea danezei care a jucat insa cu una dintre principalele favorite ale turneului.

Simona Halep si Caroline Wozniacki vor juca maine pentru suprematia Grupei Rosii dar si pentru o calificare in semifinale. O victorie maine nu aduce neaparat si o calificare mai departe dar reprezinta o optiune serioasa spre semifinale.