Halep a ajuns la o victorie distanta de primul Grand Slam din cariera

470

Simona Halep a castigat in aceasta dimineata semifinala de la Australian Open jucata impotriva lui Kerber. Acest lucru o pune in postura de a isi indeplini unul dintre visurile sale, acela de a castiga un Grand Slam.

Scorul meciului dintre Halep si Kerber a fost 6-3, 4-6, 9-7.

Germanca a intrat foarte greu in meci, fiind condusa de Halep in primul set cu 5-0, moment in care Kerber parea ca incepe sa isi revina, reducand scorul la 5-1, dar fara a castiga setul.

A castigat insa setul doi si a trimis meciul in decisiv, acolo unde s-a jucat in mare parte de la egal la egal, insa Halep a fost in cele din urma jucatoarea ce a iesit invingatoare.

Adversara Simonei din finala de la Australian Open va fi Caroline Wosniacki, cea care a trecut in semifinale de belgianca Mertens.

Meciul este extrem de important pentru ca Halep isi poate atinge doua obiective printr-o singura victorie. Ar putea castiga primul Grand Slam din cariera si ar ramane numarul 1 WTA.

Caroline Wozniacki are si ea aceeasi miza. A fost numarul 1 WTA dar nu a castigat niciodata un Grand Slam. O victorie a acesteia ar insemna primul Grand Slam din cariera si revenirea pe locul 1 WTA.