Halep a invins-o pe Venus Williams și va juca impotriva Serenei in optimile de la Australian Open

264

Simona Halep a reusit o victorie care face imposibila intalnirea surorilor Williams la aceasta editia a Australian Open.

Romanca s-a calificat in optimi, acolo unde va juca impotriva Serenei Williams, dupa ce a invins-o pe sora acesteia, Venus, extrem de facil, cu 6-2, 6-3.

Meciul a durat 77 de minute. Primul set s-a terminat dupa doar 39 de minute, dupa ce Venus a jucat agresiv, producand lovituri imparabile dar in acelasi timp si multe greseli.

Acest stil de joc i-a convenit lui Halep, care si-a diversificat loviturile si nu a ezitat sa vina la fileu ori de cate ori a avut ocazia. In felul acesta, sportiva romanca a avut mingi de break in toate game-urile jucate in primul set.

Setul al doilea a fost inceput de Halep tot prin obtinerea unui break. A urmat apoi o relaxare din partea romancei astfel incat Williams a profitat si a egalat.

Calificarea in optimi la Melbourne ii garanteaza lui Halep un premiu de 260.000 de dolari australieni (186.000 de dolari americani) si 240 de puncte WTA.

Intalnirea cu Venus Williams va avea loc luni si va fi prima dupa ce americanca a nascut, dar a opta in total.