16.9 C
London
Sunday, September 22, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Zona safe de mutat in Londra

Discussion in 'LONDON' started by clauclau, Jul 29, 2014.

1. clauclau

clauclau New Member

Trophy Points:
    0
    Spuneti-mi va rog frumos, trebuie sa ne mutam in Londra , suntem o familie cu 2 copii, vreau sa stiu care sunt zonele safe ale Londrei excluzand zona 1 foarte scumpa si chiar zonele 2 si 3. Sa zicem zonele mai indepartate si mai ieftine, vrem sa inchiriem direct o casa cu 3 dormitoare, living, gradina. Dar nu stiu exact ce zone sa evit...ma intereseaza zone linistite si sigure tinand cont de copii. Ma gandeam chiar la orasele de langa gen Basildon....dar in principal tot Londra as alege...

Am mai scris si la alte subiecte dar nu primesc nici-un raspuns :((. Incerc si aici.

Multumesc frumos.

2. Dio

Dio Member

Trophy Points:
    18
    Vorbim de doua chstiuni diferite... pe zona Londra, exista foarte multe stabilimente de educatie de nota zece, dar siguranta nu depasteste nota sapte.

3. Marin

Marin New Member

Trophy Points:
    0
    Nu prea sunt zone safe în Londra, comparativ cu România cel puțin. Poți încerca pe lângă Richmond, Kingston dacă îți permiți. La distanță mai mare, gen Basildon, sunt mult mai ok.

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk

4. clauclau

clauclau New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc pentru raspunsuri!

Marin, la Basildon te referi ca este mai ok din punct de vedere al pretului la chirie sau chiar din punct de vedere al sigurantei pentru copii sa zicem?

Multumesc.

5. catad

catad Active Member

Trophy Points:
    38
    bucuresti are aprox 2mil de locuitori si in jur de 230kmp. londra are in jur de 8mil de locuitori si o supraf de aprox 1750kmp. cam care ar fi zonele safe? ca nici in buc nu le stii.

6. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
    Zonele sarace nu sunt safe , zonele bogate iarasi nu sunt safe ca doar acolo se duc infractorii sa faca bani , depinde ce reprezinta pentru tine safe .

Incearca sa te muti intr-o zona in care nu ai pe o raza de 200 metri pub-uri sau non-stop-uri , incearca sa te muti intr-o zona unde nu sunt multi de culoare ... au prostul obicei de a trai pe beneficii si din furat .

Din experienta iti spun ca cea mai violenta zona este nordul Londrei , zona 3 bineinteles , nu zona bogata .

Estul Londrei este locul unde ajung in general majoritatea emigrantilor la inceput , dupa o vreme se muta in alte zone , e relativ liniste pentru ca emigrantii se suporta intre ei asta daca esti intr-o zona de muncitori est europeni .

Brixton , Croydon este noua Africa .
    East Ham , Plaistow , Upton Park , Ilford este noul Pakistan .

7. clauclau

clauclau New Member

Trophy Points:
    0
    Bun, ce reprezinta pentru mine safe sau ce anume caut este o zona care intradevar sa nu aduca cu Upton Parc...am fost acolo si mi s-a parut destul de horror. Mi s-a parut ca aspect mult mai ok zona Palmer's Green, Wood Green. Am fost si in Basildon in vizita dar nu mi-a placut...nu am vazut parcuri, verdeata. Avand copii de 6 si 12 ani am nevoie de o zona verde, cu parcuri, o zona oarecum mai linistita, mai tihnita, nicidecum in "buricul targului". Stiu ca sunt foarte multe zone bune si frumoase cu de toate dar de neatins la chirii, cel putin pentru noi sau cel putin deocamdata. E la fel de adevarat ca peste cativa ani daca situatia noastra va fi buna ne vom muta intr-o zona mai buna dar pentru inceput imi trebuie un loc linistit, verde , cu parcuri dar si accesibil ca si chirie. Probabil este o utopie....dar trebuie sa incerc, nu? Ar putea exista ceva de genul acesta undeva in zona 5-6 ?

Multumesc mult.

8. Marin

Marin New Member

Trophy Points:
    0
    Poți cauta in Surrey, in sud vest. Sutton Epsom Carshalton. Dar nu o sa ai metrou.

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk

9. clauclau

clauclau New Member

Trophy Points:
    0
    Mersi mult! O sa ma uit.

10. catad

catad Active Member

Trophy Points:
    38
    zonele bune sunt scumpe.

11. clauclau

clauclau New Member

Trophy Points:
    0
    Adevarat , zonele bune sunt scumpe dar este indicat sa fac un research pentru asta. Am si timp de altfel, mutarea propriu zisa va fi in primavara desi vizite in Londra fac foarte des. Pana una alta caut sa ma informez cum pot si eu...

Multumesc.

12. Danadia

Danadia New Member

Trophy Points:
    0
    Buna, dar de ce ai ales Londra ????? Si eu ma mut cu familia la 1 sept in UK si am fost 1 sapt sa vad cum e Londra si mi s-a parut horror. Am umblat 2 zile tot orasul , am fost la agentii imobiliare pt casa dar nu am gasit ceva care sa imi placa asa ca am plecat in Birmingham unde mi-a placut foarte mult. Orasul e f mare , chiriile la jumatate ( in Londra o casa cu 3 dormitoare , gradina este minim 1200 lire iar in Birmingham e la 600-700). Asa ca eu am ales sa merg acolo. E muuuuult mai relaxat orasul si oamenii mult mai amabili.

13. clauclau

clauclau New Member

Trophy Points:
    0
    Mie Londra imi place foarte mult. Ne mutam acolo pentru ca sotul meu lucreaza de 1 an in Londra si practic la anul o sa ne stabilim ca si familie . Dar Londra mi-a placut de la prima vizita si am batut-o in lung si in lat :)). Desigur ca am putea sa locuim si pe langa dar sotul ar trebui sa faca naveta la job si transportul (ca si chiria de altfel ) este foarte scump.

14. catad

catad Active Member

Trophy Points:
    38
    gusturile nu se discuta ca nu are rost. si noi fugim de Londra ca ala de tamaie, dar altora le place.

15. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
    Invatati sa ignorati , poate asa Londra o sa vi se para mai ok .

16. catad

catad Active Member

Trophy Points:
    38
    iti doresc succes Xman-e!

17. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
    Maestre , bugetul nu imi permite relocari pe gustul meu in Londra , eu tot incerc sa imi conving sotia sa ne mutam in Chelmsford , poate reusesc dar momentan ma adaptez la mediul in care traiesc , pur si simplu ignor . Ma intereseaza doar familia mea .

18. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

Înţeleg cã nu stai prin Soho sau Lozells?B-)

19. clauclau

clauclau New Member

Trophy Points:
    0
    Am mai citit undeva de Chelmsford, care este treaba cu el? Este un orasel dragut pe langa Londra? De ce tot incerc sa gasesc locul ideal ? O casuta frumoasa intr-un loc dragut unde copiii sa zburde prin gardina toata ziua. Oare pe ce lume traiesc? :)))

20. catad

catad Active Member

Trophy Points:
    38
    in nord o sa gasesti asa ceva.

Share This Page