15.3 C
London
Saturday, June 25, 2022
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Zbor londra-bucuresti de sarbatori

Discussion in 'LONDON' started by kostinescu, Oct 23, 2010.

1. kostinescu

kostinescu New Member

Trophy Points:
    1
    am injurat azi de toti dumnezeii, cautand sa-mi fac bilet pt dus acasa de sarbatori pentru 17-28 dec.
    deci la wizz ma ajungea 385 fara bagaj, dus-intors, iar la blue numai dusul era vreo 300 si nici nu m-am mai uitat pt intors. Cum mama dracului ai tupeul sa te numesti low cost?? bine, serviciile sunt low, evident, dar pretul e umflat de zici ca e pe steroizi. ca sa nu mai spun ca se adauga si transportul pana la aeroprt vreo 20 de lire, pt cacanarii de la low cost, ca ei aterizeaza pe aeroporturi hat, departe. deci in total ieseam la pret peste 400 de lire cu dragele noastre companii low cost.
    Norocul meu a venit de la TAROM. deci si de data mi s-a confiramt diferenta ca de la cer la pamant inre abordarea de bijnitari ordinari a celor de la low si profesionalismul Tarom: 263 de lire, bagaj de cala inclus, mancare (adevarata) in timpul zborului si plecare de pe heathrow, ceea ce inseamna 3-4 lire si faptul ca iau metroul din fata blocului si cobor in aeroport.
    CONCLUZIE:
    daca vreti sa plecati acasa, uitati de low cost. momentan inca se mai gasesc bilete la Tarom. daca nu, incercati cu astea de linie(swiss air sau lufthansa au mai ieftin, dar indirecte).

2. lynn

lynn New Member

Trophy Points:
    0
    Perioada sărbătorilor face imposibilă achiziţionarea la un preţ rezonabil a unui bilet chiar şi pentru low cost. Iar faptul că aţi găsit la tarom nu înseamnă că tarom oferă şi preţuri mici în comparaţie cu lowcosturile. Românii care merg acasă de sărbători probabil că şi-au luat din timp biletele, cei mai mulţi apelează la low cost, probabil că mulţi dintre ei au dat sub 100 de lire dus-întors. Şi la tarom ar fi fost 500 de lire dus dacă ar fi fost ocupate locurile. E simplu.

3. kostinescu

kostinescu New Member

Trophy Points:
    1
    sa stau sa demontez idee cu idee ce s-a scris mai sus? nu am timp si nu foloseste nimanui. eu am postat o informatie utila, care i-ar ajuta sa faca economii pe romanii care vor sa plece in tara.
    bine, eu tot imi pun ca dorinta de sarbatori sa-i vad morti in chinuri pe aia de la wizz si blueair.

4. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    kostinescu wrote:
    ... sa-i vad morti in chinuri pe aia de la wizz si blueair.
    De aici le vine profitul, prietene, asta e momentul lor ca la £29.99 one way lucrau in pierdere. Si eu am fost fan low-cost pana de curand, dar mi-a trecut. Acum sunt bine. Am optat, insa, pentru BA ca au mai multe curse zilnic si nu trebuie sa plec de acasa cu noaptea-n cap. Biletele le-am luat de mai bine de o luna la £222 dus-intors. Plus ca nu mai bat drumul pana la Luton (sic), eu locuind in estul Londrei. Poate, daca vor muta imbarcarea la o poarta mai accesibila, sa nu mai fie nevoie de ora de gimnastica (mers pe jos) de la intrarea in aeroport pana la avion, ma mai gandesc. Asa, cu metroul pana la Terminal 5 (sau 4 pt Tarom) e joaca de copil. By the way, stie cineva daca Tarom mai da bautura pe gratis cata doresti in timpul zborului?

5. negrutxa

negrutxa New Member

Trophy Points:
    0
    Eu am o intrebare, de ce ati zbura in Romania de sarbatori?

6. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    negrutxa wrote:
    Eu am o intrebare, de ce ati zbura in Romania de sarbatori?
    Aaaa ... pai sa ma gandesc ... ... aaa ... pai: In primul rand, nu vreau sa conduc atat de mult. Dupa aia: ca sa-mi revad familia si prietenii, sa-mi reincarc bateriile, sa tai porcul, sa ma duc la manastire sa duc cadouri la maici si sa iau de acolo vin si miere de albine, sa arunc cu petarde, sa ma colinde studentii de la teologie si sa le dau bani si o sticla de vin, sa ma joc cu Tziganu (cainele), sa ma duc 3 zile la Predeal, sa-i invit la masa pe Nicu si pe Vali si sa le gatesc fructe de mare cu mujdei de usturoi, sa uit pentru 3 saptamani de Londra, sa-mi duc nepoata la patinoar si oraselul copiilor, sa mananc o saorma la Pescaru', sa-mi faca mama placinta cu mere fara scortisoara, sa-mi faca soacra-mea clatite cu gem de caise, sa ma plimb (macar o data) pe faleza, sa trag cu pusca in noaptea de Anul Nou, etc. Macar pentru una din acestea si tot se merita. A! Sa nu uit! si de asta:

http://www.youtube.com/v/5Z5XFLMAoCA&hl=en&fs=1

7. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    lynn wrote:
    Perioada sărbătorilor face imposibilă achiziţionarea la un preţ rezonabil a unui bilet chiar şi pentru low cost. Iar faptul că aţi găsit la tarom nu înseamnă că tarom oferă şi preţuri mici în comparaţie cu lowcosturile. Românii care merg acasă de sărbători probabil că şi-au luat din timp biletele, cei mai mulţi apelează la low cost, probabil că mulţi dintre ei au dat sub 100 de lire dus-întors. Şi la tarom ar fi fost 500 de lire dus dacă ar fi fost ocupate locurile. E simplu.
    Niciodata nu a fost biletul pentru perioada de Craciun sub £100. Nici macar in august.

8. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
  9. mad19

mad19 New Member

Trophy Points:
    0
    Am avut o experienta destul de urata cu Wizzair-ul acum 2 ani si ceva si de atunci mi-am promis ca nu mai merg cu ei si pana acum m-am tinut de cuvant. Coada interminabila in aeroport, am stat in picioare pentru check in, doua ore si jumatate, motiv pentru care cursa a avut intarziere.

De atunci zbor cu BA si nu am nici o problema. Chiar si anul trecut cand au fost in greva, tot au zburat. Nu sunt stressata din cauza bagajelor, sunt incluse in pretul biletului, pe care il stii de la inceput pentru ca nu adauga taxele spre sfarsitul rezervarii, plus ca ai dreptul la 23 de kilograme in valiza mare si nu spune nimeni nimic daca se depasesc cu 1-2 kg si inca doua bagaje de mana. Ryanair-ul au pretentia sa platesti aproximativ £30-£35 daca ai uitat sa-ti faci check in-ul on line si ceri biletul in aeroport. In curand o sa ceara taxe si pe aerul respirat in aeroport sau in avion. Mi se pare incorect sa afirmi ca esti low-cost si sa ascuzi diferite costuri care apar pe parcurs. Inteleg ca preturile sunt variabile in functie de perioada anului si de ocupare, dar sa afirmi ca biletul costa £1.99 si de fapt pretul total sa fie £50 sau mai mult mi se pare inacceptabil.

10. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    mad19 wrote:

De atunci zbor cu BA si nu am nici o problema...
    La BA am si eu biletele. Problema este ca acum TOATE companiile zboara catre Romania fara probleme IN AFARA DE BA, din cauza ca a cazut o bruma la Heathrow saptamana trecuta. Eu n-am stiut ca in tara asta singurul care se ocupa de dezapezire este Dumnezeu, care trebuie sa aduca temperaturi pozitive si ploaie in acest sens.

11. angel93

angel93 New Member

Trophy Points:
    0
    albea wrote:
    mad19 wrote:

De atunci zbor cu BA si nu am nici o problema...
    La BA am si eu biletele. Problema este ca acum TOATE companiile zboara catre Romania fara probleme IN AFARA DE BA, din cauza ca a cazut o bruma la Heathrow saptamana trecuta. Eu n-am stiut ca in tara asta singurul care se ocupa de dezapezire este Dumnezeu, care trebuie sa aduca temperaturi pozitive si ploaie in acest sens.
    Ce, si astia sunt luati prin surprindere cand vine iarna ca autoritatile romane? Macar pe acolo pe la londonezi nu prea ninge deci au dreptate sa fie "surprinsi".

12. negrutxa

negrutxa New Member

Trophy Points:
    0
    Nu prea vad ce minuni ar putea face vreun aeroport atunci cand in 2 ore se depune 40-50 cm, timp in care avioanele decoleaza si ateriteaza conform programului normal sau macar incearca. Sunt doua piste practic care sustin 1300 de zboruri zilnic si nu stiu daca au reusit aprobarea celei de-a treia inca.

Health and safety legislation was used to postpone a host of sporting fixtures, closing parks where children play and stopping baggage handlers unloading planes at Heathrow

Daca s-ar intampla vreun accident, cu siguranta, ar fi multe voci care ar blama lipsa masurilor de siguranta, pana la urma salvarea si protejarea vietilor omenesti este prioritatea.

www.dailymail.co.uk/news/article-1339937...set-hit-low-26C.html

Daca ar fi si a treia pista in functiune, in timp ce s-ar curata una, celelalte doua ar fi folosite. Cu siguranta proprietarii, BAA, au fost scosi la tabla si au lectii de invatat!

Ce m-a uimit pe mine, este lipsa 'primului ajutor' in interiorul aeroportului pentru pasagerii blocati in tranzit, ma asteptam sa vad multe paturi impartite din partea aeroportului!

13. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    negrutxa wrote:
    Nu prea vad ce minuni ar putea face vreun aeroport atunci cand in 2 ore se depune 40-50 cm,
    Ce m-a uimit pe mine, este lipsa 'primului ajutor' in interiorul aeroportului pentru pasagerii blocati in tranzit, ma asteptam sa vad multe paturi impartite din partea aeroportului!
    Vezi ca s-au ratacit niste zero-uri, din greseala, la stratul de zapada. Pe mine ma uimeste lipsa de REACTIE, de orice fel. Ati vazut la TV cu ce utilaje fac ei dezapezirea? Pardon, cu ce VOR sa faca dezapezirea? Vorbesc despre lectia iernii. Deh, banii investiti in utilaje nu aduc profit si la frustrarile BAA-ului, ca doar ce a pierdut cateva aeroporturi - care functioneaza, bine merci, la conditii meteo mai grele - acum curata zapada de pe pista cu utilajele cu care schimba becuri.
    Ce sa mai zic de prestatia degradanta a secretarului de transporturi la BBC News, care sfideaza mii de oameni neajutorati pe podeaua terminalelor. Tipic conservator.

Share This Page