16.3 C
London
Wednesday, September 18, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Yellow Card

Discussion in 'STUDENT IN UK' started by rami1981, Nov 23, 2007.

1. sabina

sabina New Member

Trophy Points:
    0
    Traxhill e ok cum faci tu numai ca suma din cont trebuie sa fie significanta (o prietena de-a mea a fost refuzata cu £2000 in cont pe motiv ca sunt prea putini bani).
    Eu intreb de sponsori pt ca nu beneficiez de asa o suma in contul meu propriu si de aceea o ruda indepartata ma va sponsoriza.

xx

2. traxhill

traxhill New Member

Trophy Points:
    0
    pai de indata ce o sa am cazarea platita pt 50 de saptamani + taxa univ achitata => 2000GBP o suma suficienta sa traiesti acolo muuulte saptamani :) (Adica doar mancare si diverse maruntisuri...ca restu e platit).

Am vorbit cu un prieten bun ce locuieste in Londra si mi-a spus ca a mai indrumat cativa amici cu 1500GBP (si fara dovada platii unui camin, ceva..asa cum o sa am eu), ce au fost acceptati.

3. sabina

sabina New Member

Trophy Points:
    0
    Dovada ca astia de la Home Office sunt ca vremea...
    Sunt sigura ca totul o sa fie ok pt tine daca trimiti toate dovezile de care ai vorbit.
    Multa bafta sa ne spui si noua cand primesti raspunsul!
    -takecare- akecare-

4. irina.p

irina.p New Member

Trophy Points:
    0
    Buna seara,

Eu am fost astazi la Croydon si am intalnit un baiat caruia tocmai ii refuzasera aplicatia ptr yellow ca si student. Motivul refuzului: scrisoarea de la sponsor "nu e buna", zicea el. M-am uitat si eu la scrisoarea lui care era scrisa de mana, de un amic cu nume de englez (de asemena sponsorul declara ca baiatul ii facuse curatenie in casa si ca urmeaza sa-l angajeze la el la shop de indata ce va avea yellow-ul in mana). Au inceput chiar sa-l intrebe de unde il cunoste el pe amicul englez - de s-a oferit acela sa-l sposorizeze... Trag concluzia ca d-abia asteapta sa gaseasca puncte slabe, sa aiba de ce sa se agate.

Oricum, recomandarea mea ar fi: daca aveti scrisori de sponsorizare de la rude/prieteni .... nu aratati statement-urile lor decat daca vi se cere!! In BR1, la sectiunea 4.4 scrie ca: ptr a face dovada faptului ca nu veti deveni o povara ptr sistemul lor social, bank statement-urile trebuie sa acopere perioada de 3 luni (punctul 2). Iar daca aveti scrisoare de sponsorizare ... atat (punctul 4). Nu se specifica ca trebuie atasate bank statement-uri ale sponsorului si pe ce perioada....si nici aratata vreo relatie (de rudenie, prietenie, etc). Scrisoare si atat. De aceea spuneam sa nu dati prea multe detalii decat daca vi se cere.
    Cereti sponsorului sa specifice cine este, care este relatia dintre voi, ca dispune de suficiente venituri/economii si ca se obliga sa va TOATE cheltuielile). Eu asa am editat scrisoarea mea.

Faceti scrisoarea sa arate cat mai elegant, oficial. Nu mergeti cu scrisori scrise de mana .... care sa contina prea multe detalii. Scrieti numai cat sa acopere toate cerintele. La obiect!!

Cand am aplicat eu anul trecut, parintii mei au facut o Declaratie la Notar Autorizat in RO, cum ca ei ma vor intretine pe perioada studiilor, declaratie tradusa apoi la traducator autorizat. Le este imposibil sa stie ce venituri/economii au parintii vostri ... si chiar daca veti atasa extrase de cont din Romania ...nu se vor obosi sa verifice paritatea.

Bafta la toata lumea!
    Irina

5. sabina

sabina New Member

Trophy Points:
    0
    Irina in sectiunea 4.4 spune " Evidence of sponsorship if you are being sponsored"
    nu specifica ca trebuie sa fie scrisoare (desi evident ai nevoie de o declaratie) nici de bank statements. Au cuprins totul in cuvantul "evidence" prin care tu intelegi ce vrei si ei inteleg ce vor. De aceea gasesc mereu motive sa respinga - pt ca nu sunt clari in ceea ce cer.

De exemplu eu nu inteleg sensul unei intrebari in sectiunea 4: dupa ce ti se spune ca nu poti sa aplici ca student decat daca ai inceput cursul si te intreaba datele la care incepe cursul, la care se termina, numele scolii etc .te intreaba la sfarsit " are u currently studying in the UK"
    Care e sensul acestei intrebari nu stiu zau, normal ca studiezi in uk din moment ce aplici pt yelow card ca student!!!
    Mai este una la inceput: " are u , or do u intend to be, employed in the UK?"
    Pai nu e acelasi lucru una cu alta ca daca esti employed cand aplici pt YC esti ilegal ,si intentionezi sa fi employed numai daca iti dau ei dreptul. De ce le-o fi pus in aceeasi intrebare nu stiu..
    Si uite asa te iau la puricat cand vi la interviu. Parerea mea e ca daca nu vor sa-ti dea yellow card gasesc ei motiv.

6. irina.p

irina.p New Member

Trophy Points:
    0
    Buna Sabina,

Nelamuririle tale, pe rand, eu le-as explica in felul urmator:

Explicatia 1. Esti inscris deja la un curs de 2 ani ... ai parcurs primul an in care nu ai cerut yellow ptr ca nu ai vrut sa muncesti (stim cu totii foarte bine ca poti avea statutul de student si daca nu vrei sa muncesti este optional sa ceri yellow). Acum, in al 2-lea an, vrei sa muncesti - si esti obligat sa ceri yellow. Asta inseamna ca: "you ARE currently studying"... insa abia in cel de-al doilea vrei sa ai confirmarea ca poti munci!!!SAU:

Explicatia 2.Te intreaba daca "are you currently studying in the UK" deoarece ai varianta sa raspunzi si NU. Poti fi inscris la un curs ce incepe in 2009. Poti aplica acum ptr yellow insa el ti-l vor trimite abia dupa ce cursul a inceput, asa cum scrie si in Guidance. Asta inseamna ca la momentul completarii aplicatiei "you are NOT currently studying". Vei studia la anul!!

Nu uita ca BR1 nu este numai ptr aplicatiile ptr yellow de student!
    BR1 este si ptr cei care aplica ptr blue dupa 12 luni de munca legal (fie part-time ca student, cazul meu), fie dependenti ... si nu numai. In aceste cazuri, aplicantii clar au muncit sau poate intentioneaza sa munceasca ...fara a comite nici o ilegalitate.
    Sau: studiezi, nu vrei sa muncesti dar vrei sa ti se confirme statutul cu ajutorul cardului. Atunci aplici ptr yellow si bifezi NU ... deoarece nici nu muncesti si nici nu intentionezi.

Eu cred ca e destul de clar ca "evidence of sponsorship" inseamna declaratie ... daca voiau bank statement-uri de la sponsor in sectiunea 4.4.4 ... o cereau! asa cum au facut-o la sectiunea 4.4.2. Asta trebuie sa argumentezi la interviu!
    Nu este posibil sa te refuze pe ceva nefondat ...mai ales ca tu ai "ce e scris negru pe alb" de partea ta! Insa,asa cum am mai spus, mai conteaza si cum iti sustii cazul la interviu. Eu am fost acolo de 2 ori recent (ptr mine si ptr sot) si am vazut ca incearca sa vada ce/cat stii si cat esti de stapan pe tine. Cu noi au facut-o si acum 2 saptamani si azi...

Nu pot sa nu-ti dea cand legea lor/europeana este de partea ta!
    Insa daca te duci acolo ca "o victima" - sa ma exprim asa - , slab, timorat si resemnat ...
    Eu si sotul am facut din luna Mai a anului trecut nu mai putin de 5 aplicatii ...(un yellow pt mine, 2 purple card pt el, 2 blue card - cate unul de fiecare). Nu am avut niciun refuz.
    Ne-au luat la puricat? DA! Mai ales la blue-ul meu (unde eu aplicam dupa 12 luni de munca si el, ofiterul ... imi cerea diploma de absolvire a cursului .... din scrisoarea de la Colegiu reiesind clar ca eu urmam sa termin cursul la o luna dupa aplicatie) ... si ei imi cereau diploma dinainte. De asta ce ziceti?
    Noua de ce nu ne-au gasit nici un motiv? Pe noi de ce nu ne-au refuzat niciodata?

Aici inchei si va urez multa bafta in continuare. Toate cele bune,
    Irina

Scz ptr lungimea mesajului ...dar m-a cuprins "euforia". :)

7. sabina

sabina New Member

Trophy Points:
    0
    Irina sunt deacord cu explicatiile tale, insa eu imi puneam pb intrebarilor din punctul meu de vedere.
    Inca o data precizez cu referire la cele 2 explicatii care le-ai dat ,scrie negru pe alb pe formular :
    "Please note - you must have started your course before applying for a registration certificate"
    Atunci cum poti sa trimiti aplicatia cu un an inainte sa incepi cursul? Iti spune clar trebuie sa fi student cand aplici nu cand primesti card-ul (bineintes ca o sa fi student cand primesti card-ul)
    Poate unii au trimis inainte sa fie studenti, la mine cel putin e prima data si iau in considerare ce scrie pe formular.
    Cat despre restul, tocmai a spus cineva pe forum ca l-a trimis acasa de la interviu pt ca nu avea bank statements de la sponsor si i-a spus sa se reprogrameze. Nu cred ca poti face o afirmatie de genul "nu mergeti cu bank statements" pt ca nu poti generaliza- la unii le cer,la altii nu. Mai bine sa le ai decat sa te refuze sau sa te puna sa te reprogramezi.
    Multumesc inca o data pt explicatii si pt ca ti-ai rupt din timp sa scrii. In unele privinte m-ai lamurit.
    -takecare- akecare-

8. gitanajade

gitanajade New Member

Trophy Points:
    0
    buna tutror
    vroiam doar sa spun tutror experienta mea referitor la curs part-time / yelow card.se poate obtine yc facand un curs part time, am primit raspun pe mail de la HO.eu am intrebat: pot sa aplic pentru yc facand un curs part time, si prima data mi-a raspuns : nu. apoi i-am trimit urmatorul mail:

Dear Mario

Ok, but your laws say diferent as it sows in this site http://www.ukcosa.org.uk/student/eea.php :

Am I an EEA national?
    You are a European Economic Area (EEA) national if you are a citizen or national of one of the following countries. If you have permanent residence in, but not citizenship of, any of these countries, you are not an EEA national.
    Austria, Belgium, Bulgaria, Republic of Cyprus, Czech Republic, Denmark, Estonia, Finland, France, Germany, Greece, Hungary, Iceland, Ireland, Italy, Latvia, Liechtenstein, Lithuania, Luxembourg, Malta, Netherlands, Norway, Poland, Portugal, Romania, Slovakia, Slovenia, Spain, Sweden and the United Kingdom.
    Iceland, Liechtenstein and Norway are EEA member states, but they are not members of the European Union (EU).
    Switzerland is not a member of the EU or the EEA. However since 1 June 2002, Swiss nationals have had rights which are similar to those of nationals of EEA countries. The information in this area of the website applies to both EEA and Swiss nationals.

Do I need to register to stay in the UK?
    You are entitled to enter the UK freely and have an automatic right of residence for up to three months without needing to demonstrate that you are exercising a right of free movement, for example, to study or work. Once you have been accepted on a course of study, you have the right of residence in the UK for as long as your course lasts.
    You do not have to register or apply for any particular documents in order to stay in the UK. However, you can choose to apply for a registration certificate which confirms that you have a right of residence as a student. You might want to apply for a registration certificate if you have family members who are not themselves EEA or Swiss nationals, as this can make it easier for your family to apply for an EEA family permit or residence card. If you are a Bulgarian or Romanian national, you might have to apply for a registration certificate if you want to work in the UK.
    If you are a Bulgarian or Romanian national, you can apply for a student registration certificate on form BR1. If you are not a Bulgarian or Romanian national, apply on form EEA1. You will need to enclose the following with your application:

· your passport or national identity card

· evidence of your studies, for example, a current letter from your institution confirming your enrolment on a course and the completion date of the course. You must be studying, either part-time or full-time, at an institution on the Register of Education and Training Providers

· evidence that you can support yourself financially. The forms say you must provide a bank statement or evidence of a grant or scholarship, but European Community law requires only that you provide a written signed statement confirming that you can support yourself. In practice your application will be processed more quickly if you provide the documents requested on the form

· two passport photographs of yourself.

Registration certificates can be issued immediately if you apply in person at the Home Office's Public Enquiry Office in Croydon. You must make an appointment in advance. Alternatively, you can apply by post. You can check how long applications are taking on the Home Office website. You can ask the Home Office to return your passport if you need to travel, but make sure that you allow plenty of time (at least two weeks) for the passport to be located and sent back to you before your trip.

Thank you and I look forword to your answer.

Dupa care am primit alt raspuns:

Dear Carmen,

I have now discussed the mater with colleagues and received additional advice. As a result, I can confirm that as a part time student, you will be able to apply for a yellow registration certificate on that basis. As I said previously however, we would not be able to issue the yellow registration certificate until you have begun your course.

I hope this answers your question. Apologies for any confusion caused.

Kind regards

Mario

Mario Fernandes

Operational Policy Unit

UKBA.

Sper sa va ajute aceasta informatie. pe mine ma ajuta enorm.
    -staycool- taycool-

9. silverfern

silverfern New Member

Trophy Points:
    0
    Sabina tot negru pe alb scrie:
    "13. Please be advised that while you can apply for a registration certificate confirming
    your rights as a student at any time, the document will not be issued until you have begun
    your course of study."
    http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/sitec ... omania0408
    Dar ca sa nu apara nici un fel de problema, nu cred ca e o mare tragedie daca astepti sa incepi cursul inainte de a aplica.
    In rest sunt perfect de acord cu ce spunea Irina: nu le dati acte in plus decat daca vi se cer. Cititi bine ce scrie pe site-ul HO, astfel incat sa va cunoasteti drepturile(si obligatiile). Daca vor vedea ca stiti cu ce se mananca yellow card-ul asta nu cred ca le-ar mai putea veni vreo idee sa va puna bete-n roate.

GITANAJADE felicitari pt vestea cea buna. Si sa apara cat mai curand vestea si mai buna(yellow card-ul) -applause- pplause-
    Postul tau tocmai intareste ceea ce spuneam inainte referitor la drepturi si obligatii. Asa ca cititi, cititi, cititi si daca e nevoie aratati-le legile.

10. gitanajade

gitanajade New Member

Trophy Points:
    0
    pt silverfern
    multumesc mult de totdar felicita-ma mai tare cand am cardul , asa cum ai spus. imediat dupa ce am primit azi mesajul,l-am postat aici si am dat fuga la telefon sa imi fac programare la HO in Croydon, raspunsul: nu mai avem loc sa va programam, urmatoarele 6 saptamani sunt ocupate. bine , si cand pot sa fac cat de repede o programare? sunati din nou maine si va facem programare pe 1 octombrie!!!
    ce sa ma cert cu ei..am zis multumesc si la revedere.asa ca cine vrea YC cu programare in Croydon,rabdare de fier, si tot persoana de la telefon mi-a confirmat ca daca se trimite aplicatie prin posta raspunsul(YC) nu-ti vine mai repede de 14 saptamani.
    cand am yelow va anunt.

-staycool- taycool-

11. irina.p

irina.p New Member

Trophy Points:
    0
    GITANAJADE,

ai mai sunat a 2-a oara? :)

Sotul meu a patit la fel: a sunat si au zis ca nu au locuri in 18.08. A inchis, a sunat din nou ... si a raspuns altcineva. "La ce ora vreti appointment-ul? la 10.00 sau 12.30?" - si cu 15 minute inainte, cu o voce sictirita, i se spusese ca nu sunt locuri...

12. irina.p

irina.p New Member

Trophy Points:
    0
    Sabina, cei care au gandit BR1 nu l-au conceput numai ptr cazul tau! Sunt zeci de mii de oameni care-l folosesc ... de aici necesitatea de a privi in ansamblu ....insa a selecta ce ti se aplica tie!!

Nu am afirmat ca nu e cazul sa iei la tine bank statement-uri ale sponsorului. Am spus ca: dupa parerea mea si conform BR1 ... nu reiese ca ar fi obligatorii/necesare. Eu, am strans 3 bibliorafturi cu acte intr-un an - si pe toate le-am carat cu mine la ambele interviuri (ptr orice eventualitate). Crezi ca te-as sfatui pe tine sa nu iei tot ce ai? Dimpotriva ... ia-le ... dar nu le arata decat daca ti se cer. Si daca nu le ai sau ti se baga tot felul de pretexte (ca de ex. cine e sponsorul? de ce? demonstreaza ca sunteti rude de gradul 10, 2000 de lire nu sunt suficienti, etc) ... fi pregatita sa-ti sustii cazul ... in special cu extrase de pe site-ul lor, Guidance (pe care ti l-am si mentionat ca sursa), s.a.m.d.

Eu am simtit pe pielea mea ca incearca sa vada unde iti este punctul slab: informatie, atitudine, hartogarie... Am vazut ca pun intrebari si apoi nu te lasa sa-ti termini ideea, te intrerup, te frustreaza, te intimideaza. Si mie imi recomanda sa-mi fac alta programare cand o sa am diploma (si el nu avea de ce sa mi-o ceara). M-am contrazis cu el, nu m-am lasat ... si am reusit sa plec cu certificatul in mana ....nu cu recomandarea sa-mi fac alta programare!!

Totodata, nu uita ca sunt multe persoane care se duc la interviu, cu un BR completat de cate o cunostinta, prieten, etc., ca doar asa au auzit ei ca trebuie sa faca ca sa-si ia "certificatul"!! ...si cat ii ia ofiterul numai un pic la intrebari ....romanul nostru da din umeri, tace malc si dupa ce i se spune sa-si faca alta programare, pleaca acasa cu coada intre picioare, spunand: "eu am avut totul in regula ...aia mi-au gasit nod in papura ca n-au vrut sa mi-l dea!!"

Eu am incercat sa va impartasesc experientele mele si sa-ti dau cel mai bun sfat. Decizia iti apartine. Multa bafta in continuare!
    Irina.

13. traxhill

traxhill New Member

Trophy Points:
    0
    Eu am sa vin in UK la sfarsitul lunii septembrie...din cate deduc de aici, ar trebui sa ma astept la acel Yellow Card in peste doua luni de la aplicare? Presupunand ca aplic in saptamana sosirii mele.
    Oricum, din cate pareri am tot citit pe acest forum, am constatat ca poti obtine repede si usor certificatul SAU poti intampina probleme (aparent fara motiv).

14. silverfern

silverfern New Member

Trophy Points:
    0
    traxhill, teoretic gasesti timpii de asteptare aici: http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/worki ... tingtimes/
    Practic au fost situatii in care timpul de asteptare a fost chiar mai mare de 2 luni(aplicand prin posta), dar si situatii (aplicand in Croydon) in care obtii yellow cardul pe loc dupa o programare de 2 saptamani. Aplicatiile sunt procesate de oameni, si stii cum e... poate intr-o zi nu prea are chef, sau nu e foarte bine informat(vezi discutia cu posibilitatea de a obtine yellowcard cu un curs part time). In perioada septembrie-octombrie s-ar putea sa-ti spuna ca dureaza mai mult, pt ca fiind inceput de an scolar/universitar sunt mai multe cereri.
    -staycool- taycool-

15. traxhill

traxhill New Member

Trophy Points:
    0
    asa este :)
    am zarit si discutiile amintite, insa doar incerc sa vad care e mersul treburilor, ca idee generala.

am sa fac tot posibilul sa aplic in saptamana sosirii, in persoana, la sediul lor.

as putea sa fac o programare inainte de a ma inregistra ca student? :)
    (este specificat pe site, ca pot aplica doar daca sunt deja student inregistrat)

16. gitanajade

gitanajade New Member

Trophy Points:
    0
    pt irina.p
    multumesc de pont.dar probloema e ca am sunat si eu tarziu. la ora asta cu siguranta nu mai au programari. dar...maine sun de dimineata si daca patesc la fel, fac ca si sotul tau.
    -staycool- taycool-

17. irina.p

irina.p New Member

Trophy Points:
    0

Cu placere!! Multa bafta tuturor!!

18. traxhill

traxhill New Member

Trophy Points:
    0
    revin...

stiti cumva daca as putea sa fac o programare inainte de a ma inregistra ca student? :)
    (este specificat pe site, ca pot aplica doar daca sunt deja student inregistrat)

mi-ar placea sa pot depune actele personal la croydon, pt a scapa mai repede de birocratie (mai ales ca nu am incredere in posta, nu ma incanta ideea sa trimit pasaportul prin acest mijloc de mesagerie).

19. zmehoo

zmehoo New Member

Trophy Points:
    0
    buna seara!
    am citit pe forum, pe acest topic, despre acele 4 luni in care mai poate fi folosit yellow card-ul dupa terminarea cursurilor. stiam de acest lucru, scrie pe hirtia pe care am primit-o de la HO odata cu cardul.
    intrebarea mea se refera la urmatorul lucru: stiu ca am voie sa muncesc in aceste 4 luni, dar e full time sau part time? Ella36 spunea ca e full time, si stiu personal persoane care lucreaza full time in aceste 4 luni "de gratie", dar m-ar interesa unde se specifica acest lucru...pe hirtia aceea de la HO spune doar ca pot munci...
    asta nici macar nu e o curiozitate a mea personala, ci bineinteles, trebuie sa demonstrez unui angajator acest lucru... -sad2- ad2-
    daca imi poate oferi cineva o lamurire, va rog...

20. silverfern

silverfern New Member

Trophy Points:
    0
    Traxhill eu inteleg ca aplici in momentul in care ajungi la ei in Croydon, pana atunci doar te programezi, nu? Adica stabilesti cu ei ca o sa va intalniti in ziua D ora H. Si daca ai inceput cursul in ziua anterioara interviului inseamna ca in momentul aplicarii esti deja student inregistrat.

ZMEHOO trebuie sa lucrezi max 20 de ore "during term time". Din moment ce ai terminat cursul acele 4 luni nu mai sunt term time. Limitarea e impusa ca sa ai timpul fizic sa studiezi - se considera ca principala ta activitate ar trebui sa fie studiul, nu munca. Acum depinde si de angajator, daca intelege sau nu chestia asta.

Share This Page