8.9 C
London
Friday, September 20, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Yellow Card

Discussion in 'STUDENT IN UK' started by rami1981, Nov 23, 2007.

1. silverfern

silverfern New Member

Trophy Points:
    0
    Salut bogdan_87

Vezi ca s-a mai discutat, daca nu ma-nsel chiar in topicul asta. Ideea e ca din scrisoarea respectiva trebuie sa reiasa ca acel sponsor iti ofera sprijinul (mai ales material) pe durata studiilor. Cat despre bank statement-uri...sponsorul trebuie sa dovedeasca intr-un fel ca te poate sprijini, nu?
    Insa din ce spui tu eu inteleg ca acel sponsor nu e chiar sponsor, adica iti va da doar scrisoarea de sponsorizare. Si daca e asa, eu zic sa te gandesti foarte bine, pt ca 600-700 de lire nu stiu cat o sa-ti ajunga. Gandeste-te ca pana obtii yellow card-ul poate trece destul de mult timp, apoi chiria+council tax+bills(plus ca de obicei iti cer chiria pe o luna in avans...), mancarea, transportul, costul cursului(daca nu l-ai platit inca)....N-as vrea sa te descurajez, insa nici sa-ti faci cine stie ce iluzii nu prea-i bine. -takecare- akecare-

2. sabina

sabina New Member

Trophy Points:
    0
    Buna la toti!

Imi poate spune si mie cineva, va rog, pe ce site verifici colegiile aprobate de Home Office pt eliberarea yellow cardului.

Also: in cazul in care aplici pt yellow card ca student la un curs NVQ ti se mai cere sa arati ca te poti intretine pe perioada studiilor din moment de yellow card-ul iti va permite sa lucrezi full time ca parte din training?
    Multumesc!

3. martzuc80

martzuc80 New Member

Trophy Points:
    0
    da , am primit yellow card pt un curs care a durat 10 saptamani

4. silverfern

silverfern New Member

Trophy Points:
    0
    Buna sabina
    Daca te uitai putin mai sus in pagina gaseai link-ul asta:
    http://www.dcsf.gov.uk/providersregister/search.cfm
    Introduci numele colegiului si vezi daca e autorizat sau nu. Sau, daca te intereseaza un anumit oras, treci numele orasului la adresa si-ti vor aparea toate colegiile autorizate din orasul respectiv.
    Referitor la a doua intrebare, ma tem ca-ti va cere sa demonstrezi ca te poti intretine. Uite ce scrie in BR1:

4.4 You are required to provide the following documentary evidence of your course of study and funds:

A school, college or university letter confirming enrolment and the completion date of the course

Proof that you have sufficient resources not to become a burden on the UK’s social assistance system during your time as a student. Ideally this should be in the form of original bank statements covering a three month period

Evidence of a grant or scholarship if you have one

Evidence of sponsorship if you are being sponsored

-takecare- akecare-

5. sabina

sabina New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc de raspuns.
    Da am vazut mai sus dar nu spunea dcfs.gov.uk ci spunea dfes.gov.uk iar cand am incercat adresa mi se deschidea o cu totul alta pagina. Dar am rezolvat acum, am verificat colegiul.
    Mersi mult inca o data de lamuriri!

6. silverfern

silverfern New Member

Trophy Points:
    0
    DfES-ul - Department for Education and Skills a fost separat in doua departamente de Gordon Brown in 2007 (o fi avut si el vreun nepot, nepoata...si mai trebuia creata o functie) -p3- 3- Asa au aparut DCSF - Department for Children Schools and Families si DIUS - Department for Innovation, Universities and Skills. De cele mai multe ori vei intalni insa vechea denumire DfES (cel putin pe acest forum)
    In fine, important e ca ai gasit ce cautai.
    -staycool- taycool-

7. cosmincrawley

cosmincrawley New Member

Trophy Points:
    0
    salutare!
    Am aplicat pentru yellow card acum 2 luni si inca nu am primit nici o veste.Imi poate spune cineva ce trebuie sa fac in continuare? Am cum sa ma duc la Home Office si sa ma interesez?
    Cei care ma angajeaza deja fac presiuni ca nu imi mai pot tine locul prea mult..Mentionez ca sunt student la Majestic College,e un sandwich course si o sa lucrez ca support worker in a Care Home...asta daca vine o data yellow card-ul... -shout- hout-

8. silverfern

silverfern New Member

Trophy Points:
    0
    If you require an urgent decision on your case because you need to start work, please send a faxed request to 0114 207 5850. Please also send a faxed copy of the job offer from your employer.
    Si linkul: http://www.ind.homeoffice.gov.uk/workin ... tingtimes/

-staycool- taycool-

9. cosmincrawley

cosmincrawley New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc! O sa incerc sa le trimit fax cu cererea aceasta...sper sa mearga.

10. cosmincrawley

cosmincrawley New Member

Trophy Points:
    0
    am auzit ca s-a prelungit perioada de pana la 14 saptamani...pana iese yellow card-ul...imi poate da cineva detalii? O veste buna ar fi ca am inteles gresit.. -cry2- ry2-

11. calinu

calinu New Member

Trophy Points:
    0
    Buna seara, si cu aceasta ocazie doresc sa stiu si eu daca inscriindu-ma la un curs de engleza de 8 luni poti obtine un yellow card sau mai nou e necesar sa te inscrii la un curs vocational?Si intreb asta pt ca ca am urmarit un topic cu ceva timp in urma ca nu ar mai fim posibila obtinerea cardului doar cu un curs de engleza!O alta nelamurire ar fi daca inscriindu-te la un curs vocational trebuie sa atesti cumva cunostintele de engleza saule dobandesti pe parcursul cursului?Va rog sa ma lamuriti in aceasta privinta asta pt ca urmaresc de mult tot felul de informatii si chiar nu nu m-am lamurit navigand pe forum!Poate exista si o adresa cu cursuri vocationale! -thankyou- hankyou-

12. silverfern

silverfern New Member

Trophy Points:
    0
    Calinu, Home Office-ul nu-ti impune ce sa studiezi. Cata vreme esti student la o institutie de invatamant aflata pe lista dfes ( http://www.dcsf.gov.uk/providersregister/search.cfm ) e ok. Ce vrei sa studiezi e alegerea ta - practic iti exerciti un drept ca cetatean al UE. Yellow card-ul iti da dreptul sa muncesti part time pe perioada cursului, nu cursul reprezinta conditia pt a putea munci. In ceea ce priveste cunostintele de engleza necesare fiecarui curs, cred ca cel mai bine e sa intrebi la colegiul respectiv.
    -takecare- akecare-

13. calinu

calinu New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc,Silverfern pt informatii!Initial am o diploma de invatator

14. lv4tech

lv4tech New Member

Trophy Points:
    0
    1. In ideea de a ajunge la blue... poti sa urmezi 2 cursuri mai scurte de ex 5 + 5 luni + 4 extra?

2. Eu am inteles k este importanta universitatea la care aplici nu shi genul cursului(full/part etc)... De ex Open University are o politica ff relaxata de prezenta la cursuri etc shi este acreditata pe hxxp://www.dcsf.gov.uk/providersregister ?

3. Cursul/urile pot fi la orice nivel?

la intreb astea nu am gasit rasp ink shi citesc forumul de vreo 2-3 zile... E destul de vast ar fi bine sa fie mai organizat... ceva de genu posturi pinned care sa fie actualizate de admini cu toate inf relevante(sunt multe topicuri ce vb de acelasi lucru ar fi mai usor cu o astfel de abordare) My 2 cents.
    Va rog sa rasp dak sunteti in cunostiinta de cauza.. nu va ia mult De ex: 1.N, 2.Y 3.Y -thankyou- hankyou-

15. cosmincrawley

cosmincrawley New Member

Trophy Points:
    0
    stie cineva...cand vine yellow card-ul...imi vin si actele inapoi?..in special buletinul ma intereseaza...sau trebuie sa ma duc eu la ei..ceva de genul acesta..

16. irina.p

irina.p New Member

Trophy Points:
    0
    Ti se returneaza si actele impreuna cu yellow card-ul. Nu este nevoie sa te mai duci niciunde.

17. sabina

sabina New Member

Trophy Points:
    0
    Buna!
    Va rog frumos daca sa poate sa-mi raspunda si mie cineva la o intrebare.
    Tocmai ma uitam pe formularul BR1 cu care va trebui sa aplic ca NVQ student.
    Problema mea este sectiunea de sponsor: in formular se mentioneaza sponsorul doar ca ruda de gradul 1 si trebuie demonstrata relatia de rudenie dintre el si aplicant prin certificate de nastere in original.

Eu am ca sponsor o ruda foarte indepartata si sincera sa fiu nu cred ca pot demonstra relatia de rudenie dintre mine si ea (ar trebui sa trimit certificatele de nastere a 3 generatii -unii din ei poate au si murit!).
    Intrebarea mea este umatoarea: nu se poate sa aplic cu sponsor care sa nu fie ruda cu mine, adica sa fie prietena sau cunostinta?
    A aplicat cineva cu alt gen de sponsor decat rude de gradul 1?
    Va rog luminati-ma ca nu stiu ce sa fac.
    Multumesc! x

18. irina.p

irina.p New Member

Trophy Points:
    0

Sabina,

Daca aplici cu BR1 ca si student, singura ... nu ai de ce sa completezi sectiunea "sponsor". Trebuie sa completezi 1,2,4,8,9,10,11 iar la sectiunea 2 bifezi numai 2.a si 2.b cu NU.

Daca doresti sa incluzi sot/copii in aplicatia ta (care sa obtina blue) - introduci datele tale in sectiunea 1 si apoi completezi cu detaliile lor la sectiunea 2. Se atasaza obligatoriu certificate de nastere/casatorie care sa arate relatia de rudenie dintre voi. In acest caz, cei din sectiunea 2 sunt "dependentii" tai.

Iar, de exemplu, daca tu ai avea deja Yellow si sotul tau ar vrea sa obtina un blue ca si dependentul tau, atunci: el ar completa sectiunea 1 cu detaliile lui (el este aplicant) si la sectiunea 2 ar pune detaliile tale (tu, in acest caz, te numesti "Sponsorul" lui). Din nou, se atasaza si certificat casatorie.

Daca ai o scrisoare de sponsorizare de la o ruda indepartata nu trebuie sa dai detaliile lor niciunde. Pur si simplu atasaza scrisoarea si atat.

Numai bine,
    Irina

19. sabina

sabina New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc de reply Irina.
    Eu dupa cum spuneam am sponsor numai ca nu e ruda apropiata.
    In concluzie nu trebuie neaparat ca sponsorul sa-mi fie ruda trebuie doar sa atasez scrisoare si bank statements sa demonstreze ca poate sa ma sponsorizeze.
    Sper ca am inteles bine!

Multumesc mult inca o data!

20. traxhill

traxhill New Member

Trophy Points:
    0
    eu am inteles ca ar fi suficient un cont in UK cu o suma in GBP (cat sa te intretii o vreme) si scrisoare de la facultate (cum ca esti student la ei si poti beneficia de yellow card)...fara sponsori, fara alte chestii :)
    cel putin asa am sa procedez.

Share This Page