24.5 C
London
Wednesday, June 16, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Yellow Card

Discussion in 'STUDENT IN UK' started by rami1981, Nov 23, 2007.

1. alinutza1000

alinutza1000 New Member

Trophy Points:
    0
    Julianne,
    Daca aplici prin posta SIGUR nu primesti cardul intr-o luna,daca-ti faci programare la Croydon si te duci cu toate actele pe care ti le cer ai toate sansele sa-l primesti pe loc.Bafta

2. simy

simy New Member

Trophy Points:
    0
    Salut!
    Stie cineva numarul de telefon la care se fac programarile pentru yellow card?
    Am sunat in repetate randuri la 0870 606 77 66 dar nu raspunde nimeni.
    Mai sunt si alte numere de telefon?Poate nu -l am eu pe cel corect.
    -thankyou- hankyou-

3. irina250977

irina250977 New Member

Trophy Points:
    0
    Dante,
    ziceai in ultimul mesaj: 'Tot pe site la ei poti sa gasesti o pagina unde vei vedea timpul de procesare si actele care sunt in lucru (adica actele care au fost depuse in luna X)'. unde ai gasit tu asa ceva pe site-ul de la Home Office?????sau zici din auziteda te rog informatii mai exacte....thanks!!

4. dante200000

dante200000 New Member

Trophy Points:
    0
    Salut,

aveam linkul dar odata cu reinstalarea maxthonului am pierdut tot directorul de favorites. Cu chiu cu vai, dupa vreo 20 de minute am reusit sa gasesc iar adresa, ce sa zic e ascunsa bine ....

Linkul cu aplicatii in curs de procesare (data primirii) este:

http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/eucit ... ropeanlaw/

Dante

5. mona82

mona82 New Member

Trophy Points:
    0
    salut tuturor....sunt venita de 3 saptamani in UK,si mi-am depus pt yc prin posta,pt ca n-am stiut de varianta ma rapida...cei de la Twin ne-au asigurat ca asa e mai rapida-asta e...intrebarea mea este,ce data apare pe yc?n-am vazut niciodata vreun yc,asa ca trebuie sa va intreb...chiar am nevoie de aceasta informatie,sa stim cum sa procedam in continuare,deoarece am vazut ca timpul de asteptare tot creste,acum e deja de vreo 3 luni ,si asta ar insemna ca nu ne vom mai putea depune peste 12 luni pt bc -cry2- ry2- -cry2- ry2-
    -sunt impreuna cu sotul,de aceea folosesc pluralul-
    va rog mult sa-mi raspundeti,asa poate voi vedea si eu luminita de la capatul tunelului

6. dante200000

dante200000 New Member

Trophy Points:
    0

7. mona82

mona82 New Member

Trophy Points:
    0
    mersi pt promptitudine,Dante
    stiu ca am nevoie de 12 luni lucrati,dar legal,de aceea ma intereseaza ce data are yc-ul,deoarece cu el sunt in legalitate.sau ma insel?are vreo logica ce-am vrut sa zic -stunned- tunned-
    daca da,va rog f mult sa ma scoateti din bezna,ca incep sa nu mai pricep nimic
    mersi inca 1 data

8. ella36

ella36 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna, mona82!

Cele 12 luni de lucru legal incep de la data eliberarii cardului. Perioada lucrata fara card nu este luata in considerare. Dupa terminarea cursului mai aveti dreptul sa lucrati inca 4 luni full time in baza cardului de student, asa ca exista sanse sa faceti anul.

9. mona82

mona82 New Member

Trophy Points:
    0
    ella36,iti multumesc inca 1 data,ca ai facut lumina (la mine in tartacuta),si ca ti-ai rupt din timp sa ma ajuti.de fapt,mi-ai facut un foarte mare bine,ca de 3 saptamani imi rod unghiile.asta-i pt tine -nr1- r1-

10. dante200000

dante200000 New Member

Trophy Points:
    0
    Salut Ella,

esti sigura ca perioada de 1 an nu inseamna efectiv munca ? Adica degeaba ai YC emis in data de x daca nu lucrezi, cel putin eu asa cred, nu sunt 100 % sigur, inca sunt departe de a aplica pentru BC, cred ca o sa incerc sa vad poate e valabil si pentru Romani, fresh talent scotland si atunci nu o sa ma mai gandesc la BC. Deocamdata nu ma obosesc sa scriu la home office ca daca prin iar unul care nu e de pe aici tot raspuns aiurea primesc si ma enervez numai ...

Dante

11. lety

lety New Member

Trophy Points:
    0
    -hello- ello-
    Am si eu o intrebare si sper sa ma poata ajuta cineva.
    Cam cit ar fi minimul in banca pt a aplica pt YC?Exista un minim sau trimiti documentele de la banca si ei decid daca este suficient sau nu?
    Multumesc anticipat!

12. ella36

ella36 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna, dante!

Da, ai dreptate, e voba de un an de munca efectiva. La asta ma refeream si eu, dar poate nu m-am exprimat foarte clar.

Ceea ce am vrut sa spun au fost urmatoarele:

Daca ai inceput sa lucrezi si intre timp astepti sa primesti yellow card ca student, perioada lucrata pana la primirea yellow card nu se ia in considerare pentru vechimea de 12 luni de munca legala in UK. Doar perioada in care, in acelasi timp, detii yellow card de student si si lucrezi se ia in considerare ca vechime legala. Evident ca simpla posesie a yellow card, fara sa lucrezi, nu-ti da dreptul la blue card dupa un an.

Sper ca lucrurile sunt mai limpezi acum si ca nu am indus pe nimeni, in mod nevoit, in eroare.

Mult noroc cu 'Fresh talent'. Daca scrii si esti citit de un 'native' si primesti un raspuns care arata ca pricepe cuvintele luate in parte, dar nu le intelege sensul in fraze, poti chiar sa faci o depresie serioasa :)

Pentru Lety:

Nu cred ca exista un minim specificat undeva. Eu m-am bazat pe cursul platit integral si o suma putin peste personal allowance, pentru care esti scutit de impozite £5,300. Daca te uiti pe topicurile despre studenti, cred ca ai sa gasesti cazuri in care oamenii s-au descurcat cu mult mai putin.

13. dante200000

dante200000 New Member

Trophy Points:
    0
    Salut Lety,

eu am avut o scrisoare de la facultate cum ca taxele scolare au fost platite de departament si un extras de cont de 4600 de sterline. Contul a fost deschis la sf lui decembrie, am trimis actele in 15 ianuarie iar transferul de bani in cont l-am facut la inceputul lui ianuarie. In mod normal cereau extras de cont pe 3 luni dar eu am scris pe extras cu creionul ca am deschis contul de abia in decembrie. Pentru mine a fost OK, dar astia de la HO sunt ca vremea ....

Multa bafta.

Dante

14. luana_m

luana_m Member

Trophy Points:
    6
    Buna, tuturor!

Am si eu o intrebare, de fapt, mai bine zis o constatare care necesita o confirmare (uite ce poezie am facut -tamtam- amtam- ). Am observat in amendamentul de pe site-ul Home Office ca, desi statutul de student se incadreaza la Treaty Rights, este singurul unde ai nevoie de certificatul de inregistrare ca sa te angajezi... Nu e o aberatie? Mi s-a parut mie, sau e asa? Am crezut mult timp ca o data ce ai un Treaty right, poti sa iti iei cetificatul doar daca vrei tu sa ai un act doveditor asupra ta.... (a nu se crede ca sunt aeriana, dar nu m-a interesat pan acum subiectu "student" pana nu a aparut "nevoia" in familie, ca sa aflu mai mult detalii si sa ma asigur inainte de a da anumite sfaturi... Deci daca un Roman este inscris la un curs (fie el part-time sau full-time), si desi asa exercita un Treaty right, daca NU isi obtine acel certificat galben inainte de a se angaja, asta inseamna ca lucreaza ilegal????
    Poate sa ma lamureasca si pe mine cineva?

Mii de multumiri! -cadou- adou-

15. adynutza

adynutza New Member

Trophy Points:
    0

Da, nu ai voie sa lucrezi inainte de a lua yellow ca student.

Citeste Guidance pt romani si bulgari:

If you are a student in the United Kingdom, you may engage in employment for up to 20 hours a week during term time and full time work during vacation periods from your course without obtaining an accession worker card. However, if you wish to work, you must first obtain a registration certificate confirming that you are exercising a Treaty right as a student.

16. lisakuhn

lisakuhn New Member

Trophy Points:
    0
    Buna,

As avea si eu o intrebare, as avea vreo sansa sa iau YC daca ma enrolez intr-un home learning curs care ar dura cam un an de zile?

Multumesc

17. ella36

ella36 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna, lisa.

Nu ai sanse la yellow card pentru un curs de tipul 'home learning', intrucat pentru un asemenea curs nu e obligatoriu sa fii in UK. Yellow card este un certificat care confirma dreptul de rezidenta pe teritoriul UK ca student. Dar pentru un curs la distanta nu e nevoie sa fii rezident in UK, deci nici de yellow card.

Incearca cu un curs part-time. Se gasesc destule si la preturi accesibile.

Mult noroc!

18. lisakuhn

lisakuhn New Member

Trophy Points:
    0
    Hi Ella,
    Iti multumesc mult pentru raspuns! -takecare- akecare- O zi buna!

19. luana_m

luana_m Member

Trophy Points:
    6
    Mutumesc mult Adynutza pt raspunsul dat si care mi-a confirmat banuielile.... Numai bine! -takecare- akecare-

20. luana_m

luana_m Member

Trophy Points:
    6
    ....am uitat inca ceva... -scratch- cratch- Daca cineva se inscrie la un curs si sa zicem ca e doar pt cateva luni si aplica la HO pt yellow card ca sa poata lucra 20 de ore pe saptamana, dupa ce termina cursul si se inscrie la un altul imediat, trebuie sa aplice din nou pt yellow ca sa poata sa lucreze in continuare legal, sau nu mai e nevoie sa reaplice o data ce l-a obtinut pt cursul anterior (ideea e ca peste 12 luni sa nu i se spuna ca de fapt, nu a mai lucrat legal o data ce a nu a aplicat din nou pt yellow la terminarea primului curs de cateva luni...? Poate am fost cam incalcita in exprimare, dar sper sa ma intelegeti ce vreau sa zic... E cam tarzie ora la care scriu, si poate de-aia.... -badteeths- adteeths-

Bafta la toti!

Share This Page