20.8 C
London
Thursday, September 23, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Yellow Card

Discussion in 'STUDENT IN UK' started by rami1981, Nov 23, 2007.

1. Emily111

Emily111 New Member

Trophy Points:
    0
    Hi there,
    Welcome to the UK. Sorry to write in English. I'm a British research student, considering whether I can do some research on the experiences of Romanian and Bulgarian student-workers in the UK (doing NVQs etc.). I am trying to check whether it is possible to contact people who would be willing to be interviewed about their experiences. Interviews can be anonymous if you wish. I don't have any funding for this, as a student, but if you need interpretation I will try to find someone who can help us.
    Please message me if you are interested.

2. sirtiger

sirtiger New Member

Trophy Points:
    0
    tare Emily ar trebui sa scrii un roman despre experiente,cine vrea sa o ajute?:)) dc era cu bani ma bagam :)

3. Ellena22

Ellena22 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna tuturor!!
    Va rog sa ma ajutati cu cateva intrebari si sfaturi...Cum trebuie sa arate scrisoarea de la colegiu?Stiu ca trebuie sa scrie cursul si durata acestuia,dar vreau sa stiu daca trebuie adresata catre Home Office sau e ok "To whom it may concern"?Si daca aceasta a fost eliberata in 4 ianuarie dar cursul incepe in 16 ianuarie,credeti ca este o problema?
    Multumesc!

4. laviniadsc

laviniadsc Member

Trophy Points:
    18
    Buna Elena,
    Da,scrisoarea mea a fost adresata "To whom it may concern" si a fost ok din acest punct de vedere. Am avut niste probleme legate de colegiu cu aplicatia la Croydon, dar au fost din alte cauze.
    Multa bafta!

5. Ellena22

Ellena22 New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc mult de tot.Chiar eram ingrijorata in legatura cu acest lucru.in legatura cu faptul k scrisoarea mea a fost eliberata in 4 ianuarie,dar cursul incepe in 16 ianuarie...crezi k ar fi o problema?
    Multumesc anticipat!!

6. the78mke

the78mke New Member

Trophy Points:
    0
    Buna seara la toata lumea.Am obtinut programarea pe 17 ian ac. prin cineva care s a dovedit a fii de incredere si o recomand cu caldura celor care nu au timp si nervii necesari sa sune. Acum, am pentru dosar 2 scrisori: una de la un curs ESOL pe 10 saptamani de la un colegiu acreditat , iar a doua o scrisoare de angajare intr un health care cu incepere de curs QCF pe care il vor achita tot ei si pe care il voi desfasura la locul de munca, problema fiind ca providerul de curs nu il regasesc in lista colegiilor / institutiilor acreditate. Voi ce imi recomandati? Multumesc mult

7. laviniadsc

laviniadsc Member

Trophy Points:
    18
    Buna Elena,
    eu nu am fost asa harnica sa iau scrisoarea de la colegiu inainte de a incepe cursul, dar nu cred ca e o problema. Insrierile se pot face inainte de inceperea cursurilor. Inportant este sa fie cursul in desfasurare la data analizei aplicatie, respectiv la data interviului daca mergi la Croydon.

8. sky1982

sky1982 New Member

Trophy Points:
    0
    Salut.Am si eu o intrebare care ma macina.In febr am programare pt Yc dar.....nu pot aduce cu mine decat un extras de cont din romania cu 1200 euro in cont.Pt ca asa de aiurea mi-am gestionat timpul.Si sunt fff stresata sa nu fiu respinsa. -plans2- ma tot gandesc ce as mai putea lua pe langa astea ca sa pot dovedi ca ma pot intretine.O declaratie ca nu voi fi a burden pt stat, extrase de cont ale unuia dintre parinti(desi nu cred ca ma integrez).Ma inscriu la colegiu si voi lucra ca si care assistant.Ma gandesc ca decat sa nu am tot in ordine si sa ma trezesc fara nimic .......Va multumesc. -nu-stiu-

9. iunyy

iunyy New Member

Trophy Points:
    0

Buna ,
    te rog sa imi spui si mie , pentru aplicatia direct la Croydon ai facut in prealabil programare telefonica ?
    si daca da , la ce numar de telefon ?
    am inteles ca se prinde lagatura foarte greu...

multumesc !
    iulia

10. Adi PC

Adi PC New Member

Trophy Points:
    0
    Asta ai inteles-o bine. Acuma nu se mai prinde deloc. Se face DOAR online. Vezi ca e in topic dedicat cu tot ce vrei sa stii, doar sa citesti macar cateva pagini in urma...Noutati, Programare online la Croydon...e topicul.

D.P. 074

11. meduza20

meduza20 New Member

Trophy Points:
    0
    Student- Self employed

Buna! Am si eu o intrebare: poate o persoana care are yellow cardul de student sa isi deschida o afacere in UK- un shop? Daca da, trebuie schimbat ceva? Mersi si astept raspuns.

12. laviniadsc

laviniadsc Member

Trophy Points:
    18
    Yellow card-ul ii da dreptul sa lucrezi in UK ca angajat.
    Afacere poti sa iti deschizi indiferent daca ai sau nu yellow card. In functie de ce statut alegi: sole trader, partener, Ltd, ... vei urma procedura de infiintare, inregistrare la HMRC si vei plati taxele.
    Ar fi recomandat, mai ales daca lucrezi si ca angajat, sa iti deschizi un cont bancar pentru business si sa tii evidenta contabila a business-ului separat. In felul acesta, vei avea doua conturi (unul personal si unul de business) fiecare cu extrasele de cont aferente.
    Cred ca va fi util si daca peste 12 luni lucrate ca angajat vei dori sa aplici pt BC.
    Sper ca te-am lamurit cat de cat.
    Mult Succes!

13. alina.marina

alina.marina New Member

Trophy Points:
    0
    Buna,

Am aplicat pt YC in octombrie, prin posta, fiind inscrisa la un curs part-time de 2 ani. Am vazut acuma pe site-uk UKBA ca tocmai proceseaza dosarele din octombrie, deci sper sa primesc mult asteptatul card in curand. Intrebarea mea este daca trebuie sa incep sa lucrez imediat ce am primit cardul sau pur si simplu cand imi gasesc de munca? Pentru ca eu locuiesc intr-un oras mic, iar angajatorii nici nu stau de vorba cu noi daca nu avem acte, deci deocamdata nu pot face mai nimic.
    De asemnea, stiu ca nu ar trebui sa am o intrerupere mai mare de 30 de zile dupa ce incep sa lucrez... ideea este ca am nunta in Romania la 1 iunie si chiar ar fi bine sa apar la nunta...

Si inca ma mai intreb: daca vom primi drept de munca din ianuarie 2014, mai are rost sa ma stresez cu aceste reguli? sau atunci vom toti egali indiferent daca avem YC, BC sau doar buletin?

Astept parerile voastre! Multumesc!

14. popescu34

popescu34 New Member

Trophy Points:
    0
    Astazi am primit yellow cardul! am trimis actele pe data de 11.10.2012 si el a fost eliberat de biroul de la Sheffield pe data de 25.02.2013. In plic am pus urmatoarele documente:
    -2 poze tip pasaport semnate olograf pe spatele lor
    -cartea de identitate si nu pasaportul
    -scrisoare de confirmare de la universitate ca sunt student full time in uk
    -asigurare medicala GENERALI TURIST PLUS pentru student cu extensie pe 9 luni cost cca.500 RON tradusa in limba engleza in romania la un traducator autorizat
    -extras de cont de la CITY BANK din Romania cu suma de 2000 GPB tot in limba engleza ...se elibereaza pe loc la banca

15. sky1982

sky1982 New Member

Trophy Points:
    0
    salut.Luni pe data de 25 februarie am intrat si eu in posesia unui YC de student.In fata mea s-au mai dat cam 4 YC uri si un BC. Deci succes celor care aplica si keep fighting.!!

16. sirtiger

sirtiger New Member

Trophy Points:
    0
    am obtinut si eu pe 28 yellow card de student la croydoncam scump da merita
    vorba aia dai un ban da stai in fata -))
    bafta la toti la fel in fata mea sau mai dat 3 yellow si un blue
    nu au avut nici o problema sau sa intrebe ceva cei de la home office

17. Alexaroth

Alexaroth New Member

Trophy Points:
    0
    nu costa yellow cardu nimic . . .

18. sirtiger

sirtiger New Member

Trophy Points:
    0
    m a costat programarea la croydon -))

19. rares92

rares92 New Member

Trophy Points:
    0
    Salut,
    Vreau sa aplic pentru yellow card, dar am o mica problema, pasaportul meu expira in iunie, iar buletinul nu pot sa il trimit. Ar fi asta un inconvenient? si exista vre-o posibilitate sa promesc vre-o dovada ca am trimis pasaportul autoritatilor britanice, astfel incat cand ajung in tara in vara sa pot sa imi reinnoiesc pasaportul fara probleme?

Multumesc!

20. iunyy

iunyy New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ziua ,
    Ma poate cineva ajuta cu informatii precise referitoare la actele necesare aplicatiei pentru Yellow card de student ?
    Stiu ca trebuie completat formularul BR1 ..act de identitate in original - BI sau pasaport
    - 2 poze
    - scrisoare de la universitate
    - extras de cont
    - asigurare
    - extrasele de cont ale persoanei _ sau persoanelor- care te sustin financiar ( in cazul meu ale parintilor )
    -s crisoare prin care sponsorul - sau parintii - declara ca te sustin financuar pe toata durata studiilor

Pe langa toate acestea mai trebuie ceva ?
    Am tot auzit ca trebuie scrisoare de la un contabil ( dar nu inteleg ce legatura are ..?!)...si un act de la un avocat ..?!?
    Stie cineva ceva despre acestea ?
    Va multumesc anticipat pentru informatii !
    Iulia

Share This Page