9.1 C
London
Monday, October 18, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Yellow Card

Discussion in 'STUDENT IN UK' started by rami1981, Nov 23, 2007.

1. nick77

nick77 New Member

Trophy Points:
    0
    salutare din nou,

Cine poate sa ofere scrisoare de sponsorizare pentru yellow card,contra cost

OFER 100£

Astept raspuns urgent ,Luni am interviu in Croydon

Ma puteti contacta pe e-mail:tozarun@yahoo.com

2. policeofficer

policeofficer New Member

Trophy Points:
    0

Salut Nick,

De ce vrei tu sa dai banutii asa aiurea? Nu ai ncii un amic, prieten aici in UK cu un cont in banca care sa aibe un bank statement de 2000-3000£?
    Daca nu, si un membru al familiei tale poate face o declaratie pe proprie raspundere in Romania in tara unui notar precum ca te vor sustine material pe toata perioada studiilor aici in UK. Apoi se duce, traduce si legalizeaza si iti trimite tie aici. Acum nu stiu daca poate sa ajunga asa de repede pana luni ... dar daca se trimite cu curier, ajunge cu siguranta.

Mult succes cu aplicatia ta !

PS: acum cat timp te-ai programat in Croydon? Cate saptamani a trebuit sa astepti de la data cand ai sunat la ei pentru programare si pana la data cand trebuie sa te prezinti?

Mersi

3. alinutza1000

alinutza1000 New Member

Trophy Points:
    0
    Itsjustme multumesc frumos,adevarul e ca aveam si motive sa fiu ingrijorata,dat fiind faptul ca la HO unul spune ceva altul spune altceva,stiti si voi mai bine.In al doilea rand cursul pe care-l urmez eu este gratuit si ma temeam ca au sa ma respinga din acest motiv dar iata ca nu m-au respins.Acum ramane de vazut ce fac ca sa completez anul,cred ca va trebui sa ma inscriu din nou la alt curs dar n-am nici cea mai mica idee ce fel de aplicatie va trebui sa fac.
    Nick,Parteneru are dreptate se poate si fara sa-ti arunci banii pe fereastra ,ca sa nu mai spun ca daca-ti face cineva scrisoare de sponsorizare vei avea nevoie si de cateva dovezi de venituri ale persoanei respective (bank-statements,payslips etc.)
    Bafta.

4. policeofficer

policeofficer New Member

Trophy Points:
    0

Scuze ca intervin, dar cred ca in loc de Parteneru era Policeofficer. -explain- xplain- -p4- 4-

5. nick77

nick77 New Member

Trophy Points:
    0
    salut,
    Police officer,

Cred ca daca fac parintii mei in Romania o scrisoare de sponsorizare tot trebuie bank statements sau ceva,astia pot gasi alte argumente,nu a durat mult prima oara a durat 2 saptamani cand m-am programat si a 2-a oara a durat cam o saptamana cand m-au reprogramat,dar se pare ca nimeni nu este dispus sa ofere o scrisoare de sponsorizare si bank statements contra cost.

oferta mea ramane valabila pentru cine se ofera

100£

6. crisunelu

crisunelu Member

Trophy Points:
    6
    In privinta bank statementurilor, sa inteleg ca este important sa se vada rulajele nu neaparat soldul final.
    In cazul unei sponsorizari din tara, se aplica regula de mai sus sau e nevoie de o suma mai mare la soldul final?

7. oxanel

oxanel New Member

Trophy Points:
    0
    Sa inteleg ca sunt persoane care au primit yelow card-ul in baza un curs part-time?

8. alinutza1000

alinutza1000 New Member

Trophy Points:
    0
    Mii de scuze Police -kiss- iss- graba e de vina.
    Oxanel,da,eu sunt una dintre ele.
    Nick,pentru anumite persoane bank statementul ar putea fi ceva destul de personal avand in vedere cat de alarmati sunt cei de aici de treaba aceea cu "identity theft",stii si tu f. bine ca un bank statement contine destule detalii.Mai rasfoieste prin forum,sunt sigura ca am mai vazut pe aici persoane in aceeasi situatie care au reusit cu scrisoare de sponsorizare din Romania.Apropo de bank statements,eu am trimis cateva payslips si n-au avut nimic de obiectat.

9. iulix

iulix New Member

Trophy Points:
    0
    Salut,

Ma numesc Iuliana si sunt noua pe forum...eu am primit o oferta pt un master in Bradford, dar este conditionata de luarea Toefl-ului cu un anumit punctaj. Problema este ca testul este programat abia la sfarsitul lui aprilie, iar eu in mai voi fi in UK pt un training si as fi dorit sa fac o vizita celor de la Craydon. Este de ajuns sa am o scrisoare de la univ cu o oferta conditionata sau mi-ar trebui o oferta neconditionata pt a obtine yellow card?
    Inca ceva...initial am primit o oferta full-time de la Bradford, insa am m-am razgandit intre timp si as vrea sa schimb oferta pe ceva part time pt a avea timp sa lucrez...cei de la Bradford mi-au raspuns:"I am sorry but overseas students are not allowed to study over two years due to visa restrictions." incorect, nu? suntem in UE, deci nu ne incadram in overseas students! e pacat ca cei care lucreaza la universitate dau informatii eronate :(

Mersi -staycool- taycool-

10. andreiutzu

andreiutzu Member

Trophy Points:
    16
    Buna Iuliana, si Bine ai venit pe forum!
    Pentru a aplica pentru yellow card trebuie sa fi acceptata si sa fi inceput deja cursul. Nu il poti primi in avans (chiar daca ai o oferta). In cele din urma, tu ai putea sa si respingi acea oferta. Deci yellow-ul se acorda numai celor care sunt DEJA studenti.

Ai dreptate, trebuie sa fie o neintelegere din partea lor (sau poate cand ai spus Romania, deja au localizat tara ca fiind undeva prin Africa, Asia, etc.). Nu avem nevoie de vize si poti sa studiezi si part-time.

Multa bafta!
    A.
    -relaxsun- elaxsun-

11. crisunelu

crisunelu Member

Trophy Points:
    6
    Iulix, vorbeste cu cei de la univ si explica-le statutul Romaniei in prezent, vor fi intotdeauna oameni care nu sunt la curent cu ce se intampla in lume...din pacate, dar le trimiti un mail si le explici ca facem parte din EU.
    Pt yellow, trebuie sa fi inceput deja cursul atunci cand aplici. Daca te programezi atunci la interviu vei avea si de la scoala scrisoarea cu detaliile cursului. bafta!

12. iulix

iulix New Member

Trophy Points:
    0
    Andreiutzu, CrisuNelu, multumesc mult pt raspunsuri! ce ma bucur ca am scris pe forum, am aflat ceva nou! ma voi prezenta in toamna la Craydon cu toate doc si sper sa obtin yellow card :)
    M-am gandit in weekend la ce voi face si cum ma voi descurca in UK si am decis sa merg pe varianta cu costuri minime...voi amana masterul cu 1-2 ani (pana cand voi reusi sa strang bani pt tuition fees) si in schimb voi incepe anul in UK cu un curs de germana, eventual si de franceza(dc sunt numai 2 ore pe sapt si voi lucra numai 20 ore, voi avea timp destul )...

un curs dureaza in general 29-30 saptamani, dar din cate am inteles este posibil sa-mi dea viza pt 1 an? dc primesc viza pt 1 an, am voie sa lucrez pe toata perioda cat detin yellow card sau numai pe cele 30 sapt? dc nu as reusi sa ajung la 12 luni de munca pt a obtine blue card, m-as mai putea inscrie la un curs din primavara...apropo de cursuri de limbi straine, am vazut ca majoritatea de aici au plecat cu un astfel de curs...mi-ati putea face vreo recomandare in privinta colegiilor sau locatiilor? stiu ca in nordul Marii Britanii costurile sunt mai mici...intr-un oras mai mare as avea mai multe posibilitati pt gasirea unui part-time job...am cautat cateva cursuri pe internet si mi-a placut Stevenson College din Edinburgh si un colegiu in Manchester :
    http://www.mancat.ac.uk/adult/courses/n ... eaflet=712

Am inteles ca in general as avea nevoie de vreo 550 lire pe luna pt a ma putea intretine...as acoperi aceste costuri cu un part-time job? nu exista nici o posibilitate de a lucra mai mult de 20 ore ( poate cu niste meditatii mai ieftine la engleza pt studenti internationali? )? cazarea este asigurata de colegiu sau este mai ieftin sa stai la o familie / shared flats?

Pe acele bank statementuri ale sponsorului cu care voi aplica la Craydon, care este suma minima ce trebuie sa apara in rulaje?

wow, am scris ceva! scuze pt atatea intrebari, dar este o decizie importanta si vreau sa cunosc toate detaliile inainte de a renunta la un job aici si a pleca pe alte meleaguri -handsrubb2- andsrubb2-

Multumesc -kiss- iss-
    Iulix

13. andreiutzu

andreiutzu Member

Trophy Points:
    16
    Daca ai cetatenie romana, nu iti trebuie viza, iulix. Pur si simplu intri in UK cu pasaportul sau buletinul, te duci la colegiu, incepi cursurile, etc. Nu trebuie sa aplici pentru nici o viza la ambasada, etc.

Dupa ce incepi cursul poti sa aplici pentru un yellow card care e valabil pe durata cursurilor + 4 luni dupa terminarea cursurilor.

14. iulix

iulix New Member

Trophy Points:
    0
    Andreiutzu, multumesc pt raspuns! -tamtam- amtam-
    Scuze pt confuzie, stiu ca nu-mi trebuie viza, am vrut sa scriu yellow card, dar cred ca inca ma gandeam la raspunsul celor de la Bradford si am scris viza, hehe
    ce ma ingrijoreaza pe mine este:dc nu o sa reusesc sa lucrez 12 luni consecutiv pt a primi blue card? dc de ex, cursul dureaza 7 luni, asta inseamna ca pot sa lucrez numai 11 luni? dc de ex nu gasesc de lucru chiar din prima luna? trebuie sa ma orientez sa gasesc un curs de 8-9 luni...

stie cineva dc este greu sa gasesti un job part-time? voi gasi oare un job in prima luna de stat in UK? cum e cu cazarea? cei care au plecat cu un curs de limba, pe unde stati?

Mersi
    Iuliana -takecare- akecare-

15. iulix

iulix New Member

Trophy Points:
    0
    M-am decis sa urmez un curs NVQ in contabilitate si un curs de germana in NE Angliei. Voi putea lucra full-time (dc gasesc ceva pe contabilitate ) pt ca urmez un NVQ? Dc da, ce trebuie sa fac? merg cu oferta pt NVQ la Craydon, aplic pt yellow card si apoi imi caut un job pe conta?
    Ma gandeam sa aplic pt un post in Accounts Payable la aceeasi firma la care lucrez acum, dar in UK -handlaugh2- andlaugh2-

Multumesc mult! -takecare- akecare-

16. dole29

dole29 New Member

Trophy Points:
    0
    Daca ai cetatenie romana, nu iti trebuie viza, iulix. Pur si simplu intri in UK cu pasaportul sau buletinul, te duci la colegiu, incepi cursurile, etc. Nu trebuie sa aplici pentru nici o viza la ambasada, etc.

Dupa ce incepi cursul poti sa aplici pentru un yellow card care e valabil pe durata cursurilor + 4 luni dupa terminarea cursurilor.

Spune-mi, te rog, unde ai gasit sa scrie ca mai poti lucra inca 4 luni dupa terminarea cursului pt ca si eu termin acum un curs sandwich de 8 luni si nu am cum sa ii demonstrez la angajator ca pot sa mai stau inca 4 luni. Ti-a dat scoala ceva hartie, scrisoare?

Am fost la croydon si unu de acol mi-a spus, asa rapid ca sa scape de mine, ca nu mai pot lucra dupa ce se termina cursul pt. ca nu mai sunt student deci yellow cardul nu mai e valabil.

Am nevoie de un raspuns cat de repede pt. ca termin cursul acum vineri si nu stiu ce sa fac.
    Mersi

17. danut3112

danut3112 New Member

Trophy Points:
    0
    da dole mai poti lucra inca 4 luni dupa terminarea cursului
    asa e dupa legeam vb cu cineva de la ambasada chiar astazi si asa este poti sa mai folosesti yelow cardu inca 4 luni dupa terminarea cursului
    salut si multa bafta

18. danut3112

danut3112 New Member

Trophy Points:
    0
    este cineva in chester sau pe aproape?

fratilor este careva in chester
    sau poate careva e in vizita pe la gradina zoologica
    dati un semn 07771820670 daca sunteti in treacat dati un tel mai schimbam o vorba romaneasca

19. julianne

julianne New Member

Trophy Points:
    0
    Intrebare: a primit cineva Yellow card intr-o luna less or more????

20. dante200000

dante200000 New Member

Trophy Points:
    0
    Salut,

Julianne m-ar mira sa gasesti pe cineva cu sub 1 luna. In geral dureaza cam 2 luni... pe site la hopme office scrie pana in 14 saptamani si sa stii ca nu se grabesc deloc. Tot pe site la ei poti sa gasesti o pagina unde vei vedea timpul de procesare si actele care sunt in lucru (adica actele care au fost depuse in luna X). Ai sa ezi ca nu este timp mai scurt de 2 luni. Mai poti sa incerci sa urgentezi treburile. Eu a trebuit sa le scriu ca o sa am un plasament industrial si ca am nevoie neaparat de yellow card pentru el... prin telefon nu a ajuns, a trebuit sa le trimit scrisoare.

Daca suni si iti raspunde cineva care nu e din UK, ma refer cu accent puternic... nu te mai strofoca sa ceri informatii ca habar nu au. Daca in schimb ai noroc sa iti raspunda o persoana de aici ai toate sansele sa obtii informatii corecte.

Bafta

Share This Page