7.1 C
London
Thursday, November 26, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Yellow Card

Discussion in 'STUDENT IN UK' started by rami1981, Nov 23, 2007.

1. Marry

Marry New Member

Trophy Points:
    0
    Buna tuturor.Am hartie de la colegiu ca am fost la cursuri martie-iunie si ca incep iar din sept pt 1 an.Vreau sa depun actele prin posta pt YC.Puteti sa-mi spuneti va rog cam cat dureaza pana obtin YC?Sau ce pot face sa il obtin mai repede?

2. Ros

Ros New Member

Trophy Points:
    0
    Buna!

Cineva stie daca este considerat valid de catre UKBA si un curs (desigur care este pe lista DIUS) part-time, 3 ore pe saptamana?

Multumesc mult|

3. atos10

atos10 New Member

Trophy Points:
    0
    buna ziua ,
    sper sa ma poata ajuta cineva ptr ca tebuie sa trimit aceste acte maine ca sa pot primi yellow card cat mai repede posibil.
    in plicul pe care o sa l trimit cat de curand, o sa le trimit:
    formularul BR1 completat cu 2 poze tip pasaport
    bank statement ptr ultima luna
    scrisoarea de inmatriculare la colegiu cu data de incepere si de terminare a cursului
    asigurare medicala aviva
    si o scrisoare prin care le explic situatia mea. la inceputul lunii octombrie trebuie sa incep munca si ar trebui sa am yellow card ca sa nu pierd acest job.
    Cineva imi poate spune in cat timp as putea avea yellow card daca trimit actele maine. Pe 1 octombrie trebuie sa incep munca si nu as vrea sa pierd acesta oportunitate.
    Multumesc anticipat

4. IC3

IC3 Member

Trophy Points:
    16
    @atos cel mai devreme o sa le primesti la sfarsitul lui ianuarie 2013 asta daca se respecta termenul de 6 luni dar acum s-a ajuns la 7 luni deci s-ar putea chiar pe la sfarsitul lui februarie. Asta-i sistemul...n-ai ce sa-i faci. Tu nu poti face nimic pt urgentarea procesului...numai angajatorul poate face ceva dar marea majoritate nu se implica in asa ceva.

5. Marry

Marry New Member

Trophy Points:
    0
    poate cineva posta nr tel pt programare la Croydon? Daca am declaratie pe proprie raspundere ca nu voi deveni burden pt statul britanic semnata de solicitor mai am nevoie de alte dovezi?Multumesc

6. Ros

Ros New Member

Trophy Points:
    0
    Chiar daca in teorie nu ai avea deloc nevoie de alte dovezi ca reusesti sa te sustii, mie mi-a facut probleme si m-a amanat trmitandu-mi actele la Sheffield. Dupa ceva timp mi-a ajuns acasa cerinta de a trimite prin posta bank statement.

Asa ca te sfatuiesc sa nu te prezinti la Croydon doar cu declaratia de la solicitor, pt ca este foarte probabil sa iti faca probleme!

Mult succes!

7. HarvestMoon7

HarvestMoon7 New Member

Trophy Points:
    0
    Salut tuturor,

Este prima oara cand postez pe acest site. As dori sa stiu daca cineva a experimentat o situatie similara cu a mea si ma poate ajuta cu un raspuns.

Sunt in UK de la inceputul lui Mai, programarea pentru Yellow Card, statut de student, am avut-o pe 19 Iulie. Am ajuns acolo cu un dosar continand urmatoarele:
    - formular BR1 completat, 2 poze tip pasaport, pasaport
    - oferta de munca
    - oferta de cazare
    - scrisoarea de inscriere de colegiu
    - comprehensive sickness insurance
    - scrisoare de sponsorizare de la tatal meu, bank statement-urile lui pe ultimele 3 luni, ultima nu era mai veche de 10 zile (traduse si legalizate)

Tot dosarul parea a fi complet si in regula. In momentul cand am ajuns sa discut cu cea de la birou, s-a uitat pe acte si mi-a spus ca cu 3 zile in urma s-a schimbat procedura si ca acum toate actele vor fi trimise la Sheffield, daca doresc sa le trimit eu personal sau sa le trimita ei. Daca le trimit eu poate dura pana la 6 saptamani pana ce primesc un raspuns, daca le vor trimite ei, as putea primi un raspuns pana in 8 saptamani. Am decis sa-i las pe ei sa le trimita, mi-a zis ca actele sunt in regula, a redactat ceva scrisoare, mi-a data-o si asta a fost tot - dosar si pasaport trimis la Sheffield.
    De atunci nu mai stiu nimic. Am luat legatura cu angajatorul sa intreb daca au primit vreun telefon pentru confirmarea ofertei de munca, dar nimic pana acum.

A experimentat cineva o situatie similara si ar putea sa ma ajute cu un raspuns? In caz afirmativ, astept cu nerabdare sa aflu, caci deja nu mai stiu ce sa cred tot citind lucruri pe forum, sunt atat de panicata ca am inceput sa-mi imaginez tot ce e mai rau...

Multumesc in avans!

8. IC3

IC3 Member

Trophy Points:
    16
    E prima dată când aud aşa ceva...ştiam că dacă ai programare se da cardul în aceeaşi zi nu după 6 sau 8 săptămâni. Numai cine a luat YC de curând poate sa spună dacă a păţit aşa ceva. Oricum daca e aşa e nasol că nu ştiu cati angajatori aşteaptă după cineva 2 luni să.şi ia YC. Şi în plus mai e şi cheltuiala...ce faci în timpul asta, cu ce bani te intretii în UK? Nasoală treabă...

9. je_sergiu

je_sergiu New Member

Trophy Points:
    0
    Nu stiu cat de bine stii tu engleza. Poate ti-au oferit un motiv pentru care iti trimit actele la Sheffield si nu ai inteles tu.
    Nu am auzit de asa ceva pana acum.
    Daca toate actele iti erau in regula trebuia sa ceri un raspuns concret. Cereti informatii suplimentare cand se intampla asa ceva, sau incercati sa vrobiti cu superiorii lor daca aveti dreptate.

10. HarvestMoon7

HarvestMoon7 New Member

Trophy Points:
    0
    Am uitat sa mentionez ca sunt venita prin agentie aici, engleza mea ar fi, n-o sa zic C1, ci doar B2. Mi-au zic de la UKBA ca procedura s-a modificat din nou cu 3 zile in urma, mai exact pe 16 Iulie. Cei de la Agentie m-au sunat apoi si mi-au spus acelasi lucru - desi nu am priceput de ce nu m-au anuntat in timp util... - Cand am cerut cateva lamuriri tot ceea ce a putut sa-mi spuna cea de la birou a fost ca-i pare rau ca nu ma poate ajuta, ca daca as fi ajuns in saptamana care a trecut lucrurile ar fi stat altfel, repetand apoi faptul ca s-a schimbat procedura si dosarele sunt trimise la Sheffield la biroul de imigrari. Asta a fost tot.

Motivul pentru care am scris pe site, a fost sa aflu daca a mai ajuns cineva la Croydon dupa data de 16 Iulie si ce s-a intamplat, ce i s-a spus. Ori chiar si asa, pana atunci, daca cuiva i-au mai fost trimise inainte actele la Shefield si ce s-a intamplat apoi.

11. alexaroth2

alexaroth2 New Member

Trophy Points:
    0
    Salut tuturor !

In Septembrie voi incepe anul 2 de studii ca full-time student la o facultate din UK.

Anul trecut am aplicat pt YC si am primit scrisoare ca trebuie sa le trimit dovada de comprehensive insurance. Anul se termina asa ca nu am mai avut timp sa imi fac asigurare de sanatate si sa trimit inapoi. Intrebarea mea este: S-a schimbat ceva de anul trecut in procesul de aplicatie pentru YC (banuiesc ca oricum trebuie sa aplic din nou). Also, ce companie si ce plan de asigurare sa aleg pentru comprehensive insurance-ul acela ? (ceva cat mai ieftin daca stiti) Iti dau ei scrisoare sa confirme asta odata ce esti asigurat ?

12. andrei2j

andrei2j New Member

Trophy Points:
    0
    Re: R: Yellow Card

Multi aleg AVA insurance ...
    Eu iti sugerez Moneysupermarket.com sa faci o comparatie.
    Orice asigurare iti da o hartie la mana ca esti asigurat,hartia respectiva faxeazo la UKBA .

13. alexaroth2

alexaroth2 New Member

Trophy Points:
    0

Mersi de informatie.

Am auzit ca s-ar fi schimbat procedurile insa de anul acesta, ceva major care ar trebuii sa stiu ? (din cate vad pe situl lor e aceeasi procedura de trimitere a aplicatiei, aceleasi documente etc)

14. andrei2j

andrei2j New Member

Trophy Points:
    0

Daca pe site-ul lor nu spun nimic pe prima pagina,greu de stiut ceva in plus...

15. stephanie28

stephanie28 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna,

As dori si eu sa stiu ce se poate face in cazul in care am pierdut Yellow Cardul. Am cautat pe site si nu am gasit nimic despre acest subiect.

Merci

16. atos10

atos10 New Member

Trophy Points:
    0
    buna ,
    am trimis actele ptr obtinerea Yellow card si am trimis pana acum 2 email-uri insa nu am primit nici un raspuns. As dori sa aflu un numar de telefon de la HO ptr a putea intreba care este numarul meu de inregistrare a actelor (case reference) . Am sunat la urmatorul numar de telefon 01142074074 insa nu mai este valabil .
    Va rog sa.mi spuneti ce trebuie sa fac sa aflu acest numar ...
    Multumesc

17. BSana

BSana New Member

Trophy Points:
    0
    As vrea sa primesc si eu Cardul Galben cat mai curand, asa ca mi-am creat un cont cu UK Border Agency, unde am incercat sa ma programez on line pt. EEA1 la Croydon, dar orice date aleg ca disponibilitate a mea sa ma prezint (am ales intre Sep. 20 si Noiembrie 7, pt ca pana atunci imi permite siteul lor), imi apare mesajul - ca nu au locuri disponibile pt. o programare in acea perioada. Ati intampinat si voi o asemenea problema?

Mersi!

18. danadoru

danadoru New Member

Trophy Points:
    0
    Am cateva nelamuriri, va rog daca ma puteti ajuta. Voi aplica pt Yellow card de student si pe acelasi formular, BR1, trebuie sa aplic pt Blue card pentru sotul meu? Cand ma voi duce la interviu la Croydon, trebuie sa fie prezent si sotul meu? El va primi Blue cardul in acelasi timp? As putea primi eu acest Blue card al sotului meu? Mentionez ca el lucreaza ca sofer international si e greu de precizat o data anume cand el poate fi la Croydon. Va multumesc!

19. Adi PC

Adi PC New Member

Trophy Points:
    0
    Amandoi pe BR1.
    Prezenta obligatorie. ....probabil daca ar fi si un copil mic, s-ar accepta ca acela sa nu fie prezeent pt ca nu e major.

Tapatalk / Galaxy S2

20. george1976

george1976 New Member

Trophy Points:
    0
    Da, e foarte posibil sa nu vezi programari online.... E mult de tras sa prinzi una acum, gratie si intreprinzatorilor -ras4-
    Da, e posibil sa te amane chiar daca te duci in persoana la Croydon dar nu te amana 6 luni ca la aplicarea prin posta.
    Orice act in afara celor trecute in BR1 e inutil.

Ca tot urmeaza sa inceapa cursurile, colegiul asta are un ESOL ieftin dupa parerea mea
    http://www.carshalton.ac.uk/courses/part-time-education/esol/sd5072/

Share This Page