11 C
London
Wednesday, September 22, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Yellow Card

Discussion in 'STUDENT IN UK' started by rami1981, Nov 23, 2007.

1. Adi PC

Adi PC New Member

Trophy Points:
    0
    Gloria.
    Eu nu inteleg ceva. Tu ai aplicat pt Yellow de student sau de Self?
    La Croydon?
    Daca e de student, ce treaba are angajarea cu aplicatia pt Yellow? Adica stiu ca nu ai voie sa lucrezi fara Yellow in mana (student), DAR, de unde pana unde tu prezinti pt Yellow de student, acte de munca???##&&#++@. Cine te-a pus?. Acolo trebuia doar act de la Colegiu, banca, sponsor, iedentitate, poze ....cam atat.
    Aaaa
    De unde sa tina minte un strain, situatia ta, daca nu o prezinti?.....A trebuit sa caut o alta postare de a ta sa imi dau seama ca vorbesti de NVQ.
    Well, cum zicea Albea. Cautati sa smecheriti legea, si daca dati de probleme, strigati in gura mare discriminare sau ca sunt restrictii ilegale pt romani.
    Scurt. Stiai ca nu ai voie sa incepi munca inainte de Yellow? Da? Atunci astea sunt consecintele. Nu stiai? Well, de ce nu cititi mai intai regulamentul UKBA pt permise de munca pt romani si bulgari, ca nu are multe pagini. Iar anumite lucruri sunt scrise ingrosat tocmai pt a arata ceea ce se incalca de obicei.
    Well, ce sa ti se poata spune la un caz in care nu s-a respectat legea? Sa va bucurati daca nu veti primi amenda si tu si angajatorul.
    Simplu pot zice dati vina pe intermediar (agentie) daca ai avut una.
    Ce poti sa spui unuia care stia ca nu are voie sa conduca auto daca nu are permis si totusi a facut-o si l-a prins politia?

Tapatalk / Galaxy S2

2. nica_florin

nica_florin New Member

Trophy Points:
    0
    buna ziua, m-am inscris la un curs de receptioner care incepe pe 9 iulie si se termina pe 3 august, locuiesc in Colindale si vreau sa ma inscriu la un curs de engleza sa obtin yellow card, ma poate ajuta cineva cu info? Va multumesc mult de tot.

3. elena2525

elena2525 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ziua,am si eu o problema.Am contactat mai multe persoane sa ma ajute sa-mi faca si mie programare la croydon si nimeni nu a reusit pana acum.Am auzit ca au ajuns cu programarile pana la jumatatea lui iulie.Ma poate ajuta si pe mine cineva cu programarea,platesc oricat.Sau poate are cineva vreun numar de telefon a celor care reusesc sa faca programari.Multumesc.

4. Ale

Ale New Member

Trophy Points:
    0
    Tu ai bani de cheltuit aiurea, de ce sa ti faca cineva programare? Ai numarul de telefon pe site, inarmeaza te cu rabdare, credit si suna...ia foarte mult timp sa obtii o programare si cei care nu ami au nevoie de yellow nu cred ca au timp de asa ceva, iar cei care nu au well......prioritatea lor sunt ei insisi....

Rabdare, tutun si succes!
    Numai bine! :)

5. nica_florin

nica_florin New Member

Trophy Points:
    0
    Stie cineva vreun curs de limba engleza prin zona edgware, vreau sa obtin yellow card.

6. elena2525

elena2525 New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc Ale dar sa stii ca am sunat destul si m-am cam saturat,nu am reusit si nu mai am rabdarea necesara asa ca sunt dispusa sa platesc oricat pentru o programare.Si inca o intrebare daca se poate:am asigurare la aviva si e comprehensive doar ca mi-au zis ca nu acopera dental,optic si psihologic e vreo problema?Cei de la ukba cand suna intreaba ce anume acopera asigurarea sau doar daca e full comprehensive?Multumesc.

7. diana_m

diana_m New Member

Trophy Points:
    0
    Buna tuturor !!

am si eu o problema mi-am trimis actele pt yellow card la Sheffield in decembrie..avand in vedere ca a expirat termenul de procesare a actelor [care e de 6 luni] si inca nu am nici un raspuns intrebarea mea e: ce pot sa fac ??avand in vedere ca si-au inchis liniile telefonice sau cel putin numarul de pe siteul lor nu mai e valabil si la mail-uri nu-mi raspunde nimeni -nu-nu-
    o alta problema ar fi cea a asigurarii : din cate am citit aici pe forum vad ca asigurarea ar trebui sa includa si psiholog+ dental ?!?!?! eu am o asigurare de £27 dar nu include asa ceva, e buna asigurarea sau nu?
    mai este cineva in situatia asta ?

multumesc frumos

8. adelyca86

adelyca86 Member

Trophy Points:
    16
    Buna Diana,

M-ar interesa foarte tare situatia ta deoarece prietenul meu e cam in aceiasi belea.Daca stie cineva raspuns la intrebarea Dianei,va rog sa ne lamuriti ce e de facut daca termenul de 6 luni expira.
    Diana daca afli ceva te rog din suflet scrie-mi pe privat ce ai rezolvat.
    Multa bafta la toata lumea!

9. adelyca86

adelyca86 Member

Trophy Points:
    16
    Buna Diana,

M-ar interesa foarte tare situatia ta deoarece prietenul meu e cam in aceiasi belea.Daca stie cineva raspuns la intrebarea Dianei,va rog sa ne lamuriti ce e de facut daca termenul de 6 luni expira.
    Diana daca afli ceva te rog din suflet scrie-mi pe privat ce ai rezolvat.
    Multa bafta la toata lumea!

10. nica_florin

nica_florin New Member

Trophy Points:
    0
    Ma ajuta si pe mine cineva, vreau sa inscriu prietena la un curs esol sa obtina yellow card dupa care sa o inscriu sa faca nvq in domeniul hospitality (receptionera)ma ajuta cineva cu un colegiu care ofera cursuri ieftine si sa fie pe langa Edgware si un curs nvq in hospitality. Va multumesc.

11. atos10

atos10 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ziua,
    apelez din nou la ajutor vostru. Am citit destul de mult despre topicuri le acestui forum si acum am ajuns la concluzia ca trebuie sa aplic ptr Yellow card. Insa am cateva nedumeriri .
    1. M am inscris la un curs de Skills for life: english and Math care a inceput miercurea trecuta si se termina pe 26 august 2012, dureaza 2 luni si este gratis. am inteles ca trebuie sa ma inscriu la alt curs imediat ce se termina acesta. dar problema este ca in momentul in care o sa.mi trimit actele prin posta nu am cum demonstra de o sa ma inscriu la altul in luna august. Credeti ca va fi vreo problema . Am inteles din acest forum ca pot sa ma inscriu la alt curs la sf lunii august si apoi sa le trimit o scrisoare celor de la HOme Office specificand ca sunt inscris la alt curs.
    2. Am tot sunat la tel sa mi fac programare prin telefon si mi au raspuns ca nu se mai fac programari telefonice ci doar online.Este adevarat???
    3. Am gasit asigurare prin Aviva insa ma costa destul de mult . SUnt 50 de lire pe luna timp de un an de zile . Puteti sa mi spuneti daca exita alta companie de asigurari mai ieftine .
    Acestea sunt nedumeririle mele si va multumesc anticipat daca ma ajutati sa mi clarific ideile.
    O zi buna !!!!!!!!!

12. atos10

atos10 New Member

Trophy Points:
    0
    acesta este cursul pe care il fac: Skills for Life Literacy & Numeracy (17000W0/R)

Skills for Life courses are for adults who would like to improve their Maths or English skills and have the opportunity to gain a qualification.The courses follow a national curriculum that is divided into different levels from entry up to level 2 (GCSE standard).Courses usually take place in 2 hour time slots available in the day (Monday to Friday). Courses are run are various community venues, local high schools and libraries throughout the borough.

What qualifications do I need ? No formal qualifications are needed although entry is assessed at initial interview. It may be that a qualification or standard is attained prior to entry to level 2 courses.

Where will this course lead me ? A literacy or numeracy qualification is extremely useful for your CV or even to support entry on to higher level courses alongside other qualifications and experience.

Is there anything else I need to know ? The course is free of charge and students are encouraged to use ICT to enhance their study.

13. andy24

andy24 New Member

Trophy Points:
    0
    Stie cineva un colegiu serios din Londra cu un pret rezonabil? si stiti daca cumva cineva te angajeaza fara yellow card doar cu scrisoare de la colegiu?:D Multumesc frumos

14. vladimir26

vladimir26 New Member

Trophy Points:
    0
    Ce sa fac daca am trimis actele ptr YC in ianuarie si cursul meu l-am terminat in iunie!M-am inscris tot la acelasi curs ESOL dar urmatorul nivel dar el se incepe in septembrie!Pot oare primi refuz de la HO?si sa ramin fara YC?Ce s-a fac?ca in august voi avea 7 luni de cind astept si alte cursuri pe timp de vara nu gasesc in zona unde stau?Dati-mi va rog ceva sfaturi??

15. dana.future

dana.future New Member

Trophy Points:
    0
    Ati lucrat sau ati auzit de Marshall Agency? Ofera cursuri NVQ in domeniul hospitality si as vrea sa aflu cate cave despre ei?
    Despre Warnborough College Canterbury stie cineva ceva?

16. pistocel

pistocel New Member

Trophy Points:
    0
    Waltham Forest College este un colegiu bun si au multe cursuri . Poti incerca. -da-da-

17. Adi PC

Adi PC New Member

Trophy Points:
    0
    Pt cursuri de engleza.
    Golders Green Colege.
    Curs part time, foarte flexibil, iti ajunge pt Yellow, 2 sedinte de cate 3 ore. Asta e minimul la colegiul asta.
    Eu am fost 1 an academic. A fost 640 .....in Mai 2011...cam asa ceva. E aprobat de UKBA.

Tapatalk / Galaxy S2

18. Muki

Muki New Member

Trophy Points:
    0
    buna! As avea o intrebare in legatuta cu http://www.uk-school.org.uk. Doresc sa ma inscriu si as dori cateva detlii in legatura cu perioada si costuri. multumes anticipat!

19. stephanie28

stephanie28 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna,

Am si eu o intrebare despre schimbarea cursului. Am Yellow Card si am schimbat cursul, le-am trimis o scrisoare la Home Office( una de la colegiu si una scrisa de mine ) acum vreo 1 luna jumate sa-i anunt ca mi-am schimbat cursul. N-am primit nimic inapoi sa stiu daca a ajuns la ei. Unde as putea sa intreb sau sa sun sa vad daca au primit-o?

Merci

20. hugehand258

hugehand258 New Member

Trophy Points:
    0
    salut
    am "vorbit" cu o doamna care te ajuta sa-ti faci actele pt yc contra cost desigur si mi-a spus ca mai nou dureaza minim7 luni, e adevarat?
    eu inca nu sunt student in uk dar sunt destul de panicat in privinta banilor si tot citesc lucruri despre yc. .
    daca stiti voi ceva.. multumesc..

Share This Page