10 C
London
Tuesday, January 19, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Yellow Card

Discussion in 'STUDENT IN UK' started by rami1981, Nov 23, 2007.

1. ConstantinCoryna

ConstantinCoryna New Member

Trophy Points:
    0
    @costoboc, multumesc pentru raspuns. Inca o mica nelamurire :): trebuie sa le spun doar ca incep alt curs sau trebuie sa scanez si sa le trimit si scrisoarea de confirmare de la scoala?

Multumesc!

2. Adi PC

Adi PC New Member

Trophy Points:
    0
    Tare mult nu te costa sa o trimiti si scrisoarea noua de inrolare. Crezi ca strica daca o trimiti?

Adica scris cu Tapatalk din Galaxy S2

3. fratelo

fratelo New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare la toata lumea.
    Daca sunt private hire si deci self employed cum sa fac sa imi aduc sotia aici? Deocamdata e in Romania unde are un job destul de bun si nu vrem sa renunte la el decat atunci cand pot sa-i gasesc de munca aici.
    Ma poate indruma cineva cum sa fac. Pot incepe cu actele cand sotia este inca in tara?
    Va multumesc

4. cristiandumitru04

cristiandumitru04 New Member

Trophy Points:
    0
    salut, incerc de cateva luni sa ma programez ca Croydon, dar nu am reusit nici on-line, nici telefonic. Nu vreau sa pierd oferta. ma poate ajuta cineva ?

5. IULIAN.B

IULIAN.B New Member

Trophy Points:
    0
    Imi poate spune cineva ce acte trebuie pentru yellow card si in Croydon cand ai interviul ce te intreaba sau ce se intampla
    Multumesc

6. Adi PC

Adi PC New Member

Trophy Points:
    0
    Aoleu Doamne Dumnezeule!!!
    De ce crezi ca sunt sute si mii de postari si atatea topice dedicate, pagini intregi pe aici pe forum, cu informatia aceasta???????
    Aici nu e birou de informatii: buna, spuneti-mi si mie ...... .
    Dar ceea ce e scris deja de ce nu cititi???
    Apoi. Ce trebuie pt Yellow scrie in BR1 (probabil o sa intrebi acum ce e BR1).
    Ce e la Croydon scrie pe siteul UKBA...la What to expect from us.
    Dar si pe topicul cu Programare la Croydon.
    Oare de ce ma mai obosesc sa scriu astea, cand imediat iar o sa mai apara altul care nu citeste nimic.
    Eram in Ro la un magazin, unde eveau si Xerox si faceau copii la clienti. Scria clar mareee pe usa de intrare " Xerox defect" ....in 5 minute cat am stat acolo, vro 4 persoane au intrat..."faceti-mi si mie copie la asta" .....maaamaa, dar nu va scoate ochii anuntul de pe usa?
    Tot asa si aici cu prezenta topicelor dedicate.

Adica scris cu Tapatalk din Galaxy S2

7. anca15

anca15 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna.Te poti inscrie part time fara nici un fel de problema. Dupa un an de scoala poti aplica pt blue card.Nu befeficiezi de discount pt transport asta e singura diferenta dintre full time si part time, dar pt yellow poti aplica.
    Daca m-ai ai intrebari ma poti suna 07545555966. Ma numesc Anca si lucrez de 8 ani la UK SCHOOL OF ENGLISH.Pt detalii poti vizita web: www.uk-school.org.uk. Te poti incrie la un curs de engleza la un pret destul de ieftin. Scoala este acreditata. Sunt foarte multi romani si bulgari inscrisi.
    Veti mai jos informatiile necesare si gasesti UK SCHOOL OF ENGLISH in lista scolilor acreditate pt obtinerea de yellow si blue card.

UK Border Agency | EUN01 - EEA nationals

... Student - The EEA national must be able to show evidence that they are enrolled

at an establishment included on the DFES Register of Education and Training ...

www.ukba.homeoffice.gov.uk/policyandlaw ... /eun/eun1/ - 32k - 2012-01-23 -

Student - The EEA national must be able to show evidence that they are enrolled at an establishment included on the DFES Register of Education and Training providers, for example, a letter from a college or university confirming that the EEA

National is enrolled on a course and stating its duration.

The register can be found at: Department for Innovation, Universities & Skills - The Register of Education and Training Providers

DIUS register Final version

www.ukba.homeoffice.gov.uk/sitecontent/ ... gister.pdf

File Format: PDF/Adobe Acrobat

01480 225022. Register of Education and Training Providers as last maintained by the Department of Innovation, Universities and Skills on the 30 March 2009 ...

8. roxana1234

roxana1234 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna! Sunt studenta full time la un curs de 3 ani, cu un an de placement optional (am terminat anul intai). Am niste nelamuriri:

1) Mi-am trimis aplicatia pt yellow card prin posta, in 12 decembrie 2011. Am aplicat cu EHICul, insa acesta a expirat intre timp. Stie cineva daca as putea sa trimit o asigurare sa mi-o ataseze la dosar, sau trebuie sa astept intai sa imi verifice aplicatia si sa imi solicite ei asigurarea? Si-a mai luat cineva recent YC-ul cu o asigurare privata facuta in Romania?

2)Am tot incercat sa sun la ei, insa niciodata nu mi-a raspuns nimeni. La fel si pe email. Poate ma ajuta cineva cu un nr de tel la care pot fi "deranjati" sau o adresa de mail la care raspund in timp util.

3)Saptamana viitoare plec in Romania si nu ma intorc decat in septembrie, iar aici nu va fi nimeni sa verifice corespondenta. Cum ar trebui sa procedez ca sa fiu sigura ca primesc vesti in legatura cu aplicatia?

Multumesc!

9. IULIAN.B

IULIAN.B New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc pentru raspuns, sper ca data viitoare sa primesc un raspuns la subiect, nu ce se intampla in tara sau sa ti teorie.

10. costoboc

costoboc New Member

Trophy Points:
    0
    Iulian , te-ai deranjat pe tine ce a zis @adi dar are si el dreptate. Un pic de lectura iti raspundea la toate intrebarile.
    O sa plec de la premiza ca nu esti confident in utilizarea calculatorului (functiei search) si o sa-ti arat unde sunt raspunsurile la intreabrile tale (pe forum)

In primul rand iti trebuie formularul BR1, care se ia de pe site-ul UKBA. Avand numai acest formular si tot ce iti trebuie este acolo. Ce nu ti se cere/spune in formular nu e relevant.

Mai multe amanunte aici
    http://www.romani-online.co.uk/forum/st ... &start=840
    http://www.romani-online.co.uk/forum/st ... rd#p110472
    http://www.romani-online.co.uk/forum/em ... ?start=780

Ce se intampla la Croydon aici
    http://www.romani-online.co.uk/forum/em ... -full-4600

Spor la citit!

11. costoboc

costoboc New Member

Trophy Points:
    0
    nu cred ca e neaparata nevoie sa ii tii la curent cu asigurarea, orice asigurare expira dupa 1 an si trebuie reinnoita. tu ai grija sa pastrezi asigurarea pe toata durate studiilor, in caz ca la sfarsit vor vrea sa vada asta (daca aplici de BC)

acesta este email-ul la care de obicei raspund in 2-3 zile. BaRCEnquiries@UKBA.gsi.gov.uk
    nu uita sa incluzi numele, data nasterii si daca ai nr de refereinta (nr de YC) or sa te gaseasca cu siguranta

fa o redirectionare a corespondentei pe adresa unei cunostinte in UK sau pe a ta din Romania
    https://www.royalmail.com/delivery/inbo ... directions

12. IULIAN.B

IULIAN.B New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc frumos!

13. nica_florin

nica_florin New Member

Trophy Points:
    0
    Daca ma inscriu la un curs de engleza sa obtin yellow card pot sa chiulesc de la ore s-au este obligatoriu sa te duci tot timpul?

14. Adi PC

Adi PC New Member

Trophy Points:
    0
    Cu asa atitudine mai bine nu te inscrii.
    Au zis la colegiul meu ca daca ai sub 85% UKBA nu accepta. Iar Colegiile sunt obligate sa anunte UKBA ca sa nu aiba ele probleme.

Tapatalk / Galaxy S2

15. Ros

Ros New Member

Trophy Points:
    0
  16. traffic_76

traffic_76 New Member

Trophy Points:
    0
    Depinde de colegiu , eu am fost inscris la un curs Esol si datorita faptului ca lucram si duminica cand aveam cursuri ,am cam lipsit dar inainte vorbisem cu profesoara si nu am avut probleme, de facut prezenta nu facea niciodata, dar asta probabil depinde de colegiul respectiv. Nu am scris aceste randuri ptr a incuraja ''chiuleala'', ci doar ptr a expune un caz.
    Ps . daca ai timp sa mergi la cursuri este mai bine sa nu lipsesti, tot timpul avem de invatat cate ceva !!
    Sanatate !!!

17. MD22

MD22 New Member

Trophy Points:
    0
    Nu stiu daca s-a mai discutat aceasta situatie, sunt un pic nelamurita. Pe data de 3 iulie am programare la Croydon pt yellow card de student iar cursul meu ( am facut un curs de 10 saptamani) se termina pe 9 iulie. Ceea ce vreau sa stiu este daca trebuie sa ma inscriu imediat la un curs de vara( iulie-august) sau pot astepta pana in septembrie pentru a incepe un curs de un an. Multumesc

18. costoboc

costoboc New Member

Trophy Points:
    0
    @MD22 e destul de evident ca daca ajungi la HO cu o saptamana inainte sa se termine cursul ai sanse nici sa nu primesti YC pentru ca in scrisoarea de la scoala trebuie sa se specifice perioada. De ce ti-ar da ei drept de munca daca scoala ta se termina intr-o saptamana?

Eu sugerez sa gasesti repede alt curs, care sa nu aiba pauza prea mare (sau deloc) fata de primul si atunci cererea deYC e justificta. Prezinti 2 scrisori (de la ambele cursuri).

19. MD22

MD22 New Member

Trophy Points:
    0
    @costoboc
    multumesc frumos, cu siguranta ma voi inscrie la un alt curs, voi face tot posibilul sa nu existe pauza intre cele 2.

20. gloria

gloria New Member

Trophy Points:
    0
    -plans- -plans-
    AM o mare problmea..help plss...cine a fost in situatia aceasta.

MI-a fost respins aplicatia Yc deoarcece managera a pus data in care am venit in Uk ...care era inainte de a primi Yc. si au sunat acolo si -a confirmat ca am lucrat inainte . Ce trebuie sa fac. acum ? Am vazut pe forum ca au mai fost in situatii de astea...Ce ati rezolvat ?

Mi-au respins desi la altii nici nu au bagat de seama lucru aceasta. -nervos-

multumesc.
    astpet rapuns urgnettt de la voi ..

Share This Page