16.3 C
London
Monday, October 18, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Yellow Card

Discussion in 'STUDENT IN UK' started by rami1981, Nov 23, 2007.

1. DiannaDaria

DiannaDaria New Member

Trophy Points:
    0
    Va rog mult ,daca se poate sa ma lamuriti si pe mine....

Vreau sa aplic pentru YC,dar cu ajutorul unui sponsor.Fratele meu munceste in Italia si are un slariu de 900-1000 euro (ii intra in cont in fiecare luna).
    Credeti sa sunt suficienti acesti bani,pentru ca cei de la Home Office sa-mi aprobe dosarul si sa primesc YC?Sau trebuie sa fie o anumita suma in contul sponsorului?

Multumesc!

2. miki2012

miki2012 New Member

Trophy Points:
    0
    INFORMATII UTILE

SFATURI PENTRU COMPLETAREA FORMULARULUI BR1 PENTRU MUNCA SI STUDIU IN UK
    In vederea obtinerii cardului galben de student pentru cetatenii Romani intre 3 si 6 luni de la aplicare, este vital ca formularul sa fie completat corect de prima data.

Bulgarii si Romanii care au obtinut dreptul de student cu inregistrarea cardului galben au declarat ca aplicatiile lor au durat intre 3 si 6 luni pentru a fi procesate si aprobate de catre U.K.B.A.

Deoarece biroul din Sheffield este bombardat de aplicatiile cetatenilor Bulgari si Romani in vederea obtinerii cardului galben, angajatii au nevoie de cel putin 6 luni in a lua decizii, dupa standardele lor de munca.

Studentii Bulgari si Romani care au aplicat pentru cardul galben, dar nu au dreptul sa munceasca pana in momentul in care isi primesc cardul, este de inteles ca devin anxiosi si multi renunta, plecand acasa, sau gasind locuri de munca in alte tari, deoarece nu mai au posibilitatea de a se intretine singuri in Anglia.

Spre deosebire de alti membrii EU, cetatenii Bulgari si Romani nu vor avea dreptul de a muncii in UK pana in anul 2013.

Aplicatiile trimise prin posta dureaza mai mult acum decat la inceputul anului trecut, de aceea multi aplicanti incearca sa obtina o programare pentru interviu la biroul din CROYDON unde pot merge personal:

‘Multi aplicanti incearca sa obtina o programare de interviu, dar si aceasta e greu de obtinut deoarece biroul din Croydon are extrem de multe solicitari.

‘Cardul galben poate fi obtinut si dupa trimiterea documentelor prin posta la UKBA, dar daca documentele nu sunt complete si lipseste, spre exemplu asigurarea de spitalizare in UK, aceasta poate cauza intarzieri in eliberarea cardului galben.’

Chiar si cei care reusesc sa mearga la un interviu in CROYDON, autoritatile pot decide daca documentele lor vor fi trimise la Sheffield, sau li se elibereaza cardul galben pe lor, dar chiar si asa, daca documentele sunt trimise la Sheffield, tot nu dureaza atat de mult decat daca ar fi fost trimise prin posta de prima data.

1. URMATI CU ATENTIE INSTRUCTIUNILE DE COMPLETARE – FORMULARUL BR1 PARE SIMPLU, DAR E MAI DIFICIL DECAT CREDETI. UNELE INTREBARI SUNT PUSE DE MAI MULTE ORI IN DIFERITE MODURI, IN DIFERITE SECTIUNI ALE FORMULARULUI, MULTE NU VIZEAZA STUDENTII. DACA AVETI DUBII CERETI SFATUL UNEI PERSOANE AUTORIZATE IN EMIGRARI DE LA O.I.S.C. ESTE ILEGAL IN UK SA DAI SFATURI DESPRE EMIGRARE ATAT TIMP CAT NU ESTI PERSOANA AUTORIZATA.
    2. SA VA ASIGURATI CA FORMULARUL BR1 PENTRU CARDUL GALBEN ESTE INCARCAT DE PE SITE-UL OFICIAL U.K.B.A., CA ESTE PRINTAT COMPLET SI CA ATI RASPUNS LA TOATE INTREBARILE SI ATI BIFAT TOATE CASUTELE CARE SE CER A FI BIFATE.
    3. SCRIETI RASPUNSURILE LA INTREBARI CU LITERE MARI SI ASIGURATI-VA CA ADRESA DE PE PLIC ESTE SCRISA DUPA MODELUL BRITANIC.
    4. ASIGURATI-VA CA DOCUMENTELE ATASATE SUNT TOATE IN FORMAT CORECT (DACA SE CERE EXTRAS DE CONT DE LA BANCA IN ORIGINAL, A NU SE TRIMITE COPIE, SAU PRINT DE PE INTERNET)
    5. FOTOGRAFIILE SA FIE TRIMISE IN FORMATUL CORECT – VEZI SITE-UL UKBA
    6. PENTRU STUDENTII CARE AU APLICAT DUPA LUNA IUNIE A ANULUI TRECUT, SE CERE ASIGURARE DE SPITALIZARE IN UK, DUPA LEGEA EU – NU ESTE SUFICIENTA ASIGURAREA E.H.I.C. – ASIGURATI-VA CA ASIGURAREA PE CARE O TRIMITETI ESTE INCHEIATA CU O COMPANIE DE ASIGURARI AUTORIZATA. TRIMITE-TI TOATE DOCUMENTELE CARE APARTIN ASIGURARII, NU DOAR PRIMA PAGINA
    7. PASTRATI COPII DUPA TOATE DOCUMENTELE TRIMISE SI TRIMITETI-LE PRIN POSTA CU RECOMANDARE DE SEMNATURA.

Sunt multe locuri de munca in uk pentru cei care sunt pregatiti sa munceasca in asistenta sociala si industria ospitaliera care deja au angajat mii de cetateni bulgari si romani.

Pentru orice sfat referitor la emigrare, permis de munca, visa, cetatenie, sau chemarea in judecata pentru refuzuri, va rugam sa cereti informatii la:
    info@immigrationmatters.co.uk sau intrati pe www.immigrationmatters.co.uk

3. traffic_76

traffic_76 New Member

Trophy Points:
    0

Miki tata nu dezinforma , restrictiile sunt pana in 2014, deci cine mai are curaj sa apeleze la firma ta'' profesionista'' daca tu nu sti nici acest lucru elementar??? -sssst- -nu-stiu- -nuuu-

4. miki2012

miki2012 New Member

Trophy Points:
    0
    Informatiile sunt luate de la un colegiu din UK postate recent :),restrictii pentru noi vor exista mereu, asa ca chestie esentiala :))
    Acest copy-paste este cu privire la yelow card ;)
    Nu detin firma :) sunt la randul meu o persoana care se documenteaza :)
    Ce cred ca este util ,voi posta ;)

5. traffic_76

traffic_76 New Member

Trophy Points:
    0
    Poti sa postezi, dar te rog citeste inainte sa dai Copy-Paste, daca informatiile sunt corecte!
    Nu vreau sa intru in polemica , doar am vrut sa intreb cine mai are incredere in acea firma daca nici macar atata nu stiu acele persoane care o detin sau conduc, pana in ce an sunt impuse restrictiile pt romani?
    Sanatate !!!

6. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38

Permite-mi o precizare , firma nu a gresit , restrictii o sa avem pana in 31.12.2013

Sent from my Nokia 5110

7. Adi PC

Adi PC New Member

Trophy Points:
    0
    Da, restrictiile aparent se vor ridica, da, asa apare scris 2013, dar la SFARSITUL LUI 2013....Deci cu incepere din 2014......credeti?....ca nu vor mai aparea ceva chichite sa se declare nemultumiti si sa mai voteze inca o amanare?

Adica scris cu Tapatalk din Galaxy S2

8. deceneu

deceneu New Member

Trophy Points:
    0
    nu-mi vine sa cred cum va dati voi cu parerea despre lucruri atat de clare!!!!

LUCRURILE STAU ASA:

- EXISTA O LEGE FOARTE CLARA EUROPEANA CARE SUNA CAM ASA

TARILE MEMBRE AU DREPTUL SA IMPUNA RESTRICTII PE PIATA MUNCII PENTRU TARILE NOI INTRATE IN UNIUNE MAXIM 7 ANI DE LA DATA INTRARII IN UE A ACESTORA(TARILOR NOI INTRATE) DOAR DACA POT DOVEDI CA LASAREA PIETII MUNCII LIBERE AFECTEAZA GRAV ECONOMIA TARII LOR

Pe intelesul lui Gheorghe al lui Idiot:

NU EXISTA NICI MACAR CEA MAI MICA POSIBILITATE CA ANGLIA SA MENTINA RESTRICTIILE DUPA 31 decembrie 2013 pentru ROMANIA si BULGARIA!
    Anglia ca si alte tari UE au posibilitatea sa mentina restrictiile pana la 31 dec 2013 DACA si numai daca pot demonstra ca ridicarea restrictiilor va atrage probleme economice grave si va afecta negativ economic angliei. Cumva au demonstrat ei pana acuma ... si mai pot demonstra pana in 31 decembrie 2013 !!!! DUPA ACEASTA DATA (7 ani de la intrarea noastra) nu au cum sa mai faca asta si sunt absolut siliti de legea europeana sa ridice restrictiile!!!

Spre ca este clar pentru toti! Daca nu gasitit acest post clar fac un desen si-l postez...

9. Dagmar

Dagmar New Member

Trophy Points:
    0
    Buna seara,

Vreau sa aplic pt yellow card ca student, am o programare pe 26 iunie la Croydon, posed toate actele cu exceptia asigurarii de sanatate.
    Sunt inscrisa in NHS si va rog sa-mi spuneti daca e suficienta dovada ca sunt in NHS sau imi trebuie in plus o asigurare de sanatate.
    Va multumesc.

10. deceneu

deceneu New Member

Trophy Points:
    0
    ai 2 optiuni:

1) cardul de santate european emis de catre romani care il poti prezenta NUMAI cu o scrisoare la notar prin care tu declari ca esti temporar in Anglia..ca la sfarsitul studiilor pleci din UK
    2)asigurare medicala privata - coprehensive sickness insurance

Dovada ca esti inscrisa la GP nu este accepta de catre HO

11. costoboc

costoboc New Member

Trophy Points:
    0
    Ce a spus @deceneu este corect. Vreau doar sa lamurim problema logic!

Formularul BR1 cere "Comprehensive Sickness Insurance (CSI)".
    Sickness Insurance = Asigurare de Sanatate, care iti asigura un tratament rapid indiferent de gravitatea problemei (de sanatate) ce apare, pentru ca tu platesti.

NHS = National Health Service, este un serviciu de care beneficiem GRATIS in calitate de platitori de taxe, dar pentru care stai la coada (in functie de gravitatea problemei).

Cu toate ca au acelasi scop sunt doua lucruri total diferite.
    A avea asigurare privata de sanatate (Sickness Insurance) nu e nici in Romania acelasi lucru cu a fi inscris la medic de familie (NHS).
    Plus ca ar fi absurd sa ceara sa demonstrezi ca esti inscris la NHS cand toata lumea o face (ar trebuie s-o faca) oricum!

12. elena2525

elena2525 New Member

Trophy Points:
    0
    buna,am si eu o intrebare daca ma poate lamuri cineva.am actele pregatite pt croydon dar inca nu am programarea,scoala o termin la sf lui iunie.daca o sa prin programare in timpul vacantei e problema?in iulie o sa fie cineva la scoala sa rsp la tel in caz de-i suna sa confirme ca sunt student la ei.deci,daca sunt in vacanta dar totusi rsp cineva la tel de la scoala e ok?si inca ceva:in declaratia de la sponsorul meu el declara ca ma intretine 1 an de zile pe perioada cursurilor.din cate am citit pe aici ar fi mai bine sa modific declaratia si sa spuna ca ma intrretine pe toata perioada cursurilor fara a specifica 1 an ,2ani etc?multumesc

13. costoboc

costoboc New Member

Trophy Points:
    0
    Daca are cine sa raspunda la telefon nu conteaza ca esti in vacanta, tot student esti si nu e nici o problema.
    Cu scrisoarea de sponsorizare poate ar fi mai bine sa nu ai data fixa, dar daca acopera perioada studiilor e bine si asa.

14. Catalin-UK

Catalin-UK New Member

Trophy Points:
    0
    Salut! Eu am o programare la Croydon pt 15 iunie si vroiam sa scot bank statements pe aprilie, mai si jumatate din iunie adica 2 luni jumatate. Stie cineva daca sunt foarte stricti si cer neaparat 3 luni sau nu e vreo problema daca am 2 luni jumatate ?

15. alecs.viper

alecs.viper New Member

Trophy Points:
    0
    Nu e nici o problema daca ai bank statement doar pe 2 luni. Si eu am avut la fel si am luat fara probleme.
    Ideal ar fi sa apara si cateva tranzactii de depunere/extragere/plati.

16. Adi PC

Adi PC New Member

Trophy Points:
    0
    "Ideal ar fi ...." de unde scoateti mai astfel de idei, astfel de indrumari?.
    Cum adica ideal? Scrie undeva concret ca sa ai tranzactii sau plati/ intrari iesiri? Scrie undeva astfel de Idealuri adica sa se inteleaga ca scrie " sa contina actul dvs asta sau macar asta"???
    Poti depune extras si de cont de depozit daca vrei. Nu crezi ca doar aia conteaza sa ai banu?
    Cum adica ideal? Adica, daca nu ai acel ideal, te vor refuza crezi? Du-te, du-te ....e de ras.

Adica scris cu Tapatalk din Galaxy S2

17. alecs.viper

alecs.viper New Member

Trophy Points:
    0
    @Catalin: Asa cum mi-a atras atentia si Adi, poti sa te duci la UKBA si cu un cont in care sa nu apara nici o tranzactie. Doar sa tii cont ca
    "* Procedurile UKBA nu prevad o anumita suma de bani pe care un student sau sponsorul acestuia ar trebui sa o aiba in cont la momentul aplicatiei dar se vorbeste de o suma suficienta unei persoane pentru a trai decent timp de 3 luni." ( http://www.romani-online.co.uk/forum/uk ... dents-3682 )

@Adi: Jos palaria.

18. Catalin-UK

Catalin-UK New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc tuturor pentru suport. Am aflat ce vroiam sa stiu

19. ConstantinCoryna

ConstantinCoryna New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ziua,

ma poate lamuri si pe mine cine: care este metoda cea mai sigura de a anunta UKBA ca incep un nou curs (telefon, e-mail sau prin posta)? Voi incepe un curs pe 1 iunie iar cursul curent il termin pe 7 iunie si as vrea sa ii anunt cat mai repede de acest lucru.

Multumesc :)

20. costoboc

costoboc New Member

Trophy Points:
    0

Share This Page