12.8 C
London
Monday, August 02, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Yellow Card

Discussion in 'STUDENT IN UK' started by rami1981, Nov 23, 2007.

1. ram_oo7

ram_oo7 New Member

Trophy Points:
    0
    intrebare : are voie un student care am muncit 20 de ore timp de un an sa lucreze full time imediat dupa ce a implinit anul ?intreb asta pt ca o sa trimit actele prin posta si sper sa pot munci full time pana imi vine blue cardul.sau trebuie sa astept (4,5,6 luni)pana se elibereaza cardul sa pot munci full time?stiu ca o data ce poti demonstra ca ai muncit legal un an de zile fara intrerupere nu mai ai nicio restrictie si nu esti obligat sa ceri blue? cateva sfaturi,pareri va rog. multzumesc!

2. deceneu

deceneu New Member

Trophy Points:
    0
    atat timp cat nu ai blue cardul procesat(in mana) nu poti muncii full time decat daca esti in vacantza(daca esti in vacantza de la cursuri).
    Nu trebuie sa astepti 4, 5, 6 luni pentru blue card ... fa-ti programare la croydon si dureaza 6 sapt.

3. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    4 luni dupa terminarea cursurilor ai dreptul sa lucrezi.
    Daca scoala a durat 8 luni poti lucra inca 4 si s-au facut 12 payslips.
    Daca ai dovada ca ai lucrat 1 an legal, ai drept de munca,dar angajatorii sunt sfatuiti sa ceara blue card.
    Cred ca Dio te poate sfatui aici. (eventual sa ai Guidance for Ro and Bulgarians cu tine)

4. je_sergiu

je_sergiu New Member

Trophy Points:
    0
    When you have been working legally as an employee in the UK for 12 months without a break, you will have full rights of free movement and will no longer need our permission to take work. You can then get a registration certificate confirming your right to live and work in the UK, although you do not need to do so.

Si link: http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/eucit ... a-romania/

Deci poti munci lejer full time si sa aplici prin posta pentru blue card.

5. costoboc

costoboc New Member

Trophy Points:
    0
    Si eu sunt de acord cu sfatul care ti l-a dat @jr.sergiu.
    Daca nu ai nici un motiv de graba, ca sa aplici in persoana la Croydon, nu conteaza daca aplici sau cand vei obtine BC, pentru ca este oricum facultativ.
    Practica ne arata, ca daca nu ai deja un agajator care sa te cunoasca si care sa aibe incredere in tine, e bine sa ai acel BC in mana care te scuteste de multe dureri de cap.
    Dar, raspunsul strict la intrebarea ta este : DA poti munci full time de a doua zi cand ai facut anul.

PS Sper ca in acest an de YC ai fost student in toata perioada!

6. mr.symbol

mr.symbol New Member

Trophy Points:
    0
    Totul a decurs excelent la HO si prietena mea a obtinut YC fara probleme.
    Poate a avut si putin noroc dar nimeni nu a comentat ceva referitor la faptul ca nu a inceput scoala inca.
    Ca si data de incepere a cursului a trecut ziua in care a platit scoala si s-au emis si cele doua scrisori.(le-a pus pe ambele la dosar)
    Ca si o mica precizare,ea a avut fiecare scrisoare,bank statement,asig medicala...etc in folii de plastic si tipul de la ghiseu nu a fost prea incantat,ptr ca a trebuit sa scoata actele din folii....bla bla si a strambt putin din nas :p

Multa bafta tuturor.

7. ram_oo7

ram_oo7 New Member

Trophy Points:
    0
    multzumesc pt raspunsuri!numai bine la toata lumea ! -ras4-

8. anamariachanel

anamariachanel New Member

Trophy Points:
    0
    buna ,am si eu o intrebare pt cine ma poate ajuta.cum pot sa fac o programare la home office?online nu reusesc deloc -trist-

9. deceneu

deceneu New Member

Trophy Points:
    0
    Pentru cei care aveau nedumeriri cu privire la lista pe care trebuie sa fie scoala aleasa de ei DIUS sau TIER4.
    Va dau copy/paste dupa un e-mail pe care l-am primit de la HomeOffice.

P.S. stiu ca foarte multi sunteti derutati de parerile contrarii pe care le cititi pe acest FORUM si vreau sa va spun ca nu doresc sa-mi bat joc de timpul nimanu si nu este vrun fake sau vreo prostie!

Multa bafta tuturor!

Dear Alexandru

Thank you for your email.

Each student case is assessed on its own merits at the time of application.

For nationals from Bulgaria and Romania (EU2) looking to choose an accredited educational institution, an education provider can be on the 'frozen' DIUS register and/or revoked on the Tier 4 register without EU2 students necessarily being affected. Generally, if the course provider is providing a course that is accredited by the awarding body, they will be accepted - as long as there is no other reason for refusal.

The DIUS register can be found on the following website link:
    http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/sitec ... gister.pdf

10. Ros

Ros New Member

Trophy Points:
    0
    Buna!

Am gasit 2 cursuri ESOL, EFL, care au inceput pe 16 Aprilie. Dar celegiul da posibilitatea la studenti sa se inscrie inca si pe data de 24 Aprilie.

Credeti ca ar fi vreo problema la HO, pt faptul ca cursul a inceput deja si inscrierea ar fi facuta dupa data de incepere a cursului?

Merci mult!

11. Marian adrian

Marian adrian New Member

Trophy Points:
    0
    salut romanii
    am incercat sa gasesc pe forum o problema asemanatoare mie si mai bn sa intreb pe cei care stiu mai bn decat sa imi fac eu propriile idei
    am venit in uk printr-o agentie din buc care m-a ajutat cu tot ce trebuia(job,progrmare) inclusiv un curs NVQ care la plecarea mea din romania dura 12 luni.Eu lucrez full time pt ca fac cursul in domneiu in care lucrez.Bineinteles nu au fost toate asa de simple dar pana la urma am scos-o la capat cu toate.
    cand a trebuit sa platesc la colegiu am aflat ca de fapt cursul meu o sa fie de 6 luni nu de 12(aceasi suma de bani) si asta ar insemna 6 cursul+4 luni dupa terminarea cursului 10 fara intrerupere. as avea urmatoarele intrebarii:
    1Ce inseamna practic aceasta intrerupere?imi pot lua concediu(sunt student si in romania si termin anul asta si angajatorul ma lasa sa plec cand am nevoie pt examene)
    2banuiesc ca o sa trebuiasca sa ma inscriu la un alt curs,dar nu o sa fiu obligat sa muncesc numai 20 de ore daca nu continui acelasi curs,aleg altceva?
    3exista posibilitatea sa imi schimb locul de munca atata timp cat am YC(gasesc "maine" o oferta mai buna)?
    4 am obtinut Yc de 2 saptamanii si as vrea sa stiu cat pot amana plata colegiului din 2 motive(trebuie sa ma intorc in Romania pt 2 saptamanii la sf lunii mai si nu stau atat de bine finaciar tinand cont ca nu am putut lucra)
    va multumesc anticipat si imi cer scuze daca postul meu nu isi are locul aici,dar va rog ajutati-ma!!!

12. costoboc

costoboc New Member

Trophy Points:
    0
    @marian adrian, daca ai scos-o la capat tot nu e rau!
    1. depinde la ce concediu te gandesti
    a) cu plata, este dreptul tau si esti platit pentru el, deci nu sunt probleme, o sa ai paysplip care acopera perioada
    b) fara plata, nu e bine (cu toate ca am citit pe undeva ca intreruperea nu trebuie sa fie mai mare de o perioada anume, pe care nu mi-o amintesc)
    2. daca te inscrii al alt curs care nu e NVQ ai voie numai 20h si nu uita sa anunti HO de schimbare
    3. poti sa muncesti unde vrei tu, dar ai grija sa fie scoala multumita (inteleg ca diferenta pana la full time e inlegatura cu orele de practica)
    4. plata o discuti cu colegiul, ei hotarasc cat pot sa astepte
    Bafta in continuare!

13. Mihai123

Mihai123 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ziua am trimis actele de vreo luna dar ce n-am pus e dovada de asigurare(dd pe statement) am pus foi documente pe care le am primit de la aviva ca s asigurat dar nu apare pe statement, deoarece e 3 luni gratis de la ei si prima plata de direct debit va venit pe 28 mai. Intrebarea mea este pot sa trimit imediat dupaia inca un statement care sa cuprinda si un direct debit de la asigurare? daca da la ce adresa si ce mai pun in plic ? sau astept sa ma atentioneze ei si sa mi spuna ei? Multumesc mult

14. costoboc

costoboc New Member

Trophy Points:
    0
    @mihai123
    nu se cere nici o dovada de dd(direct debit). Daca ai pus contractul pe care ti l-a trimis aviva e tot ce ii intereseaza, eventual pagina cu serviciile incluse ca sa se vada ca asigurarea e comprehensiva.

15. Mihai123

Mihai123 New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc de raspuns. da am pus am pus tot. Cineva mi-a spus ca trebuie sa apara un dd pe statement de la asigurare de asta ma ingrijoram. Oricum o sa am pregatit in caz de.

16. euancuta

euancuta New Member

Trophy Points:
    0
    Maine am interviul la Croydon pentru yellow card.
    Am scrisoare de la avocat, am scrisoare ca am sponsor si statmenturile lui si am si statmenturile mele cu ceva banuti. Intrebarea mea este ce trebuie sa iau din astea 3 variante sau pot fi toate? Pentru ca ei scriu "sau" si nu merge sa zic ca ma pot intretine dar de fapt am si sponsor? Va rog mult cum sa procedez?

17. Mihai123

Mihai123 New Member

Trophy Points:
    0
    Daca ai scrisoare ca ai sponsor si statementurile lui parerea mea e sa nu le iei si pe ale tale nu are niciun rost. Nu uita de asigurarea de sanatate(una din cele mai imp). Bafta pt maine

18. euancuta

euancuta New Member

Trophy Points:
    0
    multumesc de raspuns..sponsor este prietenul meu si scrisoarea asta am facut-o eu singura cum ca ma intretine si ca plateste chiria. De asta nu sunt sigur daca este bine sau nu..Am niste emotii

19. Mihai123

Mihai123 New Member

Trophy Points:
    0
    Pentru orice eventualitate ia-le cu tine da nu le prezenta (statementurile tale) daca nu ti se cer!

20. euancuta

euancuta New Member

Trophy Points:
    0
    Am avut ieri interviul la Croydon pentru yellow card..L-am luat, sunt asa fericita, dupa atatea luni in care mi-am facut griji pentru fiecare chestie din dosar.
    Am avut : BR1 completat, scrisoare de la scoala, scrisoare de la notar ca ma intretin singura si 3 statmenturi atasate, asigurare AVIVA 41 de lire, 2 poze, pasaportul.
    Am avut programare la 12,30 dar din cauza unui "incident" produs celui din fata mea, a trebuit sa dau actele la 2. Incidentul a fost urmatorul: din cauza vantului, o fereastra s-a deschis in biroul unde verificau ei actele, iar acestea au zburat peste tot, inclusiv pe geam. Au inchis ghiseul 62 si 61 ca sa repare fereastra si sa stranga actele. Oricum am asteptat ceva, dar de acum ma indrept spre blue. Multa bafta si voua in continuare!

Share This Page