13.2 C
London
Friday, September 17, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Yellow Card

Discussion in 'STUDENT IN UK' started by rami1981, Nov 23, 2007.

1. dreamon

dreamon New Member

Trophy Points:
    0
    In ultima perioada, ati reusit sa luati YC cu cardul european (EHIC) pe post de asigurare?

2. cristina.bianca1609

cristina.bianca1609 New Member

Trophy Points:
    0
    Salut! Am o prietena care a apliat cu EHIC-ul si a primit yellow cardul. Partea proasta este ca trebuie sa atasezi o scrisoare in care declari ca sederea ta in U.K. este una temporara si nu stiu ce se intampla cu tine cand iti expira yellow cardul sau termini studiile..

3. dreamon

dreamon New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc!

Da..e aiurea...unii spun insa ca se bazeaza pe ideea ca "temporar" nu e definit, asa ca se poate prelungi oricat....

Nu stiu ce ar fi mai indicat sa folosim...... -nu-stiu-

4. Marian adrian

Marian adrian New Member

Trophy Points:
    0
    salut romanii din uk,
    ma fratilor spuneti-mi si mie cat trebuie sa astept pana apare YC-ul ala odata, ca astia de la agentia care se ocupa de mn mi-au spus 2 saptamanii,si pana mea au trecut 5.
    problema este ca nu am decat permisul de conducere si sper ca pana la sfarsitul lunii aprilie sa am totul ca trebe sa fac o vizita in Romanica.
    Mentionez ca am fost personal la Croydon!
    -nervos-

5. mikka

mikka New Member

Trophy Points:
    0
    draga Costoboc!ai dreptate ,am nevoie de scrisoare de sponsorizare.am scrisoare de la colegiu,tot ce imi lipseste sunt cele 3 bank statements si acea scrisoare de sponsorizare.acum as dori sa te intreb(daca nu deranjez prea mult),daca voi face o declaratie pe propria raspundere ,aceasta declaratie trebuie facuta la notar?sau cum?te rog da-mi mai multe detalii.Multumesc anticipat!

6. costoboc

costoboc New Member

Trophy Points:
    0
    @mikka, tu aplici cu formularul BR1.
    Odata ce il citesti, totul o sa fie mult mai clar, pentru ca iti explica tot ce trebuie sa scrii si ce acte sa atasezi.
    http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/sitec ... ormbr1.pdf

Sectiune 4 (student) pg6/15
    You are required to provide the following documentary evidence of your …. funds: …..
    Recent bank statements. These can be originals or, if online statements, must either be stamped and signed by the bank or accompanied by a letter from the bank confirming the account details and that the information is correct; or
    Evidence of sponsorship or funding; e.g. a letter from a parent, relative or friend, if they are supporting or sponsoring you, along with their recent bank statements; or a letter confiming a maintenance grant; or
    A declaration witnessed by a Commissioner for Oaths*, to state that you, as the applicant, will not become a burden on the state.
    Asa cum vezi este “or” una “or” alta.
    In legatura cu declaratia pe propria raspundere, tot in acest topic – pag 25 am explicat cum am facut-o eu. Bineinteles ca mai sunt si alte variante pe forum la fel de bune.
    http://www.romani-online.co.uk/forum/st ... hs#p102895

7. luci2511

luci2511 New Member

Trophy Points:
    0
    Astazi am avut programare la Yellow card in Croydon si l-am luat fara probleme.Pt cei care vor programare sa apeleze fara retineri trimitand un email la hoappointments@yahoo.co.uk. am apelat la aceasta persoana si dupa 2 sapt am avut programarea.va costa 50 lire si ii veti plati dupa ce programarea este gata,deci nu exista niciun risc sa fiti inselati.daca veti avea toate actele in regula nu vor fi probleme. -ras4-

8. deceneu

deceneu New Member

Trophy Points:
    0
    STUDENT-YELLOW CARD-CLARIFICARE

Am si eu o nelamurire. Atat pe siteul oficial HO cat si pe acest forum sunt o multime de contradictii si ambiguitati. As dori , pentru binele meu si al celor noi veniti pe acest forum , sa clarificam niste lucruri. Am gasit postul in care se scria ca trebuie sa alegi cursuri cu fregventa de min. 15 ore/sapt in timp le alte posturi asigurau ca nu conteaza fregventa, forma de invatzamant sau durara cursurilor.

I. Ce conditii trebuie sa intruneasca cursurile la care te inscri?

1. trebuie sa fie neaparat de o anumita durata sau te poti inscrie la 3 sau mai multe cursuri, pe rand , care insumeaza 12 luni sau mai mult in total? Ca sa aplici pentru BLUE CARD trebuie sa fii fost student 12 luni? Sau trebuie sa fi muncit fara intrerupere mai mare de 30 de zile timp de 12 luni in conditiile in care ai fost student minim 8 luni + cele 4 luni de gratie?
    2. exista vreo restrictie cu privire la forma de invatamant ? (full time / part- time)
    3. te poti inscrie la orice fel de cursuri?? ce restrictii sunt in acest sens

II. Mi-a spus o persoana de la o firma de contabilitate din Londra ca pentru a obtine student loan trebuie sa ai NINO deja , este adevarat? Sau poti aplica pentru NINO dupa ce aplici pentru student loan?

9. costoboc

costoboc New Member

Trophy Points:
    0
    Re: STUDENT-YELLOW CARD-CLARIFICARE

Din cat am citit si scris eu pe aceste topice nu am observat ca cineva sa fi emis pareri contradictorii care sa nu fie clarificate (trebuie citit TOT) Apoi, nici site-ul UKBA nu e confuz, e doar foarte succinct.
    Yellow registration certificates These certificates are issued to Romanian and Bulgarians exercising Treaty rights as self-employed persons, self-sufficient persons or students.
    Concluzia, daca nu se cer anumite conditii, de ce sa le creem noi?

1. Durata nu are nici o importanta (in acest moment). Daca esti interesat sa aplici de BC, atunci e alta discutie. Deoarece o poti face numai dupa ce ai lucrat (legal) pe o perioada continua de 12 luni. Ca sa lucrezi legal, iti trebuie drept de munca pe perioada respectiva (care poate fi YC in cazul tau). Deci, te asiguri ca pe TOATA perioada (fara intreruperi) esti student. Nu conteaza unde si la cate cursuri, atat timp cat nu e intrerupere si scolile sunt aprobate.
    2. Forma de invatamant nu e specificata, deci nici o restrictie. Bineinteles ca nu poti alege cursuri online. Trebuie sa fie ceva ce necesita PREZENTA ta in UK
    3. Cursurile nu trebuie sa indeplineasca nici o conditie. Scoal insa DA – sa fie autorizata de UKBA (lista DIUS)

Discutand despre student loan si cursuri de scurta durata este lipsit de sens.
    Student loan se acorda studentilor full-time sau echivalentul in part time la institutiile superioare de invatamant.
    http://en.wikipedia.org/wiki/Student_lo ... ed_Kingdom
    http://www.direct.gov.uk/en/EducationAn ... /DG_171539
    Deasemenea, exista un topic foarte bun in care se vorbeste despre posibilitati de finantare.
    http://www.romani-online.co.uk/forum/st ... an#p104829

Daca singura ta problema e NINO, e o formalitate sa-l obtii imediat dupa ce ai primit YC.

PS. o sa rog admin sa puna aceasta intrebare in topical de YC. Deschizand alt topic facem cautarile mai complicate pentru toata lumea (sunt deja cateva active)
    http://www.romani-online.co.uk/forum/st ... 0?start=30
    http://www.romani-online.co.uk/forum/st ... ru-yc-4934
    http://www.romani-online.co.uk/forum/st ... ?start=780

10. bogdancauc

bogdancauc New Member

Trophy Points:
    0
    salut ...

am si eu doua intrebari in legatura cu obtinerea dreptului de a munci in uk ...sotia este studenta in UK.
    1. putem aplica, prin posta, amandoi odata pentru obtinerea cardurilor? (yellow card si blue card de dependent)
    2. EHIC-ul ? Este bun Ehic-ul eliberat in uk , sau trebuie unul eliberat in romania ...

multumesc de ajutor ...

11. Claudiu123

Claudiu123 New Member

Trophy Points:
    0
    Salut. Am o intrebare. Pentru Yellowcard trebuie asigurare dupa cum stiti. Stiti cumva daca firma Health Online a primit vreun refuz sau a avut probleme la Home office pentru polita lor sau altceva?

12. mr.symbol

mr.symbol New Member

Trophy Points:
    0
    Buna seara,
    Am si eu cateva nelamuriri si sper sa ma ajute cineva...

1.Am o prietena care a venit in UK si pe data de 27/03/2012 s-a inscris si a platit 1 curs ESOL la un colegiu acreditat.Problema este ca are programare la HO pe 11/04/2012 dar cursurile le va incepe dupa vacanta de Paste ,adica pe 17/04/2012. Credeti ca este o problema ca va incepe cursurile dupa programarea de la HO?

2.De la colegiu are doua scrisori:A) "Confirmation of enrolment at Wiltshire College"( si chitanta capsata )in care se specifica data de incepere a cursului odata cu inceperea anului scolar( 12/09/2011) ,fara a se specifica si data de terminare a cursului.

B) a doua scrisoare: Certificate of attendance at Witshire College" in care este specificata data de incepere a cursului 17/04/2012 si data de terminare 02/07/2012

Intrebarea mea este: in BR1 ce date de incepere si terminare a cursului sa trec?Si ce ma sfatuiti? Sa prezint ambele scrisori sau doar prima ar fi de ajuns?

Multumesc anticipat.

13. costoboc

costoboc New Member

Trophy Points:
    0
    @mr.symbol formularul BR1 e clar in privinta cursului. Zice ca trebuie sa fie inceput la momentul aplicatiei. Este prima fraza din sectiunea 4 (student) Please note - you must have started your course before we will issue you a Registration Certificate.

In locul tau as prezenta amandoua scrisorile pentru ca tot formularul BR1 zice ca le trebuie confirmarea scoli cu durata cursului (A school, college or university letter confirming enrolment and the completion date of the course). Chitanta nu are nici o relevanta.

Ei or sa vrea sa vorbeasca cu scoala la telefon sa obtina si confirmare verbala. In caz ca nu e toata lumea in vacanta, poate treci de faza asta, dar nu stiu daca vor vrea sa elibereze YC-ul cu o saptamana inainte.

Realitatea poate ne-o spui tu noua dupa ce are prietena interviul, dar nu mi-as face sperante prea mari. Data de incepere a scoli este un punct cheie de care trebuie tinut cont la obtinerea interviului.

Imi amintesc de alti forumisti care ziceau ca li s-au trimis actele la Shefield pentru ca nu era scoala inceputa dar au primit cardul in 2-3 saptamani dupa inceperea scoli (cu ceva telefoane pe capul lor!)

14. mr.symbol

mr.symbol New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc ptr raspuns...
    Dar in BR1 ce data de incepere a cursului sa treaca? Septembrie 2011,cand s-a inceput anul scolar sau 17/04/2012 cand incepe ea cursul?

@costoboc sper sa aibe putin noroc si sa-i dea YC-ul. Am sa postez aici ce si cum rezolva ;)

15. bogdancauc

bogdancauc New Member

Trophy Points:
    0
    ...scrisoare cu privire la sederea temporara in uk este mandatorie ? este cineva care a luat cardul fara ea ?

16. costoboc

costoboc New Member

Trophy Points:
    0
    Acea declaratie de sedere temporara o dai numai daca folosesti in loc de asigurare medicala facuta in UK cardul european de sanatate (EHIC).

Formularul BR1, Sectiunea 9 (pg 12)
    A European Health Insurance Card (EHIC) gives the holder rights to healthcare that becomes necessary during a temporary visit to EEA (European Economic Area) countries or Switzerland.
    If you are using EHIC as evidence of CSI, please include a letter to state that your stay in the United Kingdom is only temporary.
    http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/sitec ... ormbr1.pdf

@mr.symbol, cred ca sunteti mai emotionati decat trebuie. Ea completeaza cand incepe si cand se termina cursul ei (nu are nici o legatura cu anul scolar)

17. pistocel

pistocel New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ! Ma tot chinuie o intrebare care poate pare prosteasca ... -ras4-
    Am obtinut YC-student in ianuarie 2012.Cursurile pe care le urmez se termina in iulie 2012. Cum pot calcula validitatea cardului? Stiu ca e valabil 1 an scolar +4 luni. Deci e valabil pana ...cand?
    In septembrie merg in continuare la cursuri .
    Multumesc !

PS La multi ani de Florii !

18. costoboc

costoboc New Member

Trophy Points:
    0
    Nu imi dau seama de ce va legati de anul scolar (nu esti primul!)
    Pune problema asa, ai obtinut cardul pesonal pe baza unui anume curs ..... unde intervine anul scolar in propozitie?

Cardul e valabil atat timp cat esti student TU + acele luni de gratie (de care nu m-am interesat niciodata precis) si care prefer sa nu le iau in calcul. Daca cursul tau sa termina inainte sa ai sansa de a face cele 12 luni consecutive de munca (ca sa aplici de BC) atunci gasesti si te inscrii la alt curs. Eu as gasi unul fara intrerupere cu primul, si anunti UKBA prin email de schimbare.

Poate vin si alti care experienta personala la intreruperi sau cu mai multe notiuni legale. Eu as sfatui sa nu ai intrerupere.

19. pistocel

pistocel New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc ,Costoboc!
    O vorba veche spune.." Cand te arzi cu ciorba,sufli si in iaurt !"
    Acum sunt lamurita.Nu va fi nici o intrerupere,probabil voi schimba colegiul.Se pare ca nu au ceea ce caut.Deocamdata urmez cursuri ESOL si din toamna retail.

20. defusion

defusion New Member

Trophy Points:
    0
    Salut, as vrea sa contribui si eu cu experienta mea la HO.

Am avut programare azi, 10 Aprilie, si am incercat sa obtin YC ca si student. Nu am reusit pentru ca 'learning agreement' pentru cursurile la care m-am inscris (incepute din Ianuarie pana in Martie, care continua la jumatatea lunii Aprilie) acopera strict perioadele pe care se desfasoara cursurile, excluzand vacantele.

Pentru ca este vacanta, am fost refuzat cu motivul ca nu am inceput cursurile, chiar daca le-am inceput de destul de multa vreme. Persoana de la ghiseu a inteles si chiar si-a cerut scuze pt. "technicality", dar regulile sunt reguli. Sfatul meu este sa (1) aveti un document de la scoala care, extrapolind regula, acopera complet intervalul pentru care faceti cererea si (2) data la care depuneti formularul sa fie inclusa in interval. Puteam sa obtin confirmare scrisa de la secretariat, dar din ignoranta nu am facut-o; am presupus ca vacantele nu sunt necesare in interval. Acum trebuie sa o iau de la capat, dar cel putin am dosarul deja pregatit. Sper ca asta sa ajute pe cineva putin sa evite aceeasi greseala :)

Succes

Share This Page