13.9 C
London
Wednesday, September 22, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Yellow Card

Discussion in 'STUDENT IN UK' started by rami1981, Nov 23, 2007.

1. bivo

bivo New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare tuturor ! Am inteles ca pt yellow card aplici cu BR1 , Pasaport/ID , 2 poze , scrisoare de la colegiul ( ca si student) ...problema mea este sponsorul...voi cum ati facut ? trebuie o scrisoare de la cineva in care sa scrie ca ma intretine , cu cazare , cheltuieli etc ?! astept raspunsuri.Toate cele bune ! , Bivo -staycool- taycool-

2. negrutxa

negrutxa New Member

Trophy Points:
    0
    Bivo, cred ca trebuie un extras de cont care sa arate ca iti poti permite sa iti platesti cursul.

Sper ca cei ce au fost in situatia ta sa iti dea o solutie cat mai curand. Primim si sponsori -badteeths- adteeths-

-eyebrows2- yebrows2-

3. bivo

bivo New Member

Trophy Points:
    0
    Pai eu am bani sa imi platesc cursul integral...dar ma tot gandesc cum sa fac cu sponsorul ala... -scratch- cratch-

4. aicititregulamentulʔ

aicititregulamentulʔ New Member

Trophy Points:
    0
    bivo asta am gasit pe forum...este o idee..poate te ajuta:

Re: Student - minim 15ore/sapt. sau nu?
    « Reply #38 on: November 29, 2007, 12:54:11 PM »
    Reply with quoteQuote
    Pentru cei care sunt in dilema cu privire la prezentarea dovezii de fonduri financiare, nu stiu daca ati urmarit forumul pas-cu-pas sa cititi din experienta altor persoane, eu sunt detinatoarea yelow card-ului din martie si am fost prima care am confirmat aici pe forum ca am trimis o simpla procura din tara din partea tatalui meu precum ca ma va sustine financiar pe perioada studiilor. Tin sa mentionez ca tata nu a specificat absolut nimic legat de salariu sau vre-un statement bancar al contului sau. Am tradus si am intarit procura la notar si am atasato la dosarul meu complet de acte trimis catre HO si am obtinut certificatul, fara multe batai de cap cu statement bancar si alti fluturasi pe nu stiu ce perioade. Si respectiv la rugamintea participantilor de pe forum, care m-au intrebat le-am dat modelul procurei si in ziua de azi se bucura de Yelow Card. Asa ca eu cred ca e mult mai simplu procedura cu procura decat alte acte suplimentare (dar asta e doar o opinie).

Asa ca bafta tuturor Take care

cineva a postat ...daca nu ma insel oxanel ..???

5. alinutza1000

alinutza1000 New Member

Trophy Points:
    0
    Itsjustme mersi pt. incurajari,e adevarat nu-mi ramane decat sa astept si sa sper la bine.BIVO,legat de dovada de fonduri,eu am trimis o scrisoare din partea prietenului meu in care se specifica faptul ca el ma sprijina cu toate cheltuielile necesare,treaba cu procura la fel e o idee buna.Insa nu face ce-am facut eu,nu trimite actele prin posta.Daca poti,fa-ti programare si du-te la Croydon.Multa bafta.

6. nick77

nick77 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna,
    itsjustme

poti trimite modelul tau de scrisoare de sponsorizare ptr. obtinerea de yellow certificate ,am citit ca ai fost personal la croydon si m-ar interesa modelul tau de scriosare,ptr.ca as vrea sa printez si eu modelul tau de scrisoare .
    Mersi mult
    Nick77

7. rusucatalin

rusucatalin New Member

Trophy Points:
    0
    Buna itsjustme, ai putea te rog sa imi trimiti si mie o copie a scrisorii de sponsorizare, mi-ar fi de mare ajutor, Multumesc anticipat

8. oxanel

oxanel New Member

Trophy Points:
    0
    cineva a postat ...daca nu ma insel oxanel ..???

da, eu am postat msg cu procura si dupa cum am mai zis cine are nevoie sa ma contacteze pe email, ca le trimit modelul procurei care am trimis-o. Nu stiu daca mai merge acum, poate acum se agata de mai multe detalii HO... dar oricum "Nasul sus" si curaj si cat mai multe Yelow Cards -handsrubb- andsrubb-

9. itsjustme

itsjustme New Member

Trophy Points:
    0
    Daca imi trimiteti un PM, si eu va pot trimite scrisoarea mea de sponsorizare.Dar nu conteaza pt ei asa de mult modul in care o formulezi. Doar sa cuprinda esentialul, ca respectiva persoana te sponsorizeaza pe intreaga perioada a cursului. Si puneti si nr de telefon al sponsorului pt ca o sa-l contacteze. Pe al meu l-au sunat.
    De asemenea, vreau sa precizez, chiar daca unele persoane spun aici pe forum ca nu aveti nevoie de bank statements sa aratati, eu va spun ca va trebuie. Eu cand am fost personal in Croydon, mi-au cerut atat bank statements-urile sponsorului cat si unul de al meu. Nu stiu de ce mi l-au cerut si pe al meu, dar asta e...eu aveam toate actele posibile la mine, asa ca nu m-au prins -p4- 4- Deci luati-va tot ce aveti la voi... mai bine sa aveti acte in plus, decat in minus.
    Stiu ca sunt persoane care au primit yellow card fara sa trimita bank statements, aplicatii facute prin posta. Dar eu va zic din experienta mea din Croydon.

Multa bafta si sa ploua cu yelow-uri -handsrubb2- andsrubb2- ...ca si asa ploua aici tot timpul

10. nick77

nick77 New Member

Trophy Points:
    0
    buna tuturor,

Se pare ca lucrurile stau diferit,am fost vineri personal in Croydon si am avut scrisoare de sponsorizare ,nu au vrut sa o ia in considerare fara bank statements,care sa acopere 3 luni ,prin urmare trebuie 3 bank statements pe luni diferite,daca ai doar un bank statement pe o singura luna nu accepta cerandu-ti minimum 3 bank statements,poti sa ai si 2000£ pe unul singur sau 10000£ ei accepta decat daca ai pe 3 luni.

Se pare ca asta este procedura ,prin urmare am fost reprogramat avand doar un singur bank statements cu 2000£ ,pe luna inauarie,spunand ca data care vine sa vin cu 3 bank statements de exemplu,decembrie,ianuarie,februarie.

11. itsjustme

itsjustme New Member

Trophy Points:
    0
    Pai nu asa am scris si eu in mesajul anterior? Am scris mare: VA TREBUIE BANK STATEMENTS LA VOI.
    Si normal ca trebuie pe ultimele 3 luni, ca doar asa scrie pe formularul BR1.
    Cititi bine toate informatiile inainte de a va duce acolo.
    Eu am avut la mine bank statements-urile sponsorului pe ultimele 3 luni+un bank statement de al meu

Bafta la urmatoarea programare

12. novak

novak New Member

Trophy Points:
    0
    hi,am obtinut qts ul acu cateva luni in urma si il privesc de atunci in fiecare zi tanjind la vremurile cand paseam in scoala din romania....as dori sa aplic pt yelow card,sa obt un part time job asap,problema e ,ca,pana la ora actuala nu am gasit nici un curs full time care sa inceapa cat mai curand(februarie).ma puteti ajuta sa gasesc un curs(poate si acreditat de british counsil)?multumesc anticipat

13. shumi

shumi New Member

Trophy Points:
    0
    Mie sincer mi se pare o mare prostie si o mare piedica din partea HO ptr noi, deci eu trebuie sa astept 3 luni de zile ca sa imi iasa 3 bank statment si dupaia aplic ptr yellow dar HO nu se intreaba noi in alea 3 luni de zile ce facem fara drept de munca ei. Nu le inteleg politica de ce tocmai 3 luni si de ce cer bank statment atata timp cat sunt student full-time am drept de munca part-time.
    HO se joaca cu viata noastra eu am fost 1 data refuzat ptr bleu card si am facut apel sper sa am noroc acolo, daca am sa fiu refuzat si ptr yellow camicaze ma fac si tinta HO -slap- lap-

14. nick77

nick77 New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare tuturor,

Cine poate oferi o scrisoare de sponsorizare ptr. obtinerea yellow cardului sunt dispus sa platesc 100£.Astept raspunsuri urgente,luni trebuie sa ma prezint la interviu

15. bunikul

bunikul New Member

Trophy Points:
    0
    Buna la toti

Vad ca s-au mai schimbat un pic lucrurile de cind am aplicat eu pentru Yellow Card. Am aplicat in aprilie 2007 doar cu buletinul, scrisoare de la scoala(scoala de limba engleza), si neavind statement am reusit sa ma duc personal la banca sa cer unul, am depozitat 1500 lire,si miau dat o copie cu o stampila ca intradevar am atita si atita pe cont. Asta a fost tot, nimic mai mult....Defapt nici nu aveam de unde sa am 3 luni de statement fiindca nu aveam nici 3 saptamini de residenta. Mi-au dat cardul fara probleme. Cred ca cel mai bine e sa aplicati prin posta. Ced ca depinde de cine dai acolo la Croydon, pina acum nu am avut probleme cu ei m-au ajutat de fiecare data cind m-am adresat, au si fost amabili....ZIC SA TOT INCERCATI.

16. alinutza1000

alinutza1000 New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare la toti,
    Revin cu noutati si cu vesti bune asa cum am promis.In sfarsit am primit YELLOW CARDUL! Cat de lenti sunt,nu-mi vine sa cred.Am trimis aplicatia prin posta pe data de 4dec anul trecut si mi-a venit raspunsul abia sambata trecuta 2feb!
    Pt.novak,
    Nu-i neaparat necesar sa urmezi un curs full-time,se poate si cu part-time daca vrei.
    Nick77,ia tot ce ti s-a cerut la urmatoarea programare,chiar daca e posibil sa se uite mai atent la toate actele crede-ma ca merita,decat sa trimiti prin posta si sa astepti.
    Multa bafta!

17. itsjustme

itsjustme New Member

Trophy Points:
    0
    FELICITARI Alinutza!!!!!! -party- arty- -party- arty- -party- arty-
    In sfarsit ...dupa aproape 2 luni de framantari...

-applause- pplause-

18. crisunelu

crisunelu Member

Trophy Points:
    6
    Hello everyone!
    Sunt printre voi care au folosit bank statements primite prin fax de acasa? Eu am nevoie de sponsorizare de la parinti si nu stiu sigur daca e nevoie doar de original sau le accepta si pe cele primite prin fax.

Felicitari celor care au primit cardul si bafta celor care sunt aproape!

19. parteneru

parteneru New Member

Trophy Points:
    0
    Home Office solicita mereu actele in original, nu prea sunt genul care sa se multumeasca cu vreo copie. -staycool- taycool-

20. crisunelu

crisunelu Member

Trophy Points:
    6
    Am inteles, mersi "Parteneru"!
    Cred ca trebuie sa revin cu o completare. Avand in vedere ca bank statementurile sunt de la parinti, din Romania, este vreo problema pt cei de la HO daca sunt in romana si nu traduse si legalizate? Desi ma gandesc ca astfel de documente arata cam la fel....in orice tara si ar trebui sa stie sa le "citeasca" e doar vorba de rulaje si de un sold final...
    Cred ca acceasi intrebare poate fi pusa si in privinta scrisorii de sponsorizare de la ai mei. Eu as face-o direct in engleza. E ok asa sau devin suspiciosi daca nu e in romana si apoi tradusa?

Share This Page