23.1 C
London
Tuesday, June 02, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Yellow Card

Discussion in 'STUDENT IN UK' started by rami1981, Nov 23, 2007.

1. kikilici

kikilici New Member

Trophy Points:
    0
    @costoboc esti de treaba mai!

2. Mutu

Mutu New Member

Trophy Points:
    0
    Saru'mana costoboc!
    De multa vreme vroiam sa-i atrag atentia lu' kikilici pentru postarile total lipsite de sens, dar n-am vrut sa-mi "atrag" din nou jumate din forum "pe cap", cu aciditatiile mele.
    Este astenia de primavara prezenta in aerul primaverii si se trateaza cu metatarsiene indesate-n coccis ori cu infuzie "de dai n-ai si de n-ai dai".

@kikilici
    Du-te frate si te culca! Nu mai incerca sa dezinformezi lumea, care oricum este destul de pierduta in spatiu cu toate abrevierile intalnite, genul BC, YC, SE etc(se pare ca tu, nu le intelegi de nici o culoare). Te rugam scuteste-ne de aberatiile tale de acum incolo sau sa fiu putin mai politicos:
    Abtine-te! Esti varza!

3. kikilici

kikilici New Member

Trophy Points:
    0
    eu n-am jignit pe nimeni si m-am abtinut sa raspund cand am fost jignita fara motiv. daca sunteti moderatori nu ar trebui sa puneti etichete ci sa ramaneti obiectivi. chiar nu m-am asteptat sa mi se raspunda atat de violent. va multumesc pentru raspunsurile pertinente pe care mi le-ati dat inainte.
    am sa ma abtin la comentarii de acum inainte

4. sebastian30

sebastian30 New Member

Trophy Points:
    0
    buna ziua tuturor ,
    eu urmez acum un curs de 12 sapt ..se va termina la sfarsitul lunii mai ,urmand ca din sept sa incep un curs esol si vreau sa aplic ptr yellow card, insa online se pare ca nu voi reusi sa obtin o programare la croydon , doar prin posta ..insa pana ajunge plicul la home office, cursul pe care l urmez se va termina si probabil aplicatia va fi respinsa ptr ca nu va mai fi valabila ..exista vreo posibilitate sa aplic cu datele de acum ( curs de 12 sapt )si apoi sa retrag plicul si sa inlocuiesc informatiile despre curs ( sa inlocuiesc scrisoarea de la colegiu cu cursul de 12 sapt cu o alta scrisoare cu un curs esol ) nu cred ca faptul ca "urmeaza sa incep un curs esol " conteaza si sa mi pastrez programarea?

5. costoboc

costoboc New Member

Trophy Points:
    0
    @sebastian30
    Problema ta, cred eu, nu e ca schimbi cursul, e pauza prea mare intre cursuri.
    Daca cursul curent se termina in Mai si tu incepi altul in Sep, in lunile dintre ele nu ai drept de munca, pentru ca trebuie mentinut statul de student pentru a avea YC valid.

Gaseste alt curs care sa continue perioada celui current (chiar suprapuna daca nu se poate altfel) apoi aplica pe actele curente. In momentul in care schimbi cursul trimiti scrisoare/email sa-i anunti.

Tu aplici prin posta, ai zis, nu e nici o programare de pastrat, la momentul procesarii dosarului trebuie sa fii student (cursul inceput) oricare ar fi acela.

Bafta.

6. Mihai123

Mihai123 New Member

Trophy Points:
    0
    As avea o intrebare urgenta va rog. Are ceva daca pe statementul bancar imi apare alocatia copilului meu? Multumesc

7. Mutu

Mutu New Member

Trophy Points:
    0
    Pentru ce anume? Si in ce fel iti apare alocatia pe bank statement? Ai pus o intrebare fara nici un indiciu.

8. Mihai123

Mihai123 New Member

Trophy Points:
    0
    Child benefit, e prima alocatie intrata adica suma pe cateva luni din urma.

9. Mihai123

Mihai123 New Member

Trophy Points:
    0
    Ma ajuta si pe mine cineva va rog frumos?

10. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Nu este nici o problema, e o plata ca oricare alta.

11. costoboc

costoboc New Member

Trophy Points:
    0
    Ai dreptul sa aplici pentru child benefit (chiar ca si student) daca ti-ai obtinut dreptul de a locui in UK, as cum se specifica in site-ul HMRC
    http://www.hmrc.gov.uk/manuals/cbtmanual/cbtm10070.htm

Probleme ar fi daca ceri beneficii de genul: Housing Benefit, council tax benefit, jobseekers allowance, housing benefit

12. Mihai123

Mihai123 New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc costoboc si albea pt ajutor!

13. Mihai123

Mihai123 New Member

Trophy Points:
    0
    O ultima intrebare ar mai fi(stiu ca e cam stupida da vreau sa fiu sigur):
    Are ceva daca BR1 e printat fata verso pe o foaie??

14. Mutu

Mutu New Member

Trophy Points:
    0
    Da! Printeaza-l separat. Hartiile sunt scanate pentru a putea fi introduse in sistem.
    Totusi, nu inteleg de ai ales calea asta? Vrei sa faci economie la hartie?

15. Mihai123

Mihai123 New Member

Trophy Points:
    0
    -ras2- nu dar asa e la colegiu n ai cum sa faci altfel... ei da fac economie la hartie iti dai seama ca e buna economia asta.. Multumesc de raspuns

16. costoboc

costoboc New Member

Trophy Points:
    0
    @Mihai123 cum ar putea ei sa se puna contra trend-ului international de economie? Du-te cu BR1 cum il ai ca nu e problema, eventual atrage-le atentia ca are si @mutu dreptatea lui intr-un fel.
    Eu am avut scrisoarea de la scoala pe doua parti si ei au scanat numai una (cea care nu era importanta) asa ca am stat 1h in plus peste cele 2h initiale ca sa proceseze si partea aceea.
    Dar nu o sa te refuze cu siguranta din cauza asta.
    Bafta!

17. dreamon

dreamon New Member

Trophy Points:
    0
    Ma poate indruma cineva unde gasesc informatii despre cele mai bune variante de a deschide cont bancar ca student? Ma intereseaza bineinteles experienta voastra si va multumesc pentru tot- un forum excelent!

Eu negasiind pe forum, am deschis un topic aici, in caz ca mai sunt studenti interesati si poate putem largi discutia acolo, mai pe subiect sa nu divagam d ela topicul de aici care e Yellow Card in principal:

http://www.romani-online.co.uk/forum/st ... hames-6325

18. Anca L.

Anca L. New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ziua,
    Am si eu o intrebare. Am trimis actele la Sheffield in decembrie 2011, si luna asta mi'am cerut actele pentru ca trebuie sa plec urgent in Romania. Intrebarea mea este daca a mai fost cineva in aceasta situatie si ce trebuie sa fac cand ma intorc. totusi am nevoie de yellow cardul asta si nu resesc sa dau de o programare la Croydon.

Multumesc!

19. dreamon

dreamon New Member

Trophy Points:
    0
    Lamuriti-ma si pe mine, va rog.

1. Pentru Yellow Card din calitate de student, unde trebuie sa trimit documentele? La adresa din Croydon sau la cea din Sheffield? Sau la oricare?

2. Pentru a dovedi ca am fonduri, bank statement nu poate fi de la o banca unde am cont in Romania? Trebuie neaparat sa am deschis un cont in UK? Nu gasesc unde se specifica asta.

20. costoboc

costoboc New Member

Trophy Points:
    0
    1. La Croydon faci aplicatia online pentru interviu "face to face" si daca esti in regula, ai toate sansele sa pleci acasa cu cardul in mana. Mai greu cu gasitul de locuri libere!
    La Sheffield se trimit actele prin posta de tine, sau le trimit ei daca nu sunt multumiti cu ce te prezinti sau daca nu pot face verificarile pe loc (ex scoala e in vacanta). De obicei dureaza cateva luni pana primesti raspunsul

2. ti-am raspuns deja pe topicul deschis de tine. Postarile multiple ingreuneaza forumul (stii tu cat de greu e sa gasesti informatii ravasite peste tot)

Share This Page