11.2 C
London
Saturday, May 30, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Yellow Card

Discussion in 'STUDENT IN UK' started by rami1981, Nov 23, 2007.

1. costoboc

costoboc New Member

Trophy Points:
    0
    Te ajut eu si cu siguranta ca multi altii de pe forum (GRATIS) daca ne spui in ce stadiu esti.
    De preferat (pentru buzunarul tau) sa eviti intermediarii, mai ales ca esti in UK (daca am intels bine!)

2. kikilici

kikilici New Member

Trophy Points:
    0
    daca esti self-employed si ai NINo, poti completa BR1 pentru YC, sau trebuie sa te inscrii si la un curs ca sa fii acceptat? -wow-

3. costoboc

costoboc New Member

Trophy Points:
    0
    @kikilici, depinde in ce calitate vrei sa-l ai sau mai corect pentru ce iti trebuie.

Yellow Registration Certificates - These certificates indicate that the holder has limited access to the labour market for Students, self employed or self sufficient persons. This certificate will state the manner in which the holder is exercising a treaty right.

Where the yellow registration certificate indicates that the holder is a student they will be able to work for any employer for up to 20 hours per week during term time. During vacation times they can work for any employer full time if they wish.
    Where the yellow registration certificate indicates that the holder is a self-employed person, s/he can only work in that capacity.
    Where the yellow registration certificate indicates that the holder is a self-sufficient person, they will not be allowed to work.

http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/sitec ... nroman0408

In traducere libera:
    - dc esti student ai dreptul sa muncesti orice dar nu mai mult de 20h/saptamana
    - dc esti self poti doar sa iti exerciti acest drept
    - dc ai declarat ca te intretii singur nu ai nici un drept de munca

Oricare din cele 3 situatii pot sa aiba YC.

4. kikilici

kikilici New Member

Trophy Points:
    0
    deci am de ales intre a munci doar 20 h/sapt sau de a munci doar in domeniul in care sunt self-employed dupa YC.
    ok, tot e bine! -nu-ma-uit-
    multumesc frumos

5. costoboc

costoboc New Member

Trophy Points:
    0
    Da si nu prea.
    Tu esti deja self, deci poti continua sa prestezi servicii fara nici un card.
    Daca ai intentia de a lucra ca angajat, in situatia actuala, ai posibilitatea sa devii student, aplici pentry YC ca student si ai dreptul la acele 20h/sapt in timpul scolii si nelimitat in vacante. Atentie la cerinte pte BR1, vei avea nevoie de asigurare de sanatate si foduri/sponsorizare.
    Ai dreptul de a excercita cele doua statute concomitent daca doresti.
    Bafta

PS imi amintesc vag ca ziceai pe undeva ca ai plecat din UK de ceva ani. Sper ca ai incheiat anul financiar ptr self la timp altfel vei fi penalizata ptr intarziere

6. ConstantinCoryna

ConstantinCoryna New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ziua,
    Am o intrebare daca ma poate ajuta careva. Pe data de 1 februarie am primit si eu YC student. Datorita faptului ca locuiesc intr-un oras mic, n-am gasit pana acum niciun loc de munca -plans- , asa ca eu si prietenul meu ne-am decis sa ne mutam in alt oras. Am gasit deja apartament iar pe data de 13 luna aceasta urmeaza sa ne mutam. Intrebarea mea este: trebuie sa anunt UKBA in ceea ce priveste schimbarea domiciliului?
    Va multumesc.

7. costoboc

costoboc New Member

Trophy Points:
    0
    @ConstantinCoryna
    Domiciliul nu are nici o importanta in aceasta situatie. Tu ai grija sa-ti mentii statutul de student timp de un an de cand gasesti de lucru (ca sa poti aplica de BC). Daca schimbi scoala sau cursul trebuie sa-i anunti pe ei.

8. Corinel

Corinel New Member

Trophy Points:
    0
    As dori sa stiu si eu cum va programati pt un interviu la Croydon? Aplicati cumva online pe site'ul UKBA sau sunati la oficiul de emigrari ( 0870 6067766) ? Daca poate cineva sa'mi dea un raspuns pt'ca nu mai vreau sa astept 4 luni acest yellow card. -nu-nu-

9. alecs.viper

alecs.viper New Member

Trophy Points:
    0
    Din pacate nu se mai fac programari telefonice. Ai 2 alternative:
    Aplici online - metoda care iti va ocupa ceva timp, dar e posibil sa prinzi o programare (in conditiile actuale) peste 45 de zile. (Vezi topicul acesta http://www.romani-online.co.uk/forum/em ... start=2400 )
    Aplici prin posta - dar astepti mai mult timp, undeva in jur de 3-4 luni.

10. ConstantinCoryna

ConstantinCoryna New Member

Trophy Points:
    0
    @costoboc,
    Multumesc pentru raspuns :), din pacate cred ca va trebui sa ma mai inscriu la un curs pt a indeplini 1 an de studiu... -trist- . Oricum, m-am linistit in privinta asta.
    Mersi si succes tuturor -da-da- .

11. costoboc

costoboc New Member

Trophy Points:
    0
    Atentie! nu 1 an de studiu e important sa ai, cu toate ca e implicit 1 an sau peste. Din momentul in care te angajezi, daca lucrezi 1 an fara intrerupere mai mare de 30 de zile ai dreptul sa aplici ptr BC. Acum intervine cursul. Ca sa ai drept de munca, in situatia ta, trebuie sa-ti mentii statul de student atat cat e nevoie (sa faci 1 an de lucru neintrerupt).

12. dreamon

dreamon New Member

Trophy Points:
    0
    Salut!

Stiu ca asta este prima mea postare pe forum, dar va asigur ca am citit cat de mult am putut pe diverse topicuri si nu am gasit un raspuns la intrebarea mea. Daca insa exista undeva si ma puteti indruma cu un link, v-as fi foarte recunoscatoare.

Planuiesc sa ma mut in Anglia pentru un master de 1 an. Am primit deja oferta, mai am de trimis examenul de engleza si primesc confirmarea. Incerc sa adun deja cat mai multe informatii si sa fiu cat mai pregatita.

Stiu ca pentru Yellow Card dureaza foarte mult pana il primesti si mai stiu ca pentru a aplica pentru Blue Card trebuie sa fi lucrat 12 luni neintrerupt. Dar in cazul urmator: ajung acolo, imi vine YC dupa o perioada lunga, mai dureaza pana gasesc si de lucru, mai imi raman sa zicem 5-6 luni in care pot lucra part time pentru ca se termina cursul si de la terminarea lui mai am voie doar 4 luni sa lucrez. Bun. In conditiile in care mi se termina cursul, dar nu se indeplinesc cele 12 luni de lucru necesare pentru a aplica pentru Blue Card, ce este de facut?

Ma framanta aceasta intrebare si sper sa ma poata ajuta cineva cu un raspuns.

Multumesc frumos!

13. costoboc

costoboc New Member

Trophy Points:
    0
    Tu ai nevoie de YC doar daca vrei sa muncesti sa te intretii pe perioada studiilor. Dreptul de munca va continua, daca nu ma insel, 3 luni dupa ce termini studiile.

Dupa ce termini acel Master in UK ori orice alt higher degree ai posibilitatea de a obtine BC pe baza acelor studii. Se aplica cu formularul BR2 numai prin posta (asta inseamna ca dureaza un pic).
    http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/sitec ... ormbr2.pdf

Verifica poate te incarezi de acum la Highly Skilled Migrant Programme (acelasi formular) dar trebuie sa faci 75 de puncte din scoala, varsta, experienta, venituri.
    http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/eucit ... lyskilled/
    Este si un topic pe forum, intitulat HSMP

Si ca sa raspund la intrebarea ta (cu toate ca nu ti se aplica), cei care termina cursul inainte de a face 12 luni de munca au grija sa se inscrie la alt curs, dar sa nu fie pauza mare intre ele. Si tot asa pana fac cele 12 luni de munca.
    Multa Bafta!

14. dreamon

dreamon New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc frumos, costoboc!

Ideea mea ar fi sa raman acolo sa muncesc dupa ce termin masterul. Voi avea nevoie de YC in speranta ca gasesc un job sa mai acopar din costuri in timpul studiilor.

Ca sa ma lamuresc eu complet, confirma-mi daca am inteles bine: dupa ce termin masterul, chiar daca nu am indeplinit 12 luni de munca part-time neintrerupta, pot aplica pentru BC? Unde gasesc aceste informatii pe site-ul ukba, ca eu nu am gasit...:(

Multumesc pentru link-uri! Nu cred ca ma incadrez la HSMP pentru ca eu voi aplica la un master umanist, nu MBA.

Numai bine!

15. costoboc

costoboc New Member

Trophy Points:
    0
    @dreamon
    DA, ai inteles bine, o data terminat masterul poti aplica pe baza lui pentru BC. Nu mai conteza statutul de pana atunci pentru ca te vei incadra in alta categorie.
    Trebuie sa mai citesti o data tot in link-urile pe care ti le-am dat. MBA este o categorie, dar nu singura.Pe acest formular se aplica pentru mai multe categorii care completeaza sectiuni diferite.
    ex: formularul BR2 este pentru (pg2):
    If you are applying on the basis that in the last 12 months you have
    successfully completed either a recognised UK Bachelor’s degree
    Master’s degree, PhD or equivalent postgraduate certificate or
    postgraduate diploma in any subject please also complete section 9.

Vei observa ca nu ti se spune sa completezi sectiunile unde se face punctajul, numai cele de identificare, scoala absolvita si caracter

HSMP este ca sa zic asa diferit de aplicatia pe care o sa o faci tu dupa ce termini masterul. HSMP aplici acum daca te incadrezi. Dupa ce termini e alta poveste.

[edit] am gasit pe forum un topic mai potrivit pentru situatia ta. Vezi acolo ca si altii au fost in aceiasi situatie
    http://www.romani-online.co.uk/forum/st ... -card-3143

16. dreamon

dreamon New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc, costoboc! :)

Da, am inteles de prima oara ca pentru BR2 poti sa fi terminat un master oarecare.

Ma refeream la HSMP cand ziceam de MBA. :)

Acum tot citind, am mai aflat cate ceva si as vrea sa cer lamuriri in legatura cu Comprehensive Sickness Insurance....Ce este mai exact (inteleg ca nici pentru englezi nu e clar :(( ), cum fac rost de ea, cam cat costa si oare pot sa o fac dinainte sa plec in UK ca sa o am cand ajung acolo? Inteleg ca nu poate fi inlocuita de European Health Insurance decat daca vreau sa stau temporar....am dat o cautare pe forum dar nu am gasit decat cateva mentiuni, fara exemple de solutii de la cei care au avut succes cu YC.

17. costoboc

costoboc New Member

Trophy Points:
    0
  18. kikilici

kikilici New Member

Trophy Points:
    0
    wow de asigurare nu stiam nimic -wow- e scumpa?
    cand vine vorba de sponsorizare.. nu am sponsori.. pot sa ma consider pe mine insumi sponsor? adica presupunand ca in calitate de self employed ma intretin in timp ce studiez.. cred ca asta ai spus, nu? -nu-stiu- scuze cu cat aflu mai multe ma simt mai confuza cu legile astea ale lor.
    in ce priveste tax return-ul eu am aplicat ceva online pe www.hmrc.gov.uk › Self Assessmentnu stiu cat de corect sau daca mi-am facut mai mult rau decat bine inca.. -nu-ma-uit-

19. costoboc

costoboc New Member

Trophy Points:
    0
    @kikilici
    TREBUIE sa-ti spun ca esti o figura, de cand te-ai inscris (nu de mult) numai aberatii spui.
    Ma faci sa ma intreb daca nu cumva asta iti este si scopul.
    De ce zic asta, pentru ca modul in care amesteti tu lucrurile (dupa o luna de citit de forum) da dovada ori de o prostie crasa ori de istetime rau intentionata.
    A mai fost unul ca tine, @babis03, in aceasi perioada venit si plin de aberatii. Sunteti prieteni? Apoi vrajitoarele....
    Este ceva in aer in perioada asta?

20. kikilici

kikilici New Member

Trophy Points:
    0

Share This Page