13.2 C
London
Friday, September 17, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Yellow Card

Discussion in 'STUDENT IN UK' started by rami1981, Nov 23, 2007.

1. costoboc

costoboc New Member

Trophy Points:
    0
    Nu ai nevoie de nici un avocat.
    Te duci la scoala si te inscrii ca orice student fara a avea alte motive (primul pas). Dupa ce incepi cursurile ei iti dau oricum o scrisoare de confirmare, daca nu o sa ceri si nu au nici un motiv sa te refuze.
    Nu ai nevoie de YC ca sa incepi cursurile (cine a zis asa ceva?), asta este emis ca sa ai drept de munca (20h/saptamana).
    Cand te hotaresti sa aplici pentru YC iti trebuie (atasate la formularul BR1)
    1. documente care sa ateste identitatea (CI sau pasaport, certificat casatorie - daca e cazul)
    2. scrisoarea de la scoala
    3. contat la banca sau declaratie de sponsorizare sau declaratie pe propria raspundere
    4. asigurare medicala comprehensiva (stiiu asiguratori ce ai nevoie daca zici asta)
    5. doua fotografii tip pasaport
    Legal aplicatia nu te costa nimic. Costurile apar daca nu ai incredere in tine si apelezi la altii.

Toate sunt explicate aici http://www.romani-online.co.uk/cum-sa-completez-br1

Bafta.

2. Mihai123

Mihai123 New Member

Trophy Points:
    0
    3. declaratia de la mama? si unde ar trebui facuta si ce ar trebui sa scrie in ea? si pe langa asta ar trebui si un statement de la ea de la banca pe numele ei?
    4. daca am sub 18 imi trebuie si mie asigurare?

3. costoboc

costoboc New Member

Trophy Points:
    0
    3. daca esti sponsorizat, sa ai o scrisoare din care sa reiasa ca acea persoana (mama) se obliga sa te intretina pe toata perioada cursurilor. Trebuie sa arati intr-un fel ca poate sa faca asta cu un statement in care se vede ca intra o suma de bani regulat.

Uite aici cateva exemple de pe forum (le-am gasit folosind functia search – cuvat cheie “sponsorizare”)
    http://www.romani-online.co.uk/forum/em ... re#p101710

http://www.romani-online.co.uk/forum/st ... zare#p5211

http://www.romani-online.co.uk/forum/st ... zare#p4531

4. tu esti aplicantul principal, deci trebuie sa ai asigurare pe numele tau

4. Mihai123

Mihai123 New Member

Trophy Points:
    0
    Si cam ce suma ar trebui sa apara pe statementul ei?

5. euancuta

euancuta New Member

Trophy Points:
    0
    Buna,
    vreau sa incep un curs de engleza si sa ma programez pentru yellow card. Pe acest forum am observat ca parerile sunt foarte diferite, asa ca va rog din suflet sa ma ajutati cu niste informatii concrete:
    1. sa incep un curs de 15 ore pe saptamana sau doar part time?
    2. Williams College ofera curs pentru un an, 15 ore pe saptamana de 1470. Ce credeti?
    http://www.williamscollege.co.uk/course ... glish.html
    3. Cine poate sa imi spuna un notar, care poate sa imi faca scrisoarea aceea ca nu imi trebuie beneficii din partea statului.
    4. In legatura cu asigurarea trebuie facuta pe un an de zile? Cineva poate sugera o asigurare ok ca pret?
    Va multumesc si v-as fi recunoscatoare pentru cateva raspunsuri:)

6. Mihai123

Mihai123 New Member

Trophy Points:
    0
    Ajung pt 2 persoane sa se invarta la 800 de pounds pe statement in afara de shopping?

7. lucinico

lucinico New Member

Trophy Points:
    0
    Cine poate sa imi spuna din surse sigure, sigure ca daca am YC, deci sunt studenta (din Noiemb) am dreptul sa muncest Self Employed fara sa apara apoi probleme la HO cand vreau sa aplic pt BC? a facut cineva asa? multumesc mult de tot :)

8. costoboc

costoboc New Member

Trophy Points:
    0
    @ euancuta

Eu am abservat ca parerile coincid in marea majoritate, dar depinde si cat ai citit!

1. Numai tu decizi ce curs ti se potriveste mai bine (oops … ti s-a mai spus asta). Se da YC in amandoua situatiile
    2. Personal cred ca 1,470 de ce-or fi ei sunt mult prea multi pentru un curs de engleza, dar din nou n-am sa analizez obtiunea ta. Importan este ca scoala sa fie acreditata , verifica lista DIUS
    3. Cauta in zona ta (on-line) ceea ce se numeste “commission of oath”, de obicei sunt cabiete de avocati, unde te duci cu documentul de identitate si o scrisoare (scoasa la imprimata). Iti dau exemplu ce am facut eu mai jos, dar sunt si alte formate pe forum (chiar pe acesta pagina am pus cateva link-uri). Pe mine m-a costat £ 5.00

I, (numele tau) of (adresa ta din UK) do solemnly and sincerely declare as follows:

1. That I will not became a burden on the society during my studies at (numele universitatii)
    2. I am de holder of the Romanian Passport Number ….

AND I MAKE THIS STATUTORY DECLARATION on my own knowledge by virtue of the Statutory Declaration Act 1832.

Signed by (numele si prenumele tau)
    In the County of …..
    At (adresa institutiei)
    On the (ziua) day of (luna) 2012
    In the presence of: (semnatuta celui care certifica)
    Solicitor/Commisioner of Oaths (stampila persoanei care certifica)

4 . asigurarile nu se fac pe o perioada mai lunga/scurta de un an. Si orcum trebuie sa acoperi perioada studiilor. Cauta oline sau pe forum ca sunt multe variante. Eu am mers cu AVIVA dar sunt si altele.

Nu e chia rasa complicat cum pare la prima vedere. Pana la urma trebuie sa faci rost numai de 3 hartii si 2 poze (asumand ca actele de identitate le ai deja) si sa completezi un formular in baza lor (BR1)
    - Scrisoarea de la facultate
    - Statement de la banca si/sau declaratie pe propria raspundere
    - Asigurarea de sanatate

9. costoboc

costoboc New Member

Trophy Points:
    0
    Nu exista nici o reglementare in ceea ce priveste suma care trebuie sa o ai. Din experienta altora (citita pe forum) o suma initiala dupa care se vede rulaj (cheltuieli curente) este foarte bine.

10. Corinel

Corinel New Member

Trophy Points:
    0
    Sunt noua pe forum :)
    Dar am si eu o intrebare si as vrea sa ma clarifice cineva...am aplicat pt yellow card pe 17 octombrie 2011, fiind studenta part-time pt IELTS ( mai putin de 15 de ore pe saptamana), iar pe 22 ianuarie imi venise o scrisoare de avertizare cum ca trebuie sa le mai trimit o asigurare medicala si dovezi ca sunt ajutata financiar de cineva, inainte de a fi luata decizia. Am trimis tot ceea ce mi'a fost cerut printre care si medical card de la medicul de familie de aici..insa aceasta nu a fost deajuns si am primit refuzul pe 20 februarie :((((((( din cauza ca medical card nu a fost valid si trebuia sa trimit asigurarea medicala (am asteptat degeaba aproape 4 luni ) . Intrebarea mea este de unde fac rost de aceasta asigurare medicala, din Romania sau pot face rost de ea si aici, in UK? Si cum sa aplic din nou pentru yellow card , insa nu sa astept iarasi atat de mult? Poate stiti cumva o cale mai rapida...si apropo mai poti sa aplici online sau sa suni pentru a putea programa un interviu la Croydon... sau a ramas doar solutia prin posta?

Merci :)

11. tarziu

tarziu New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ziua,
    M-ar interesa daca vi se pare mult 1800 de lire anual un NVQ customer service level 2. Dar aceeasi suma la un NVQ health and care? Respectivii garanteaza obtinerea NINo si a yellow cardului. Cum pot afla daca ar fi acreditati? De pe siteul UKBA?
    Va multumesc.

12. euancuta

euancuta New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc frumos costoboc. Eram convinsa sa platesc acest curs dar acum caut ceva part time pentru ca mi-ar ocupa tot timpul daca as alege sa studiez in fiecare zi de luni pana vineri. Oricum mai intai incerc sa imi fac programarea, iar daca fac rost de ea incep cursul. Imi era frica sa nu incep ceva part time si sa nu ma accepte la yellow card. Am cerut cotatie de pret pentru asigurare si am primit 44 lire la AVIVA. Iar pentru scrisoare voi face cum mi-ai spus tu. Multumesc inca o data.Sper sa rezolv cu programarea.

13. cryky

cryky New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ziua,
    Exista un colegiu in Reading care ofera cursuri de engleza de 2 ore sedinta, pot plati cursurile in fiecare saptamana, colegiul este acreditat, intrebarile mele sunt:
    Cate sedinte sunt obligat sa aleg pe saptamana?
    Trebuie sa platesc toata suma pentru un an de zile?
    Acea declaratie ca nu ramai fara bani sa te sustii trebuie facuta neaparat la notar pentru ca am vazut lume care au declarat pe propria raspundere acest lucru

14. costoboc

costoboc New Member

Trophy Points:
    0
    Ghidul de completare a formularului BR1 este clar in privinta asta "A declaration witnessed by a Commissioner for Oaths*, to state that you, as the applicant, will not become a burden on the state.
    * A Commissioner for Oaths has the power to certify the oath of another over documents"
    http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/sitec ... ormbr1.pdf

Daca alegi sa prezinti declaratia, iti sugerez sa o faci corect.

15. cryky

cryky New Member

Trophy Points:
    0
    merci pentru lamurire ..costodoc...in legatura cu celalalte intrebari ...sunt de ajuns 2 sedinte pe saptamana?

16. babis03

babis03 New Member

Trophy Points:
    0
    Sunt sigur ca ai putea gasii NVQ-uri mai ieftine de 1800 de lire si sa fie si acreditati. Adevarul e ca nu prea te ajuta google.com in gasirea unui colegiu in zona ta. In ce zona cauti ?

17. costoboc

costoboc New Member

Trophy Points:
    0
    @tarziu, important e sa fie OK pentru tine (suma) si ce domeniu ti se potriveste mai bine daca te gandesti sa si muncesti in acel domeniu dupa cursuri.
    Nu trebuie sa-ti garanteze ei obtinerea YC, daca ai dreptul il ei oricum (ca student la o scoala acreditata).
    Ca sa vezi daca sunt acreditati verifici sa fie scoala pe lista DIUS (care este pe site-ul UKBA) http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/sitec ... gister.pdf

@babis03 nu ai avut cu cine vorbi astazi? Iar te gasesc vorbind fara rost ( a treia oara).

18. babis03

babis03 New Member

Trophy Points:
    0
    Si cu ce ma poate ajuta intrebarea ta? Daca nu te ajuta raspunsul nu-l citii

19. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Incearca google.co.uk -da-da-

20. mihaivolei

mihaivolei New Member

Trophy Points:
    0
    e foarte mult 1800 sunt sigut ca poti gasi la cel mult 1200 eu cam la atat cred ca am ajuns cu totul dupa ce m-am angajat

Share This Page