11.6 C
London
Sunday, October 24, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Yellow Card

Discussion in 'STUDENT IN UK' started by rami1981, Nov 23, 2007.

1. MagdaMC

MagdaMC New Member

Trophy Points:
    0
    Omul a intrebat daca e ok 1600.
    E ok!

Nu i-a zis nimeni cat sa puna! Pentru ca nu se specifica suma niciunde!

2. Super trooper

Super trooper New Member

Trophy Points:
    0
    Asa e, nu se specifica in schimb umbla zvonuri despre sume enorme. Ca trebuie sa ai nu stiu cate mii in cont ca daca nu e prapad etc. Sumele astea gen 1600 sau 5000 cum am vazut pe undeva pe forum vin calare pe zvonurile de care ziceam mai sus.
    Si zonurile, indiferent la ce se refera ele, nu fac bine nimanui mai ales cand se face din tantar armasar.

3. MagdaMC

MagdaMC New Member

Trophy Points:
    0
    Nu stiu daca umbla zvonuri. Fiecare spune cat avea in cont la momentul aplicarii.
    Sper ca nu vrei sa spui ca am lansat eu vreun zvon -ras2-

4. Super trooper

Super trooper New Member

Trophy Points:
    0
    Sper ca nu vrei sa spui ca am lansat eu vreun zvon

Departe de mine gandul.

Polemica pe tema asta poate continua dar nu-i vad rostul. Una e sa spui cat ai avut tu in cont si alta e sa spui ca daca nu ai x suma te resping ca asa ai auzit tu de la "prietenii care au mai aplicat". Eu la asta ma refer. Tu inca esti in tara deci nu te "incadrezi" -dans-

5. claudiagta

claudiagta New Member

Trophy Points:
    0
    Buna,
    Am yc student si va rog sa imi spuneti si mie daca prezenta la curs este obligatorie?
    Daca lipsesc de la curs(engleza) ce se poate intampla?

6. alecs.viper

alecs.viper New Member

Trophy Points:
    0
    Pentru cei interesati de cursuri in aceasta perioada, pe 25 feb 2012 incep cursuri ESOL gratuite in Richmond ( http://www.racc.ac.uk/ ) Entry 3 si Level 1. In fiecare sambata cate 3 ore, pana pe 14 Iulie.

Colegiul este la 5 minute de Richmond station. Apare atat pe lista diusregister cat si pe Tier 4 ca Highly Trusted Sponsor.

(Nu fac reclama, nu am nici o afiliere cu colegiul.)

7. lucinico

lucinico New Member

Trophy Points:
    0
    Am si eu cateva nelamuriri ref la NVQ courses. Am citit postul lui ValiB si m-am tot uitat pe forum dar nu imi e clar...
    Eu mi-am obtinut YC in Dec si de atunci muncesc part time. Fac cursuri IELTS pe care le termin in vara dupa care vreau sa incep AAT course (accounts technician). Am gasit un curs aici, in Manchester, care este NVQ AAT pt un an. I-am sunat sa intreb care sunt cerintele pt a fi acceptata si mi-au spus ca ar fi ideal sa muncesc in domeniu sau sa le demonstrez ca am de gand sa o fac. Eu am deja experienta in accounts si deci sper sa ma accepte fara job. Intrebarea este: o data ce incep cursurile pot sa imi gasesc de munca pe cont propriu si full time in contabilitate? sau trebuie sa fie neaparat work-placement? multumesc pt ajutor

8. Super trooper

Super trooper New Member

Trophy Points:
    0
    Indiferent daca jobul il ai, ti-l gasesti tu sau ti-l gaseste scoala cursul tau trebuie sa necesite work placement. Poti sa muncesti full time daca iti cere scoala acest lucru, prin natura cursului.

9. lucinico

lucinico New Member

Trophy Points:
    0
    Problema este ca nu reusesc sa aflu acest lucru- daca cursul necesita sau nu work placement. I-am contactat pe cei de la AAT si nu mi-au dat nici ei un raspuns. Pe diverse forum-uri se discuta cum ca ar trebuie sa muncesti in domeniu pt a obtine calificarea AAT, altii zic ca nu. Stie cineva mai multe detalii despre cursurile AAT?
    Ma gandeam sa ii contactez pe cei de la UKBA dar nu stiu.. sunt un pic reticenta :(

10. Lancelot

Lancelot New Member

Trophy Points:
    0
    Nu stiu daca s-au schimbat condintiile, dar stiu cazuri in care s-a studiat AAT fara sa fi lucrat. AAT este un curs profesional si de aceea este recomandat sa lucrezi in domeniul contabilitatii.

Dar pe de alta parte... sincer m-as mira ca un roman care nu a lucrat in domeniu in Marea Britanie (uitati ce ati facut in Romania ca nu se aplica aici, Romania are contabilitatea pe care Marea Britanie au avut-o pe timpul reginei Victoria) sa lucreze direct la nivelul AAT...

11. spot

spot New Member

Trophy Points:
    1
    Am si eu o rugaminte, daca cineva ma poate ajuta cu un sfat. Am yc de student si am inceput sa lucrez in luna decembrie. Am comunicat de la inceput angajatorului situatia mea (restrictia de 20 de ore pe saptamana) si am fost asigurat ca totul va fi in regula indiferent cate ore voi lucra. Prima luna nu au fost probleme, am lucrat destul de putin, deci nr de ore se incadreaza in limita. Acum cateva zile am primit al doilea payslip pt luna a doua, in care am 136 de ore (sper ca nu este cu problema intrucat am avut vacanta de sarbatori la colegiu, deci aveam dreptul la munca full time). Sunt programat sa lucrez 4-5 zile pe sapt full-time, intrucat trebuie sa suplinesc absenta unor colegi, si i-am atras din nou atentia managerului privind payslipul si m-a surprins neplacut intrucat nu prea a stiut ce sa zica(nepasare, indiferenta...), motivand ca nu se poate modifica payslipul. Deci practic luna urmatoare voi primi un payslip cu mult peste 80 de ore cat banuiesc ca ar fi limita superioara.
    Ce ma sfatuiti sa fac in acest caz? Exista vreo solutie?

12. lucinico

lucinico New Member

Trophy Points:
    0
    Deci sa inteleg ca AAT nu e curs vocational si ca NVQ AAT course nu imi permite sa muncesc full time. Totusi cand te inscrii la curs cer experienta sau preferabil sa lucrezi in domeniu.
    Cine ii mai intelege...
    ps- stiu ce inseamna contab la ei, si stiu ca e complet diferita de a noastra (slava domnului-e mai usurica) pt ca am lucrat in Irl in domeniu.

13. LiviaG

LiviaG New Member

Trophy Points:
    0
    Buna tuturor.

stie cineva, ca eu nu gasesc nicaieri, unde se specifica ce inseamna acel FULL COMPREHENSIVE? altfel de unde 'zvonul cu mental, dental optical?

asigurarea mea include mental, dental si optical, in plus am si o scrisoare in care zice: pachetul dvs include urmatoarele optiuni: m,d,o. fara sa scrie full comprehensive.

pot primi un sut in dos doar ca nu scrie mare si negru 'full comprehensive?'

imi fac tot felul de spaime, insa am nevoie de o incurajare mica. -trist-

multumesc!

14. Fabian

Fabian New Member

Trophy Points:
    0
    Nu se specifica. Ramane la latitudinea lor.
    Teoretic ar trebui ca asigurarea Full Comp. sa acopere tot ce poate acoperi o asigurare medicala. Ei pot sa considere ca nu acopere tot o anumita asigurarem din motive doar de ei stiute.

15. luci2511

luci2511 New Member

Trophy Points:
    0
    Sunt venit de cateva zile in londra si m am inscris la un colegiu dar mi s a spus de acolo k pt a incepe cursurile am nevoie sa am deja appointmentul facut la yellow card si abia dupa ei vor putea sa mi dea scrisoarea kre sa acrediteze k sunt inscris la ei kre imi este necesara pt a obtine yellow cardu.Problema este ca appoitmenturile online sunt f greu de facut pt k nu se gasesc locuri...stie cineva cum as putea aceasta problema? Am incercat la vreo 2 avocati pe care i am consultat si la o firma de consultanta kre a zis k ma rezolva dar in schimbul unei sume destul de mari de bani,circa 400 pounds dar nu am nicio garantie si in plus mi a spus k imi trebuie o gramada de alte chestii la dosar despre care habr n aveam k trebuiesc(cazier,ceva kre sa ateste de unde am banii de pe statementu bancar iar pe langa FULL COMPREHENSIVE mi a mai zis ceva de asigurare dentara,oftalmologica si psihiatrica) -nas- dk aveti ceva informatii va rog sa ma ajutati!

16. lucinico

lucinico New Member

Trophy Points:
    0
    In primul rand multumesc pt raspunsuri- m-am clarificat cu NVQ :)
    Mai am niste intrebari- sper sa ma puteti ajuta:
    Sunt studenta la un curs PT IETLS din Noi'11 si conform hartiei pe care am dat-o la HO cursul se termina in Iulie. Intrebare: daca vreau sa ma transfer(in cadrul aceleasi scoli) la cursul CAE Cambridge(acelasi nr de ore pe sapt) cum ar trebui sa procedez? Se poate fara sa am probleme cu HO? sa nu zica aia ca de ce nu l-am terminat pe asta!?
    Si inca o problema- eu termin cursul asta pe 7 Iulie si incep altul, in domeniul pe care mi-l doresc, abia in Septembrie. Intre timp oare este ok ca nu fac cursuri sau e mai bine sa mai platesc pt aprox 2 luni (Iulie, Aug) cursuri de lb engleza, ca sa nu am pauza f mare?
    Multumesc!

17. lucinico

lucinico New Member

Trophy Points:
    0
    nu ma poate sfatui nimeni? :(

18. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    m-am logat special...
    Nu trebuie sa ai nici macar 1 zi 'gaura' intre cursuri. Deci mare atentie!
    referitor la ai anunta, era numarul ala de vorbesti cu ei, chiar si daca cursul e tot in acelasi loc, te sfatuiesc sa-i anunti. Suflii si in iaurt.

19. lucinico

lucinico New Member

Trophy Points:
    0
    merci merci :)
    da,cursul e in acelasi loc dar am sa ii anunt oricum; am sa le trimit scrisoare de la colegiu pt ca oricum am sa imi prelungesc cursul pana in sept pt a nu avea 'gaura'
    numai bine

20. Mihai123

Mihai123 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ziua. ma poate ajuta si pe mine cineva daca am varsta de 16 ani si vreau sa obtin yellow cardul pt student ce acte ar trebui sa trimit? sunt cu parintii aici dar va rog nu mi spuneti sa aplic ca dependent si obtin blue ca stiu asta. Multumesc

Share This Page