16.3 C
London
Monday, October 18, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Yellow Card

Discussion in 'STUDENT IN UK' started by rami1981, Nov 23, 2007.

1. kitchi11

kitchi11 New Member

Trophy Points:
    0
    Draga CataR,

imi cer scuze ca am fost prea ocupati cu combaterea unor persoane dubioase si n-am observat mejalul tau.

Dupa cunostintele mele este exact cum ai descris tu in mesajul tau anterior:

Nu este reglementat domeniul in care ai voie sa faci partea practica, deci asta include si Customer Service. Singura cerinta e ca acel curs sa aiba legatura cu ceea ce vei lucra. Unele cursuri au o parte teoretica (in clasa) si partea practica la locul de munca. Altele teoretic ar trebui sa aiba si cateva ore in "clasa" dar de multe ori se sare peste acest detaliu si incepi direct la locul de munca (care este desigur "doar" training). Colegiul trebuie sa se regaseasca pe lista DfES (poate sa mai schimbat denumirea, aici ar trebui sa sapi pe siteul UKBA putin)

Numai bine,

K

2. CataR

CataR New Member

Trophy Points:
    0

Iti multumesc mult de ajutor. In cazul meu vreau sa urmez un NVQ Customer Service pentru ca de ceva timp lucrez in retail full time. Din cate am inteles daca urmez acest curs de NVQ Customer Service level 2 nu trebuie sa merg la cursuri, ci o persoana acreditata de la institutia colegiul care ofere aceste cursuri, va vebi o data la 2 saptamani pentru a urmarii evolutia mea la locul de munca, urmand sa constate in ce masura indeplinesc/urmez sfaturile lor. Apoi urmand sa dau niste examene pentru a primi acea "calificare" de NVQ. Nu stiu daca "programa cursuli" difera de la institutie la institutia, asta este ce am auzit pana acum ca s-ar intampla.

Referitor la lista colegiilor/institutiilor acredita UKBA am gasit lista DIUS pe site-ul oficial UKBA...dar e din 2009. Unde pot gasii o lista actualizata? Cred ca varianta cea mai sigura e sa le scriu un mail celor de la UKBA, in care sa ii intreb daca colegiu respectiv este acreditat de ei sau nu.

In momentul in care urmezez un curs NVQ am drept de munca 40 ore/sapt sau doar 20 de ore/sapt?

Iti multumesc inca o data pentru ajutor. :)

3. kitchi11

kitchi11 New Member

Trophy Points:
    0

4. CataR

CataR New Member

Trophy Points:
    0

-thumbsup-

5. DanielG95

DanielG95 New Member

Trophy Points:
    0
    Este cumva Yellow cardul pt student si rezidenta? Thanks

6. ram_oo7

ram_oo7 New Member

Trophy Points:
    0
    am schimbat scoala si trebuie sa anuntz UKB !La ce adresa trimit scrisoarea ? -nu-stiu-
    astept un raspuns pt cine ma poate ajuta -ras4- !Multzumesc!

7. RazzyFUnik

RazzyFUnik New Member

Trophy Points:
    0
    Salut

Formularul trebuie printat color sau poate fi printat alb negru?

Imi puteti spune un site unde gasesc cursurile NVQ care se fac in Birmingham? Din cate am obs costurile acestor cursuri sunt cam mari, asadar se pot urma prin creditare? Locul de munca iti este repartizat sau il cauti tu?

Care este suma minima pe care trebuie sa o ai in cont cand aplici pt YC? Daca scot un bank statement cu 1000 lire si in timp mai raman sa spunem 400 lire, este ok sau sunt probleme?
    De asemenea care sunt duratele minime pt asigurare, contractul de chirie?

Pe perioada cat sunt actele trimise pt YC pot iesi din UK (o sa tin pasaportul si o sa trimit CI ) pt 2-3 zile?
    Care este perioada medie in care primesti YC de cand aplici?
    Multumesc

8. alextarnovscki

alextarnovscki New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ziua.

Pe 23 ianuarie am programare la Croydon pentru yellow card ca self employed si am doua nelamuriri. Va rog sa ma ajutati cu un raspuns, daca se poate.

1. Am nevoie de asigurare medicala, sau nu?

2. Colaborez cu mai multe companii si in functie de preferintele lor lucrez ba prin ltd deschis pe numele meu ba direct in numele meu, ca self employed. Ce prezint la Croydon: acte legate de munca prin ltd, acte legate de munca in nume propriu sau amandoua?

Multumesc mult.

9. csandra832000

csandra832000 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna, cumva nu merge link-ul pentru "Student in UK - Mature Students"?

10. adelaide_

adelaide_ New Member

Trophy Points:
    0
    Alb negru e ok.

Nu exista un termen general valabil pentru suma minima. Te sfatuiesc sa citesti topicul cu YC, acolo multe persoane au scris pe tema asta.
    Durata minima pentru asigurare? Cred ca trebuie sa coincida cu durata cursului(dar e de considerat si ce ofera agentia de asigurari)- dar ar putea exista si opinii diferite.
    Iar pentru contractul de inchiriere n-am auzit vreodata de o durata minima.

La restul intrebarilor nu stiu sa-ti raspund.

11. elec

elec New Member

Trophy Points:
    0
    salutare,

Cine imi poate raspunde si mie la urmatoarea intrebare? poate domnul Vali B k il vad f bine informat.

Daca am yellow card si acu fac un curs de NVQ Level2 Health&social care si angajatorul care mi a dat workplacement letter a fost practic cel kre m a si ajutat sa mi obtin yc prin jobul pe kre mi l a oferit ma tine legata de el 1 an de zile neaparat???????????????? Neaparat tr sa stau 1 an sa lucrez in acel loc mizer k sa ating perioada de 1 an, pt a aplik mai apoi pt blue card? Sau pot la fel de bine sa renunt sa jobul asta si sa mi caut un alt home care mai curat si unde esti, cred, mai respectat? Asta fara sa mi afecteze statutul de student si de obtinere ulterioara a blue cardului??
    intreb pt k am o prietena care zice k a facut asa, dar park nu as crede, cred totusi k riscul e destul de mare....

va rog cine stie sa mi raspunda....

Multumesc!

12. MagdaMC

MagdaMC New Member

Trophy Points:
    0
    Nu vreau sa te induc in eroare, dar eu am citit undeva pe site-ul UKBA ca poti schimba job-ul dar trebuie sa anunti scoala si UKBA.

Cauta pe site-ul lor! http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/

13. elena2525

elena2525 New Member

Trophy Points:
    0
    buna am si eu o intrebare:daca fac un curs de limba engleza part time timp de un an e ok pt yellow card?si daca nu muncesc dar am bani in cont cat sa ma intretin pe durata studiilor le spun ca am venit cu iei din tara?

14. dana.future

dana.future New Member

Trophy Points:
    0
    CataR poti sa imi spui la ce colegiu faci NVQ Customer Service? Multumesc!

15. alinakelly

alinakelly New Member

Trophy Points:
    0
    buna tuturor,am si eu eu mica nelamurie,nustiu, poate pare prostesc dar chiar sunt ff ametita!
    sunt inscrisa la un curs la colegiu,e BTEC level 2 hospitality, am obtinut si yellow card,acum muncesc la un hotel. acu intrebare mea e daca jobul e in hospitality industry poate fi considerat ca si practica, adica collegiu ne incurajeaza sa muncim in domeniu sa fie mai usor cu scoala.......pot munci cate ore vreau? vreau sa ma pregatesc pt bc si nush ma intreb daca nu o sa fie o problema?
    ps....cursul il fac pe gratis ~:D

16. Super trooper

Super trooper New Member

Trophy Points:
    0
    Daca cursul e de TIP NVQ si e minim level 2 atunci poti munci full time ca se presupune ca faci practica. Nu conteaza daca cursul e platit sau gratis.

17. alinakelly

alinakelly New Member

Trophy Points:
    0
    e mai avansat decat NVQ dar e tot un curs vocational
    BTEC - Business and Technology Education Council,crezi ca e ok?

18. alinakelly

alinakelly New Member

Trophy Points:
    0
    inca o mica intrebare daca nu deranjez....cand se implineste anul pt bc, cand se incheie anu scolar,un an de yellow ori un and de munca?multumesc pt ajutor

19. Super trooper

Super trooper New Member

Trophy Points:
    0
    Nu conteaza cum se numeste scoala atat timp cat cursul tau presupune practica. Iar pt BC poti aplica atunci cand se implinesc 12 luni de scoala+12 luni de munca, toate astea dupa ce ai intrat in posesia YC ca numai dupa aia ai voie sa muncesti.

20. dana.future

dana.future New Member

Trophy Points:
    0
    alinakelly, spune-mi, te rog, la ce colegiu faci acest curs? tot incerc sa aflu ce colegii ofera acest tip de curs si nu gasesc- iti raman profund indatorata- multumesc

Share This Page