13.9 C
London
Wednesday, September 22, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Yellow Card

Discussion in 'STUDENT IN UK' started by rami1981, Nov 23, 2007.

1. parteneru

parteneru New Member

Trophy Points:
    0

Intr-adevar, fraza de mai sus contine raspunsul solicitat. Pentru mine e destul de clar.

P.S. Trebuie sa ai putina "tehnica" atunci cand citesti copy/paste-urile HO. -takecare- akecare-

2. policeofficer

policeofficer New Member

Trophy Points:
    0
    Aici cam ai dreptate Parteneru` ... asta e o calitate care se castiga in timp -lol- ol-

3. alinutza1000

alinutza1000 New Member

Trophy Points:
    0
    Silvia,ai nevoie de o declaratie din partea prietenului tau si orice dovada de venituri a lui(bank statement,payslips etc.)

4. alinutza1000

alinutza1000 New Member

Trophy Points:
    0
    Ramonap,nu cred ca noi romanii nu avem simtul regulilor altfel nu ne-am fi preocupat atat pentru a munci legal.Asa cum au spus si ceilalti,portita de "scapare" cu yellow card mie mi se pare totalmente legala.
    Cu privire la part-time sau full-time student,eu sunt inscrisa la un curs si in toate hartoagele pe care le am de la ei se specifica numai ca trebuie sa asist cel putin 80% din totalul orelor atata tot.Sapt. viitoare am sa trimit scrisoarea si va spun rezultatul dupa aceea.Un pupic la toti.

5. alinutza1000

alinutza1000 New Member

Trophy Points:
    0
    O intrebare,stie cineva daca acel BR1 form s-a schimbat,sau a ramas acelasi?Va intreb pt. ca am vazut ceva pe site-ul lor cum ca ar fi pus la dispozitie o versiune 2(??).Nu-mi mergea imprimanta asa ca am sunat la ei sa mi-l trimita si mi-au trimis acelasi BR1 form pe care deja il aveam. -thankyou- hankyou-

6. itsjustme

itsjustme New Member

Trophy Points:
    0
    Da, exista o noua versiune a formularului:
    http://www.ind.homeoffice.gov.uk/6353/1 ... 52/br1.doc
    Pe formularul ala scrie ca : This form is to be used for applications made on or after 19 November 2007.
    Eu cred ca ar trebui sa aplici cu noul formular. Dar daca aia ti-au trimis vechea versiune....probabil ca poti aplica si asa. Poate ai putea sa ii suni si sa ii intrebi despre fraza aia care am luat-o din formular, ca sa fii mai sigura.
    Multa bafta -kiss- iss-

7. dante200000

dante200000 New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare,

urmaresc de ceva vreme posturile de aici. Informatiile de aici mi-au fost de mai mare ajutor decat cele primite de la Home Office. Dupa vreo 4 emailuri trimise catre ei am ajuns la concluzia ca sunt catastrofa, habar n-au de treaba lor si evita sa iti dea informatii concrete pentru ca li frica de responsabilitate. In afara de asta li sunt cativa cu nume indian cred care nu se strofoaca sa iti zica daca sunt barbati sau femei asa ca nici macar nu stii cum sa li te adresezi cu Sir sau Madam.

Eu sunt student in Dundee si sincer speram sa nu ma intalnesc cu birocratia pe aceste meleaguri, dar iata ca e plin si pe aici de asa ceva. Incepand de la banca unde o tanti s-a legat de niste prostii de genul ca scrisoarea de la facultate trebuia sa imi fie adresata, cu toate ca era un fel de adeverinta, pana la alt brach unde ma poarta pe drum deja de trei saptamani (cu toate ca acu o saptamana si jumatate m-au sunat si au zis ca totul e ok si sa merg saptamana asta sa imi iau datel de cont...), vineri trebuie sa ma duc iar si daca nu reusesc nici de data asta o sa le zic ca imi retrag aplicatia pentru ca nu am nevoie de o banca care sa se comporte asa cu mine, mai ales cand vreau sa transfer bani in contul lor (al meu), bani de care ei o sa se foloseasca.Bine-nteles o sa fac si o plangere a adresa bancii si a profesionistilor care lucreaza acolo.

Eu am primit o bursa care acopera cheltuielile de scolarizare. Avnd in vedere ca nu lucrez inca sper sa fie ok daca prietena mea (care lucreaza in Dublin) o sa scrie o scrisoare in care declara ca ma sustine ea financiar si o sa atasam bank statementul ei.

Sper sa reusesc sa fac toate astea inca anul aceta si sunt curios de raspunsul lor, oricum nu ma mai mira nimic aici :p

Am sa va tin si eu la curent cu rezultatul....

8. alinutza1000

alinutza1000 New Member

Trophy Points:
    0
    Dante,mult succes cu aplicatia.Cred ca fiecare dintre noi s-a confruntat cu aceeasi problema,dar as vrea sa ridic o singura intrebare desi nu prea are mare legatura cu topicul.Stie cineva de ce tot pun atatea piedici atunci cand vrei sa-ti deshizi un cont in banca??Eu una nu inteleg,atata timp cat vrei sa depui bani si nu ceri nici un imprumut...de ce??Treaba cu "utlilty bill" mie nu mi se pare relevanta deloc.Va pup.

9. policeofficer

policeofficer New Member

Trophy Points:
    0
    Buna,

Ei au nevoie de un proof of address. De aceea tin ca tu sa le prezinti un bill care sa aibe numele inscris acolo si respectiva adresa. Dar nu e musai chestia cu utility bill`ul. Cel mai lejer este sa iti faci un Driving Licence la DVLA. Daca ai deva unul, din Romania, il trimiti la DVLA impreuna cu formularul completat, luat de la orice Post Office, il pui in plic impreuna cu un Postal Order platibil pentru DVLA in valoare de 45£, sau daca nu ai deloc permis de conducere, complatezi acelasi formular de la Post Office, pui Postal Order in valoare de 45£,2 poze, pui pasapostul in original, si il trimiti la adresa care este trecuta acolo, cu serviciul Special Delivery Recorded; in 7-14 zile primesti inapoi pasaportul impreuna cu Provisional Driving licence care este cel mai bun proof of address pentru ca are si poza ta pe el.

Mult succes !

10. dante200000

dante200000 New Member

Trophy Points:
    0
    Salut,

eu am avut o adeverinta de la facultate prin care facultatea declara ca adresa mea din Dundee e.. dar tipa de la ghiseu s-a legat ca trebuie sa imi fie adresata ca orice scrisoare cu toate ca era "letter on introduction for uk banking facilities" si banuiesc ca nu era prima scrisoare de genul asta emisa de universitate.

Suna cam asa:

We confirm that XYZ s studying at the above named education institution.
    Date of birth: ....

detalii despre curs

Aress details

The student's overseas address is:

adresa din ro

The sudent UK address is....

No si problema ei a fost ca nu imi este adresata mie. Pai de ce sa imi fie adresata mie cand nu eu am nevoie de ea? Eu stiu unde stau :D
    Mi se pare absurd...

Oricum maine dupa masa daca nu rezolv nimic am sa fac pangere si cred ca am sa renunt sa deschid cont la ei... pe motivul ca nu am nevoie de o banca care sa ma hartuiasca si sa ma poarte pe drumuri... avand in vedere ca e a treia saptamana deja...

dante

11. dante200000

dante200000 New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare,

no am rezolvat pana la urma cu contul bancar, am fost la banca bine'nteles nimeni u stia nimic. Tanti care a promis ca se intereseaza ea de dimineata, banuiec ca de aia mi-a zis sa n dupa masa:D.

In schimb a fost o alta angajata care a fost super de treaba a dat un telefon nu era nimeni i a zis sa completam alt formular si cam in 2 ore imi da raspuns. I-m zis ca asta e ultima oara cand vin cu problema asta cam mai fost de doua ori si nimic... S-ar putea sa fi fost si vina mea ca pe formlare am semnat cu alta semnatur decat in pasaport... aia din pasaport parca e prea simpla pentru banking. In fine dup doua ore m-a sunat doamna respetiva si mi-a zis nmarul de cont si ca pentru card sa ma dc sapt care urmeaza. Intre timp am primit acasa si cecurile, codul de activare pt digital banking samd. Am fost am luat si cardul deci se pare ca totul e ok, cu exceptia ca am un dbit card maestro si nu un credit card mastercard... asa ca ryanair.. o sa ne mai astepte un pic...

CProbabil la faza cu contula fost si greseala mea... dar macar trebuiau sa imi zica nu sa ma tot duc ca berila la banca ca sa nu aia aia nici un raspuns. Conteaza foarte mlt persoana de la ghiseu...

No urmeaza yellow cardul... sa vedem ce vom rezolva cu ala poate pana in septemrie cand va expira reusesc si cu ala:)

Mult succes la toata lumea ;)

dante

12. alinutza1000

alinutza1000 New Member

Trophy Points:
    0
    Fii optimist Dante,eu am trimis pt.Yellow Card de aproape 2sapt. si cred ca vad cutia de scrisori mai mult decat pe partenerul meu -handlaugh- andlaugh- atat de mult ma streseaza yellow cardul asta.Multa bafta si Sarbatori Fericite la toata lumea,si pt cei care pleaca acasa in Romania NOROCOSILOR!

13. artemis21

artemis21 New Member

Trophy Points:
    0
    Salut!!!
    Am si eu o intrebare. Cat timp dureaza sa primesti yellow cardul??
    Am aplicat pentru el in 14 decembrie si inca nu am primit nici un raspuns? Stie cineva cat timp a fost Home Office-ul in concediu de sarbatori sau care ar putea fi problema??
    Multumesc anticipat.

14. aicititregulamentulʔ

aicititregulamentulʔ New Member

Trophy Points:
    0
    Artemis21 : o apicatie la Ho dureaza intre 4-14 saptamani....si eu am tr aplicatie pe 13 dec si am vb si azi cu ei si inca nimic concret spun aceeasi poezie la toti ... -handlaugh- andlaugh-
    sper sa vina odata mai repede cardul ...
    -staycool- taycool-

15. artemis21

artemis21 New Member

Trophy Points:
    0
    Eu stiam ca dureaza maxim 6 saptamani, de aceea am inceput sa ma stresez deja. Tie ce ti-au spus cei de la Home Office?? De ce dureaza atat de mult?

16. alinutza1000

alinutza1000 New Member

Trophy Points:
    0
    Artemis,persoane care au trimis aplicatia in luna octombrie au primit cardul abia acum.Eu am trimis actele la inceputul lui decembrie si tot astept.Bafta

17. aicititregulamentulʔ

aicititregulamentulʔ New Member

Trophy Points:
    0
    atat dureaza o aplicatie la incompetentii de la Ho asa mi-au spus mereu cand ii sun(4-14 sapt.) acum eu ce sa zic daca celor care au trimis aplicatia in octombrie ...celor din decembrie in februarie ..am asteptat atat acum nu mai mor pentru cateva saptamani -cmon- mon-

18. alinutza1000

alinutza1000 New Member

Trophy Points:
    0
    Problema principala este urmatoarea,si anume faptul ca atunci cand li se solicita informatii nu toti angajatii lor sunt bine pregatiti.Suni o data ti se spune ceva,suni a 2a oara si primesti un raspuns total diferit.Greseala mea cea mare a fost ca nu am insistat atunci cand mi s-a spus ca nu pot merge la sediul lor din Croydon pt yellow card,acum l-as fi avut.Legat de documente, am o intrebare:inainte de a lua orice decizie, nu trebuie sa verifice toate documentele?In concret,sa se puna in contact cu colegiul etc...

19. ralucutza85_sv

ralucutza85_sv New Member

Trophy Points:
    0
    HO-ul ar trebui sa faca multe si nu face...pe ei crezi ca ii intereseaza de noi?

20. itsjustme

itsjustme New Member

Trophy Points:
    0
    alinutza1000, eu cand am aplicat in persoana la Croydon, au sunat atunci pe loc si la sponsorul meu si la colegiu. Si dupa asta mi-au zis ca imi dau cardul.
    Acum nu stiu daca e la fel si pentru aplicatiile facute prin posta, dar eu as zice ca e la fel...te verifica intai.
    Acum ce a fost, a fost. Nu te mai stresa. Stiu ca pt ca sunt ei niste incompetenti ai pierdut tu atata timp, dar nu mai poti schimba nimic acum.
    Mergem asa inainte.
    O zi buna -kiss- iss-

Share This Page