13.9 C
London
Wednesday, September 22, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Yellow Card

Discussion in 'STUDENT IN UK' started by rami1981, Nov 23, 2007.

1. nicole24

nicole24 New Member

Trophy Points:
    0
    -hello- ello- Silvia

Da, din experienta celor de pe site, si a mea personala, pot sa-ti spun ca poti trimite bank statements (vreo 3 ar fi bine) si declaratie semnata de partenerul tau ca il intretine pe perioada studiilor pe fiul tau.

Multa bafta

-takecare- akecare-

Nicole24

2. adrian@

adrian@ New Member

Trophy Points:
    0
    Si totusi de ce le trebuie trei statement nu inteleg de ce le trebuiesc atit de multe nu este indeajuns unul , deci in principiu este bine sa le trimiti cit mai multe sa inteleg plus o scrisoare de la cei care te ajuta ... -scratch- cratch-

3. silvia

silvia New Member

Trophy Points:
    0
    Ok, multumesc Nicole24.
    Acum vin cu alta problema. Eu nu lucrez (deocamdata) dar ca sa fiu in regula cu actele am decis sa optez pentru self-suficient. Ca sa dovedesc asta la HO, imi trebuie un bank account. Am fost cu partenerul meu la banca sa ma treaca si pe mine pe accountul lui. Evident ca nu se poate. Prima data mi-au cerut viza. Le-au trebuit cateva luni sa se dumireasca ce e aia Romania si ca din ianuarie nu mai trebuie viza pentru romani. Cand am zis ca totul se rezolva, mi-au cerut registration certificate. Le-am explicat ca pentru a obtine acel registration certificate ca self-suficient, am nevoie de cont bancar.
    A ramas ca-n tren -angry- ngry- nu am rezolvat nimic.
    Noi eram suparati pe birocratia din Romania, dar cred ca cea de aici o intrece.

4. silvia

silvia New Member

Trophy Points:
    0
    -sorry- orry- pentru off topic

5. policeofficer

policeofficer New Member

Trophy Points:
    0

Scuzele mele -kickme- ickme-

6. alinutza1000

alinutza1000 New Member

Trophy Points:
    0
    Rami eu sunt exact in aceeasi situatie cu a ta ,prietenul meu a sunat la HO si lui i-au spus ca nu pun nici o conditie in ceea ce priveste full time sau part time singura conditie este aceea ca nu poti lucra mai mult de 20 ore/sapt.Eu m-am inscris deja si sapt. viitoare voi primi scrisoarea de la scoala ca sa pot trimite actele am sa incerc si te tin la curent cu raspunsul de la HO(it better be a GOOD one!)

7. rami1981

rami1981 New Member

Trophy Points:
    0
    De fapt, toata confuzia si dilema noastra, a celor care vrem sa ne inscriem la un curs part time, vine din raspunsurile contradictorii pe care le primim de la nenorocitii aia de la home office (ca altfel nici nu-i pot numi). La telefon spun ceva iar in email sciu cu totul diferit. Pai ce sa mai intelegem? -pullhair- ullhair- Poate ne-am convinge daca ar fi careva dintre voi care ati luat yellow card pe baza unui curs part time, doar asa s-ar putea rezolva aceasta confuzie.
    Iar celor de la home office le doresc ca Mos Craciun sa le aduca un creieras de o greutate rezonabila, vreo 1400 de grame ca sa-l poata inlocui pe cel de 40 de grame -handsrubb- andsrubb-

8. sigbebe

sigbebe New Member

Trophy Points:
    0
    Repet intrebarea:exista macar un singur caz de student part-time---si subliniez---care a obtinut yellow card de la H.O.,cu mentiunea ca are drept de munca???(Alexhad,yellow card primeste orice student,dar nu si automat dreptul de munca'part time') -thankyou- hankyou-

9. itsjustme

itsjustme New Member

Trophy Points:
    0
    Si eu am aceeasi intrebare. Este cineva inscris la un part time course si a primit yellow card cu 20 ore/sapt. drept de munca(si nu ma refer la cursurile vocationale sau sandwich, Alexhad)

Si inca o intrebare. Am vazut ca multi au sunat la Home Office sa intrebe despre aceasta regula cu part-time sau full-time course si am vazut ca multi au primit raspunsul ca ne putem inscrie la un curs part-time si obtine drept de munca part-time. La ce numar ati sunat? Pentru ca eu tocmai am sunat la ei si mi-au spus ca trebuie sa fim inscrisi la un curs full-time , minim 15 ore /saptamina de curs pt a obtine registration certificate cu 20 ore/sapt drept de munca.
    Eu am sunat chiar la 2 numere la Home Office si am primit acelasi raspuns(=full-time course): 08706067766 si 01142074074. Spuneti-mi daca am sunat gresit.

Si in plus le-am trimis si 2 mesaje cu aceeasi intrebare. Raspunsul a fost la fel: full-time course. Am trimis email-urile la INDpublicenquiries@ind.homeoffice.gsi.gov.uk . Spuneti-mi ce email ati folosit voi(daca ati trimis mesaj la ei)

Poate exista doua Home Office-uri aici si eu nu stiu -sad2- ad2- ,de primim raspunsuri diferite. Sau poate fiecare functionar acolo isi face legea lui proprie... -angry- ngry-

Multumesc pt. raspunsuri si ... -kiss- iss-

10. Oana

Oana New Member

Trophy Points:
    0
    Ei bravo ! Eu am zis de la inceput ca nu se poate decat daca esti inscris la un curs full-time cu minim 15 ore de studiu pe saptamana,acest subiect se tot discuta din ianuarie incoace si foarte multe persoane au sunat si au primit acelasi raspuns.

Sper ca toata lumea s-a convins acum si cei care sustin contrariul sa aduca dovezi concrete,ca sa nu mai polemizam degeaba.

11. rami1981

rami1981 New Member

Trophy Points:
    0
    Oana, simt putina rautate in mesajul tau si tin sa te contrazic si o sa polemizam pana ne lamurim, fie ca iti place sau nu. Sunt oameni pe acest forum care sunt chiar interesati sa afle adevarul din moment ce pe site-ul Home Ofiice nu apare negru pe alb ca trebuie sa fim studenti full time ca sa avem drept de munca.
    Si sa stii ca nu toata lumea care a sunat a obtinut acelasi raspuns (daca era asa, atunci nu mai tot discutam dilema asta) mie mi s-a spus intr-un fel, prietenei mele in alt fel.Am sunat la aceleasi numere de telefon la care a sunat "itsjustme" si pe care le-a postat pe forum si am obtinut amandoua raspunsuri total diferite. Daca vrei, suna si tu la home office sa vedem ce raspunsuri primesti.
    Parerea mea este sa discutam pana ne lamurim.

12. silvia

silvia New Member

Trophy Points:
    0
    -hello- ello-

Poate are cineva raspuns la intrebarea mea. Daca ai fost student (la college) un an de zile (doar student, fara a lucra, fara yellow card), dupa aceea ai dreptul de a munci fara restrictii, fara work permit sau carduri multicolore?

-thankyou- hankyou-

13. itsjustme

itsjustme New Member

Trophy Points:
    0
    Nici gand. Pt a avea drept de munca fara restrictii, trebuia intai sa fi obtinut yellow cardul cu dreptul de a munci part-time, sa fi muncit maxim 20 ore/saptamana(asta atata timp cat iti mentii statutul de student) timp de un an. Si apoi sa aplici pt un blue card cu toate dovezile de mai sus.
    Sorry-kiss-

14. princewilliam

princewilliam New Member

Trophy Points:
    0
    hello, din pacate cred k itsjustme are dreptate!
    trebuie sa aduci o dovada k ai mucit 1 an de zile fara o intrerupere mai mare de30 de zile,,,si macar daca nu munceai sa iti fi facut un yellow poate te ajuta cu ceva -sorry- orry-

15. silvia

silvia New Member

Trophy Points:
    0
    -thankyou- hankyou-
    Este vorba de fiul meu. Deci va trebui sa aplice pentru yellow card. O facem si pe asta daca e nevoie.
    Ma intreb cand o sa intre totul in normalitate si pentru noi.

-takecare- akecare-

16. princewilliam

princewilliam New Member

Trophy Points:
    0
    este doar el aici si a studiat un an??????
    in principiu da trebuie sa aplice pt yellow card si sa si lucreze part time daca poate...ar fi de mare folos si mult mai sigur k nu va avea probleme in momentul in care va aplica pt blue card!!! multa bafta in continuare -kiss- iss-

17. Oana

Oana New Member

Trophy Points:
    0
    Da,din pacate asta scrie pe formular cand aplici pt blue card ... sa dovedesti ca ai lucrat legal timp de 12 luni ...Sorry -sad3- ad3-

Vai draga,nu te mai ofensa asa,ca nu ma intereseaza daca scrii despre asta cativa ani de zile,desigur ca poti sa scrii"fie ca mie imi place sau nu" -p4- 4- -fingernose- ingernose- ,vroiam doar sa zic ca e evident care este raspunsul la aceasta discutie. -staycool- taycool-
    Rami1981 nu sunt deloc rautza sa stii,dar cand evident nu exista nimeni pe acest forum care sa fi obtinut drept de munca in urma unui curs part-time si majoritatea raspunsurilor,e-mail-ul oficial (zic eu ca are mai multa valoare decat un raspuns primit la telefon de la un functionar care poate stie,poate nu stie despre ce vorbeste si da un raspuns doar ca sa nu pice de prost,ca gura nu-l doare...) ,ma gandesc ca e cam evident care este realitatea si desigur ca nu strica sa vorbim depre asta,dar raspunsul tot asta ramane : nu se poate daca esti inscris la un curs part-time.... Stiu sigur ca acest subiect s-a mai discutat acum cateva luni pe forum,dar nu prea am timp sa caut,poti sa cauti tu prin postarile mai vechi si vei gasi cu siguranta discutia.
    M-as bucura si eu sa fie altfel,dar din pacate nu este,ce sa facem? Au pus ei conditii care sa "ne dea de furca"... Cat despre raspunsul pe care l-ati primit tu si itsjustme...mi se pare ca din nefericire acesti oameni care v-au raspuns au fost total neinformati,si ei sunt cam in aceeasi ceata ca si noi,si pana nu se lovesc concret de aceste probleme nu au de unde sa stie raspunsul corect,deci zic si ei ce li se pare lor ca e corect,ca doar nu ar putea sa-ti spuna "nu stiu",nu? Asta este parerea mea si cred ca de fapt ca sa crezi ce se scrie aici pe forum ar trebui sa te inscrii totusi la un curs part-time si sa aplici pt yellow card si atunci vei vedea daca vine si dreptul de munca .... Nu stiu cam ce fel de dovezi ai accepta tu...de ex daca as scrie eu maine pe forum " eu am luat yellow card cu un curs part-time si muncesc de 9 luni" m-ai crede sau ai crede majoritatea care spune altceva? Oricine poate sa faca o farsa din asta,noroc ca suntem cu totii oameni cu bun simt si cu constiinta care chiar scriem adevarul.
    Numai bine,eu te pup -love2- ove2- ca sa vezi ca nu sunt rea si mai ales ca acusi vin sarbatorile cum zicea si Nicole...nu vreau sa fiu suparata pe nimeni ,si nici sa supar pe careva...

Merry Christmas everybody !!!

18. policeofficer

policeofficer New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare la toti,

Am vrut sa fiu alaturi de voi in aceasta problema, si speram sa primesc un raspuns promt de la Home Office. Ieri le-am scris un email cu problema noastra, daca se poate obtine un yellow card cu drept de munca 20 de ore pe saptamana like a student daca aplicam pentru un curs part time cu mai putin de 15 ore de curs pe saptamana. Am specificat ca sunt Roman, deci stundent din EU si uitati si voi cu ochisorii vostri ce raspuns am primit.

Dear Sir/Madam,

Thank you for your enquiry.

Following accession, you have a right to reside in the UK as a student if you are engaged in a full-time course of study. You do not need Home Office permission to be a student.

If you hold a valid Student Visa under the Immigration Rules, you can continue to work for up to 20 hours a week during term-time and full time during the holidays.

If you do not hold a Student Visa, and you wish to work part-time whilst studying, you must first obtain a student Registration Certificate. This will confirm that you are an EEA national exercising a treaty right as a student and will provide you with permission to work for up to 20 hours a week during term-time and full-time during the holidays.

You will need to obtain and complete Application Form BR1.

For further information and application forms, please click on the link below:

http://www.workingintheuk.gov.uk

Yours faithfully,

Stanley Jones
    Managed Migration
    Border & Immigration Agency

Sper ca sa va ajute si sa clarificam situatiunea de fata.

Succes la toti !

19. ramonap

ramonap New Member

Trophy Points:
    0
    draga police officer,
    frumos din partea ta ca vrei sa ajuti lumea cu mai multe inf
    e de apreciat
    dar eu nu inteleg ce nu intelegi tu -weehee- eehee-
    scrie destul de clar ca daca vrei yellow card tre sa fi inrolat la un curs FULL TIME (... if you are engaged in a full-time course of study). eu nu cred ca o sa -ti spuna nimeni de la home office ca NU o sa primesti un yellow card pt part time course, asa cum explic eu aici.
    Eu cred ca ti-a raspuns la intrebarea ta, si a multor altora. parerea mea este ca noi romanii nu prea avem simtul regulilor, intrucat la noi in tara degeaba sunt, ca unii si le fac singuri, si intotdeauna credem si suntem siguri ca exista niste mici scapari. ei, spre dezamagirea unora, nu exista

20. policeofficer

policeofficer New Member

Trophy Points:
    0
    Sarut mana ramonap -eyebrows- yebrows-

Multumesc pentru postul tau. Numai ca sa stii ca eu fac parte din acei romani care au "simtul regulilor" asa cum iti place tie sa zici -eyebrows2- yebrows2- Eu am blue card pentru care am tras din greu, si nu am incercat sa ma "fofilez" printre micule "portite" din legile lor, care sunt sau nu; eu pur si simplu am vazut ca aici se duc niste discutii in contradictoriu si am vrut sa dau o mana de ajutor asa cum fac de fiecare data.
    Nu vreau de aici sa se traga concluzii gresite precum ca eu incurajez "fentarea" legilor. Nici pe de parte ... ci vreau sa ajut cum pot pentru a se gasi cea mai cel mai optim .. "drum" LEGAL pentru fiecare care are o nelamurire. Poti sa arunci un ochi si peste posturile mele precedente si vei observa ca nu am incurajat si nici nu am sa fac asa ceva vreodata, sa incurajez ilegalitatea. Eu nu am plecat din "Tara lui Barba Cot" ca sa ajung aici si sa dau de aceleasi probleme .. nerespectarea legii sau alte micsunele. Toti vrem sa respectam legea si sa fim in legalitate ... de asta si oamenii de aici doresc sa stie mai multe despre subiectul asta, pentru a putea lucra in LEGALITATE. Ca doar no-i crede eu acum ca toti romanii peste noapte vin aici ca sa fie studenti de dragu de a invata ... cati romani s-au inscris la diferite cursuri anul asta, cred ca si cei de la HO s-au mirat ... deci ... asta, inregistrarea ca student este tot un fel de "fentare" a legii, dar este cat se poate de legala. Omul vrea sa intre in legalitate pentru a lucra, si asta este o portita in legea lor de aici.
    O fentezi legal -madlol- adlol- -lol- ol-

Mult succes la toti !

Share This Page