10.6 C
London
Friday, September 20, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Yellow Card

Discussion in 'STUDENT IN UK' started by rami1981, Nov 23, 2007.

1. laurap

laurap New Member

Trophy Points:
    0
    Am fost studenta in 2007-2008 in Tara Galilor - Wales - mi-am luat yellow card ca si studenta, m-am mutat in Anglia in iunie 2008, mi-am mutat si faculta cu mine ( logic :D ), adica am aplicat la una locala. Am incercat eu un transfer dar n-a mers, asa ca tot anul 1 sunt.

In ultimul week end din august am primit sms cum ca HO a trimis o scrisoare la fostul domiciliu si a anuntat ca pentru ca nu mai sunt studenta in Wales mi-e revocat cardul. Mi-au lasat un nume de contact si un nr de telefon la care sa sun, eu pe 1 sept. incepeam munca si nu puteam suna asa ca am dat e-mail persoanei respective explicand ca am schimbat domiciliul si implicit faculta, am amanat intrarea pe 2009 si lucrez si am nevoie de card.

Madam a fost o dulce si mi-a spus ca totul e ok, da' de-acu' inainte sa anunt cand schimb cursurile.

Pentru cine are nevoie de raspunsuri direct de la sursa, dati un PM si va dau numele ei, telefonul si adresa de e-mail. E o dulce femeia!

Bafta!

2. sabina

sabina New Member

Trophy Points:
    0
    Imi poate trimite si mie cineva un exemplu de sponsorship letter cu care a obtinut yellow card-ul recent? Va rog din suflet daca se poate!
    Also vroiam sa intreb trebuie sa platesc any fee pt aplicatia la yellow card ?
    Multumesc!

3. gitanajade

gitanajade New Member

Trophy Points:
    0
    pt sabina

trimite un mesaj lui Itsjustme, o gasesti pe acest topic. eu am primit modelul de la ea. sunt convinsa ca te va ajuta si pe tine asa cum m-a ajutat pe mine.
    bafta.
    -takecare- akecare-

4. locodice

locodice New Member

Trophy Points:
    0
    M'au programat de azi pe 6 noiembrie la Croydon. Asa mult dureaza de obicei?

5. sunny

sunny New Member

Trophy Points:
    0
    Da ,asa dureaza la croydon,te programeaza dupa fix 6 saptamani.mult succes -ahaa- haa-

6. sunny

sunny New Member

Trophy Points:
    0
    Gitanajade,eu am avut de la tatal meu scrisoare de sponsorship,tradusa la un birou de specialitate in tara si legalizata la notar...alta dovada nu am avut decat ca avem acelasi nume.si am trimis si un extras de cont tot de-al tatalui meu si unul si de al meu din ultimele cateva luni la o banca din uk MULT SUCCES!eu zic sa iti trimita tousi prin fax sau posta o copie dp buletin,sau sa-ti scaneze just in case
    mult noroc

7. gitanajade

gitanajade New Member

Trophy Points:
    0
    pt sunny
    merci mult. oricum am rugat-o pe mama sa imi trimita buletinul fratelui meu.
    -takecare- akecare-

8. caarmencita

caarmencita New Member

Trophy Points:
    0
    va rog daca are cineva timp si bunavointa,imi trimiteti si mie un mesaj cum ar trebui sa arate o scrisoare de sponsorizare scrisa corect in engleza.am pe cineva care vrea o scrisoare de sponsorizare si nu stiu ce anume trebuie trecut in ea.multumesc anticipat -shamed- hamed-

9. silverfern

silverfern New Member

Trophy Points:
    0
  10. lili80

lili80 New Member

Trophy Points:
    0
    As avea si eu o intrebare, din pacate am cautat forumul cat am putut eu de bine si nu m am lamurit.... sotul meu este inscris la un curs pt yellow card cu drept de munca 20 ore /sapt[domeniu hotelier] .A venit in UK cu o firma din ROMANIA cica ei l-au inscris la colegiu platind 250 lire apoi a fost dus sa lucreze intr-un hotel dar dupa 4 luni nu are yelow cardul deoarece cind a sunat din nou la colegiu personal i sa spus ca banii au fost retinuti de agent [ inscrierea la colegiu e in mai 2008] a luat legatura cu ei si a platit din nou banii pt prima taxa si a aplicat la HO pt YELLOW CARD care o sa dureze 4-14 sapt Banuiesc ca colegiu este cu plasament la locul de munca dar intrebarea mea este daca ii vine yellow card poate sa plece de la acel de munca , trebuie sa anunte colegiu? ii este luat in seama acest contract de munca care totusi il are incheiat la acest hotel in baza inscrierii la colegiu cu practica 12 luni cit este valabil YC ?cit tin cursurile sau 1 an de cind este eliberat +4 luni .Scuze pt atitea intrebari dar am atitea nelamuriri desi citesc acest forum de 4 luni nu sunt lamurita pt el ar vrea sa plece de acolo dupa ce ii vine yelow card si sa-si caute de munca singur. MULTUMESC -sad- ad-

11. gitanajade

gitanajade New Member

Trophy Points:
    0
    pt lili80
    1. banuiesc ca sotul tau este inscris la un curs sandwich (cu practica 12 luni) si nu stiu in acest caz daca trebuie sa anunte colegiul sau nu. citeste din nou pe site si cauta persoane care sunt la astfel de cursuri.
    2. YC este valabil de la data eliberarii 1 an+4 luni dupa terminarea cursului (daca cursul este de 1 an si YC a fost eliberat pt 1 an de zile).

12. lili80

lili80 New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc pt raspuns . Pe scrisoarea de la colegiu [CONCEPT CARE]scrie astfel: Course of study:
    Certificate in Costumer service for hospitality,Leisure travel and Tourism[VRQ_level2} si este un curs cu practica 12 luni dar as dori sa ma lamureasca daca stie cineva daca dupa ce ii elibereaza yellow cardul si chiar NIN poate sa plece de la acel loc de munca la care a fost dus de acea firma ei chiar oprindu si prima taxa 250 lire pt colegiu fiind nevoit dupa cum v-am spus sa si o plateasca din nou[ acea firma nici macar nu mai raspund la telefon] fara sa anunte colegiu sau nu; desi cred ca nu-i doare capul pe cei de la colegiu unde muncesti doar sa le platesti taxa de 1300 lire cit costa cursul

13. gitanajade

gitanajade New Member

Trophy Points:
    0
    -party- arty-
    am yelow card-ul!!!
    se poate oameni buni: programare in croydon, curs part time de engleza,pasaportul meu, 2 poze, ultimele 3 bank statement-uri, formularul BR1 completat pentru studenti,scrisoare de sponsorizare si ultimele 3 bank statement-uri ale sponsorului.doamna de la ghiseu nu avea o fata prea dragutala inceput, eram sigura ca o sa-mi caute nod in papura. nici vorba. m-a intrebat urmatoarele: aplic ca si studenta?; dece fac curs part time?; raspunsul meu a fost: becouse I want to work too; daca locuiesc cu fratele meu? (fratele este sponsorul in cazul meu)si dupa ce a facut o sumedenie de verificari mi-a spus sa revin peste 2 ore.asta a fost tot. nu am comentat absolut nimic in plus. am dat doar ce a fost nevoie, desi aveam toate documentele mele si ale sponsorului. nu am dat nimic mai mult si nu am spus nimic mai mult decat raspunsurile la intrebari. care au fost scurt si la obiect. si mirarea mea a fost cand "fata neprietenoasa " mi-a raspuns de multe ori cu zambete. a fost usor, si sper sa fie asa pentru toata lumea.
    noroc tutror si daca are nevoie cineva de ajutor, cu toata placerea, doar sa pot.
    -party- arty- -kiss- iss-

14. xstatic

xstatic New Member

Trophy Points:
    0
    In primul rand.... felicitari!!!

In al doilea rand, ce verificari a facut? De fata cu tine a sunat la scoala? L-a sunat pe sponsor?

-congrats- ongrats-

15. gitanajade

gitanajade New Member

Trophy Points:
    0
    buna xstatic si multumesc

verificarile de la scoala nu cred ca le-au facut pentru ca eu am mers acolo cu o adresa din partea colegiului referitor la prezenta mea la ore. dar stiu ca asa se face: suna la colegiu. si nu cred ca o face de fata cu tine. tu stai pe scaun in fata unui ghiseu si persoana de acolo merge si face multe din verificari in spate. am vazut-o pe doamna care s-a ocupat de mine ca a facut verificari si in fata mea, dar de multe ori a luat documentele si s-a dus in spate sa faca verificari , presupun.

referitor la sponsor,l-a ferificat fara doar si poate,pentru ca eu nu am spus ca este fratele meu, am dat doar documentele, si la un moment dat s-a intors la ghiseu si m-a intrebat: locuiesti cu fratele tau? asa mi-am dat seama ca ne-a verificat pe amandoi ( avem aceeasi adresa si el cand a intrat in tara a intrat cu viza, deci au toate datele lui).dar nu l-a sunat pe sponsor ( in cazul meu fratele meu).

cu orice pot sa va ajut...cu mare placere
    -takecare- akecare-

16. andreeacreatza

andreeacreatza New Member

Trophy Points:
    0
    felicitari, gitanajade!
    si prietenul meu a luat yellow card cu un curs part time, deci e clar ca se poate...
    eu voiam sa te intreb ceva in legatura cu scrisoarea din partea sponsorului: ai avut si dovezi ca sinteti frati, adica certificatele de nastere in original? ti le-au cerut?
    multumesc
    -takecare- akecare-

17. gitanajade

gitanajade New Member

Trophy Points:
    0
    bunaandreeacreatza si multumesc

referitor la scrisoarea sponsorului: nu am dat de la sponsor(fratele meu) decat adresa (scrisa la calculator si semnata de el) si ultimele 3 bank statement-uri ale lui. asta e tot ce am dat de la fratele meu. nu am dat nici pasaport nici carte de identitate. nimic. dar inca o data mentionez ca fratele meu a intrat in tara cu viza in 2005 si HO avea toate datele lui. eu pe langa pasaport am dat si cartea de identitate (desi nu am vazut sa o foloseasca) si-au dat seama ca sunteti frati. si fara sa imi puna vreo intrebare referitor la sponsor m-a intrebat la un moment dat: locuiesti cu frateletau,nu-i asa? (pentru ca avem acelasi nume si aceeasi adresa in bank statement-uri).

sper sa te ajute experienta mea.
    multumesc inca o data pentru felicitari.
    -takecare- akecare-

18. andreeacreatza

andreeacreatza New Member

Trophy Points:
    0
    multumesc mult, gitanajade!
    e o informatie care intr-adevar ajuta....cel putin sper, pt k nu e pt mine, e pt o prietena....

numai bine!

19. gitanajade

gitanajade New Member

Trophy Points:
    0
    cu placere andreeacreatza. mult noroc -takecare- akecare-

20. puiu333

puiu333 New Member

Trophy Points:
    0
    UTR TAXE

Fratilor , spuneti-mi si mie cine imi da UTR-ul , ca am sunat de 20 de ori la home-revenue si nu stiu nik retardatii astia ...ma plimba de la un nr de tel la altul si nici unul nu stie nimik...poate stie vreounul din voi cum il obtin ca m-am saturat de dat telefoane ...am uitat sa spun ca sunt SE. mersi

Share This Page